​​Трагічне відео — український військовий стоїть у ямі без амуніції, викурює цигарку

​​Трагічне відео — український військовий стоїть у ямі без амуніції, викурює цигарку, промовляє «Слава Україні!», а потім під крики російської лайки його розстрілюють – на початку березня облетіло інформаційний простір. У відповідь на слова страченого воїна тисячі українців у соцмережах відповіли «Героям слава!».

Згодом Служба безпеки підтвердила, що українським захисником, якого розстріляли росіяни, був Олександр Мацієвський.

Олександр народився 1980 року в Кишиневі, столиці Молдови. Рано втратив батька, мати працювала на взуттєвій фабриці. У Молдові Олександр закінчив школу та здобув фах електромонтажника.

Певний час Мацієвський жив у Росії. Поїхав туди на відновлення зруйнованого повінню міста Ленськ у Якутії. Там чоловік одружився, в нього народився син. Згодом родина перебралась до Ніжина на Чернігівщині, де жили родичі дружини Олександра. До Ніжина з Молдови переїхала і його мама — Параска Демчук.

«Він народився у Молдові, тривалий час жив у Росії, але був готовий віддати життя за Україну…», — розповідає мама Олександра Мацієвського.

До початку широкомасштабного російського вторгнення Олександр працював електромонтером у команді ВДНГ – Національного комплексу «Експоцентр України» в Києві.

«Був дуже привітним, веселим, хорошим хлопцем, працелюбним спеціалістом. З початком повномасштабної війни одразу добровольцем пішов захищати Батьківщину. Завжди передзвонював і казав "Враг не пройдет"…», — розповів генеральний директор ВДНГ Євген Мушкін.

У перший день повномасштабного вторгнення Олександр пішов у Ніжинський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, щоб стати до лав Сил оборони. Відразу його не мобілізували, тож допомагав укріпляти оборону Ніжина: рив окопи, вартував на блокпостах, готував «коктейлі Молотова».

11 березня Олександра зарахували до ніжинського батальйону 119-ї окремої бригади ТрО. У складі сил ТрО він брав участь у звільненні Чернігівщини. Потім навчався на снайпера. А в листопаді 2022 року Олександра перевели на Донеччину. Він обороняв Бахмут і Соледар.

30 грудня 2022-го роту вогневої підтримки, в якій служив Олександр, направили в район села Красна Гора, яке тоді контролювали росіяни. У ході 12-годинного бою рота успішно відбила атаки ворога. Однак, обірвався звʼязок з групою з п’яти бійців, що діяла на крайньому фланзі оборони. У тій групі був Олександр. Під час того бою він потрапив у полон, після чого українця стратили на камеру.

❗️Цей злочин вкотре засвідчив, що російські військові нехтують звичаями війни та нормами міжнародного права, яке зобовʼязує до належного поводження з військовополоненими.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець розіслав відео з розстрілом омбудсменам різних країн, а міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав прокурора Міжнародного кримінального суду Каріма Хана розпочати негайне розслідування.

Тіло Олександра Мацієвського повернули додому в лютому 2023 року.

Президент України Володимир Зеленський посмертно нагородив його вищою державною відзнакою — званням Героя України🖤🇺🇦

Відео з розстрілом шокувало цинічністю російських військових та викликало повагу до подвигу Мацієвського в багатьох відомих людей у світі. Зокрема, в пам’ять про Олександра висловилися міністр закордонних справ Латвії Едгар Рінкевичс, колишній астронавт та військовий льотчик Скотт Келлі, старший політичний радник Гельсінської комісії США Пол Массаро. У Міністерстві закордонних справ Молдови, громадянином якої був Олександр, зазначили, що показову страту військового варто кваліфікувати як воєнний злочин та грубе порушення міжнародних гуманітарних законів.

«Чи стане це фото еквівалентом легендарного загиблого солдата Капи під час Громадянської війни в Іспанії? Непокора, безмежна мужність і це «Слава Україні!», яке він вигукнув перед смертю, – сьогодні ввечері всі друзі України в усьому світі відповідають цьому герою: "Героям Слава!"», — написав відомий французький філософ та публіцист Бернар-Анрі Леві.

#героямслава

​​Трагічне відео — український військовий стоїть у ямі без амуніції, викурює цигарку

Джерело