Папа Франциск: запалімо надію для приходу демографічної весни

Папа Франциск: запалімо надію для приходу демографічної весни

У своєму слові, зверненому до учасників «Генеральних Штатів щодо народжуваності», Святіший Отець закликав до спільних зусиль, щоб, відкидаючи безплідний песимізм, залишити позаду демографічну зиму, яка виражає відсутність надії народу.

12 травня 2023 р., Папа Франциск взяв участь у третій зустрічі «Генеральних Штатів щодо народжуваності» – ініціативи італійських сімейних асоціацій, яка збирає представників влади і громадянського суспільства, щоби замислитися над демографічною ситуацією в Італії та в світі. Вранці Святіший Отець прибув до розташованого поблизу Ватикану концертного залу «Auditorium Conciliazione», де приєднався до учасників асамблеї, між якими були Прем’єр-міністр Італії Джорджія Мелоні, представники сімейних асоціацій, світу культури, підприємництва, банківської сфери, спорту та засобів комунікації, щоби шукати шляхи реагування на зменшення народжуваності.

Відсутність надії, яка породжує нестабільність

Описуючи особливості ситуації з народжуваністю в Італії, Папа Франциск зауважив, що діти є головним показником для вимірювання надії народу: «якщо мало народжується, значить, надії мало». І це, за його словами, має наслідки не лише з економічної та соціальної точки зору, а й підриває впевненість у майбутньому. «Можливо, ніколи раніше, як у цей час, між війнами, пандеміями, масовими переміщеннями та кліматичними кризами, майбутнє не здавалося таким невизначеним. Друзі, воно є невизначеним, це не здається: воно є невизначеним. Все рухається швидко, і навіть набута впевненість швидко минає. Дійсно, швидкість, яка нас оточує, збільшує крихкість всередині нас. І в цьому контексті невизначеності та крихкості, молоді покоління більше, ніж будь-хто інший, відчувають нестабільність, тому завтрашній день виглядає як гора, на яку неможливо піднятися», – зазначив Святіший Отець.

Папа Франциск: запалімо надію для приходу демографічної весни

 

Феномени кризи

За словами Папи, сьогодні народження дітей часто сприймається як сімейний бізнес. І це, на жаль, зумовлює менталітет молодих поколінь, які ростуть у невпевненості, якщо не в розчаруванні та страху. «Вони живуть у соціальній атмосфері, в якій створення сім’ї перетворилося на титанічні зусилля, а не на спільну цінність, яку всі визнають і підтримують. Почуватися самотнім і змушеним покладатися виключно на власні сили небезпечно: це означає повільне роз’їдання спільного життя і миритися із самотнім існуванням, в якому кожен повинен давати собі раду сам. Внаслідок цього лише найбагатші можуть дозволити собі, завдяки своїм ресурсам, більшу свободу в обиранні форми свого життя. І це несправедливо, крім того, що принизливо», – зазначив Святіший Отець.

У цьому контексті він також виокремив труднощі, пов’язані із пошуком стабільної праці, житла та недостатньою заробітною платою, що є викликом для політики. «Це культура, яка мало привітна, якщо не ворожа, до сім’ї, зосереджена на потребах окремої людини, де вимагаються безперервні індивідуальні права і не говориться про права сім’ї», – зауважив Папа. Ці та інші додаткові труднощі вказують на кризу, яка передбачає дві речі. «З кризи не вийти поодинці, або вийдемо разом, або не вийдемо. І з кризи не виходять однаковими: ми вийдемо кращими або гіршими», – підсумував Святіший Отець.

Необхідність спільних рішень на користь майбутнього

«Звичайно, існує Боже Провидіння, і мільйони сімей свідчать про це своїм життям і своїм вибором, але героїзм багатьох не може стати виправданням для всіх. Тому потрібна далекоглядна політика. Треба підготувати благодатний ґрунт, щоб причинитися до розквіту нової весни і залишити позаду цю демографічну зиму. А враховуючи те, що ґрунт – спільний, як і суспільство та майбутнє, необхідно разом, без ідеологічних бар’єрів і упереджених позицій, вирішувати проблему», – вів далі Папа Франциск. За його словами, треба змінювати менталітет, адже «сім’я не є частиною проблеми, а частиною її вирішення». А тому закликав сміливо дивитися вперед, роблячи ставку на сім’ї, дітей та молодь.

Святіший Отець сказав, що коли немає «генеративності», то це потворно. «Ми не можемо пасивно миритися з тим, що стільки молоді боряться за здійснення своєї мрії про сім’ю та змушені опускати планку бажань, задовольняючись приватними та посередніми сурогатами: зароблянням грошей, прагненням до кар’єри, подорожами, ревниво оберігаючи вільний час… Ці речі є добрими і правильними, коли вони є частиною більшого генеративного проекту, який дає життя навколо себе та після себе; якщо, навпаки, залишаються тільки індивідуальні прагнення, вони висихають в егоїзмі і ведуть до внутрішньої втоми. Це стан душі негенеративного суспільства: внутрішня втома, яка анестезує великі бажання і характеризує наше суспільство як суспільство втоми!» – наголосив Папа Франциск, закликаючи підтримати молодь у їхніх прагненнях реалізувати своє прагнення щастя. За його словами, щасливе суспільство природно розвиває бажання генерувати, приймати та інтегрувати, в той час як нещасливе суспільство зводиться до суми індивідів, які намагаються будь-якою ціною захистити те, що мають.

Папа Франциск: запалімо надію для приходу демографічної весни

 

Живити надію

Святіший Отець сказав, що у проблемі з народжуваністю існує надія, яка, однак, не є оптимізмом. «Це не ілюзія чи емоція, яку ви відчуваєте, жодним чином; це конкретна чеснота. Це життєве наставлення. І вона пов’язана з конкретними виборами. Надія живиться зусиллям кожного задля добра, вона зростає, коли ми відчуваємо причетність і залучення до того, щоб надати сенсу своєму життю та життю інших. Тому живити надію є соціальною, інтелектуальною, мистецькою, політичною діяльністю у найвищому розумінні цього слова; це ставити свої навички та ресурси на службу спільному благу, це сіяти майбутнє. Надія породжує зміни та покращує майбутнє», – зауважив Папа Франциск.

Він висловив сподівання, що зустріч Генеральних Штатів щодо народжуваності стане можливістю «розширити будівельний майданчик», створити на кількох рівнях великий союз надії. «Тут приємно бачити, як світ політики, бізнесу, банківської справи, спорту, розваг та журналістики зібрався, щоб обговорити, як перейти від зими до демографічної весни. Про те, як почати народжувати знову, не лише фізично, а й внутрішньо, щоб щодня виходити на світло й освітлювати надією завтрашній день», – зазначив Святіший Отець, закликавши не змирятися із безплідним песимізмом. «Ми не віримо, що історія вже визначена, що нічого не можна зробити, щоб змінити тенденцію. Бо – дозвольте мені сказати це моєю улюбленою мовою, мовою Біблії – саме в найсухіших пустелях Бог відкриває нові шляхи (пор. Іс. 43,19). Шукаймо разом ці нові шляхи в цій засушливій пустелі!» – закликав Папа.

Усунення форм соціальної ізоляції

За словами Наступника апостола Петра, надія заохочує нас почати шукати нові рішення, які формують суспільство, гідне цього історичного моменту, що позначений, зокрема, війною. «Відновлення народжуваності означає усунення форм соціальної ізоляції, які впливають на молодь та її майбутнє. І це послуга для всіх: діти не є індивідуальним благом, а особами, які роблять внесок у розвиток усіх, приносячи загальнолюдське збагачення та збагачення між поколіннями, також і вносячи креативність у серця батьків. Вам, що зібралися тут шукати хороші рішення, що будуть плодом вашого професіоналізму та ваших навичок, я хотів би сказати: почувайтеся покликаними до великого завдання відродження надії, ініціювання процесів, які дадуть поштовх і життя Італії, Європі, світу», – сказав на завершення Святіший Отець.

  Джерело: vaticannews.va

Джерело