Апостольський нунцій у США: потребуємо нового бачення євангелізації

Апостольський нунцій у США: потребуємо нового бачення євангелізації

В інтерв’ю для ватиканських медіа Апостольський Нунцій в Сполучених Штатах Америки архиєпископ Крістоф П’єрр розповів про своє бачення служіння після введення в Колегію Кардиналів, поділився думками про роль Святого Престолу в зусиллях на користь миру, а також відзначив соціальну діяльність Церкви в США.

Одним із 21-го ієрарха, які 30 вересня будуть введені в кардинальський сан, є архиєпископ Крістоф П’єрр, Апостольський Нунцій в США. Для нього новина про надання цієї гідності стала великою несподіванкою, яку він розглядає у світлі продовження свого актуального служіння. У інтерв’ю для Vatican News він розповів про метод папської дипломатії в контексті війни в Україні, небезпеку поляризації та свої очікування від синодального процесу.

Сприяти благу Церкви

Життєвий досвід майбутнього кардинала Крістофа П’єрра віддзеркалює міжнародну дійсність, адже він народився в 1946 році у французькому місті Ренн, дитинство провів в Африці, навчався в Римі, долучившись в 1977 році до дипломатичного корпусу Святого Престолу. Він служив у дев’яти країнах, був Апостольським Нунцієм на Гаїті, в Уґанді, Мексиці, а з 2016 року представляє Папу в Сполучених Штатах Америки. «Нунцій – це особа, яка представляє Святішого Отця, що не є лише формальним представництвом. Нунцій має вступити в діалог, який існує між Святим Престолом і місцевою Церквою, і мета якого – справді допомогти людям, які живуть у країні, краще розуміти Святішого Отця і тоді мати змогу жити в атмосфері діалогу для добра Церкви. Я завжди мав цей досвід», – зазначив представник Святішого Отця, який буде третім кардиналом серед діючих нунціїв.

Втілення прагнення миру

Архиєпископ П’єрр поділився своїми думками стосовно дипломатії Святого Престолу на користь миру. Питання стосувалось також його участі в зустрічах кардинала Маттео Дзуппі, який від 17 до 19 липня 2023 р. перебував у Вашингтоні як Посланець Папи Франциска. За словами ватиканського дипломата, першим необхідним кроком є вступити у діалог, в якому кожен, перш за все, слухає іншого, що відчувалось, зокрема, під час різного рівня зустрічей кардинала Дзуппі у Вашингтоні. «Я був дуже задоволений позицією кардинала, тому що він приїхав без претензій, а лише з бажанням донести прагнення Святішого Отця: щоб ідея, прагненням миру також була присутня у світі, де тільки й розмов, що про війну. Папа, як і Церква, хочуть бути присутніми, щоб пробудити ідею миру, тому що врешті-решт мир повинен настати, інакше ми прямуємо до катастрофи», – зазначив дипломат. Він зауважив, що в даному контексті метод папської дипломатії полягає не в пошуку рішень, оскільки це справа політиків та багатьох залучених осіб, а радше в зусиллях, спрямованих на те, щоб представляти людей, які страждають. «Вже було цікаво відзначити, що кардинал, завдяки своїм контактам в Україні та Росії, а тепер і у Вашингтоні, виявив потребу в гуманітарній допомозі, особливо для дітей, які пропали з України», – підкреслив архиєпископ П’єрр, говорячи про посередництво стосовно повернення дітей, депортованих в Росію.

Не забувати про реальні людські цінності

Коментуючи зауваження Святішого Отця, пов’язані з ризиком поляризації Церкви в США, які він сказав під час цьогорічної зустрічі з португальськими єзуїтами в контексті свого візиту на СДМ в Лісабоні, архиєпископ П’єрр зауважив, що це стосується не тільки США, але й світу, особливо в політичній сфері. «Поляризація походить від того, що людина легко забуває про конкретність реальності, яка завжди обертається навколо людей. Коли хтось замикається в собі або забуває про людей, про конкретні ситуації, та рухається в напрямку ідей, він поляризується, оскільки вступаємо в те, що ми в США називаємо певною “культурною війною”», – зазначив майбутній кардинал, беручи за приклад проблему міграції. За його словами, не існує іншого виходу як розв’язати дану проблему. Однак, виявляється, що суспільство, зокрема у США, неспроможне її вирішити, а тому стає розділеним навколо рішень, які ніколи не будуть реалізовані на практиці.

«Ризик, за словами Святішого Отця, полягає в тому, щоб зосередитися лише на “цінності”, випустивши з поля зору людину. Ми завжди повинні захищати життя конкретних людей. І Церква це робить», – сказав архиєпископ П’єрр, вказуючи на надзвичайні зусилля Церкви у США, яких вона протягом останніх 50 років вклала у сфері захисту справжніх цінностей, серед яких захист життя, боротьба з абортами, захист найбідніших, супровід матерів тощо. «Це те, про що нас просить Папа. Щоб ми не були захисниками лише ідей, бо якщо я захищаю лише ідею, то той, хто зі мною не погоджується, стає мені ворогом. І тоді ефект буде протилежний: врешті-решт ми ведемо культурну боротьбу, але забуваємо про реальність», – зауважив він.

Діалог в напрямку євангелізації

Відповідаючи на запитання про першу сесію XVI Звичайної Асамблеї Синоду Єпископів на тему синодальності, яка відбудеться у жовтні цього року, Апостольський Нунцій зазначив, що у США є різне ставлення до нього, яке пов’язане із нерозумінням того, чого хоче Святіший Отець. «Я думаю, що Папа започаткував синодальний шлях, бо бачить, що суспільство змінилося. Я пам’ятаю, що на конференції в Апаресіді в 2007 році виникла дуже важлива тема – зміна епохи, оскільки в цьому глобалізованому світі, новому світі з’явилися нові проблеми. Церква зрозуміла, що ми маємо потребу йти разом, щоб знайти рішення як євангелізувати новий світ; ступати вперед разом, як Церква, через метод зустрічі і діалогу. Багато людей трохи бояться діалогу, тому що для діалогу потрібно відкритися, потрібно бути трохи вбогим і разом шукати рішення. Синод, який запустив Святіший Отець, є саме таким», – зазначив архиєпископ П’єрр.

На його думку, виклик полягає в тому, щоб подолати страх певних осіб, які думають, що йдеться про облаштування нової Церкви, яка не має нічого спільного з давньою Церквою і тому починають говорити, що це є катастрофою. Натомість Синодові йдеться про слухання, діалог, обмін ідеями, формулювання висновків для євангелізації, а не про зміну всіх структур. «Я думаю, що нам усім потрібно рухатися в тому напрямку, щоб налагодити слухання. І дозволити всім мати право говорити. Право на слово, яке не означає нав’язувати теорію чи порядок денний, але говорити те, що я відчуваю, завжди в руслі євангелізації. Папа заявив про нагальність євангелізації в сучасному світі, який змінився, адже відбувається певна втрата цінностей і багато людей забули про своє покликання та місію – бути свідками Ісуса в суспільстві, в якому вони живуть. Нам потрібно нового виховання щодо євангелізації», – підкреслив Апостольський Нунцій в США.

Джерело: vaticannews.va

Джерело