Нащо католикови йти на цвинтар?

Блог отця Николи, пересічного галицького ксьонзаНащо католикови йти на цвинтар?

Впродовж мережевого літургійного року маємо вервичку ріжних тем для суперечок та дебатів, котрі природньо змінюють одні одних: штучна чи жива ялинка, чи може таки солом’яний сніп, дата Різдва, в часі посту є тема ЛНПД, і тд.

Зараз маємо переддень Всіх Святих, який літургійно святкують римо-католики і прив’язана до цього свята практика так званих “задушних днів”, на які в Галичині акцентують на лише вірні латинського обряду, але і греко-католики та й, зрештою ,всі конфесії, аж до затєтих атеїстів.

Зазвичай все зводиться до прибирання цвинтарів з подальшим походом на могили рідних, де ся молять, згадують добрим, чи таким, яким заслужили словом, запалюють лампадку, і то чим більше померлий вартував, тим дорожчу свічечку, а то і не одну, засвітять.

І тут якраз варто згадати отців, не тих, що боронять послідовність віри своє пастви і всяко аргументують проти хеловінських шабашів, і навіть не про тих котрі, ці шабаші апологують. А про той сегмент святих отців, котрі вбачають в цих днях страшенне засилля напівміфічної латинізації. Пошесті, подібної до вірусу, котрого знищила московська навала в лютому двадцять другого.

Отже, одні отці переживають, щоб молячись на перше листопада, наші вірні часом не олатинилися, а єнчі, бачачи, що вірні і так йдуть на цвинтар віддати шану та молитовно підтримати померлих, ще відслужать парастас чи поблагословлять новоспоруджені надгробки чи склепи. Отак і точиться тирнет суперечка, як то найправильніше має бути.

От отец Никола, парох Великохирівців, надумав покласти ясну і зрозумілу крапку своїм парафіянам, бо їм вже мозки википають від аргументів єдних і других.

Відтак, дорогі мої, придивімси, чого римо-католики ходять на цвинтар в сі дні, а се аж вісім день. А тому, що св. Мати Церква, користуючись привілеєм і авторитетом, даним їй Божественним Спасителем, “що зв’яжеш на землі, то буде зв’язане на небі…” (Мт.18.18), надає індульгенцію (відпуст) кар за гріхи – не плутати з гріхами, котрі прощаються тільки у св. Сповіді, та у св. Хрещенні.

Отже, прощення гріхів маємо у Святій Тайні Примирення, а надолуження за кари, котрих вимагає Божа Справедливість, якщо дивитися з перспективи Бога, нам ще належить зробити. Та коли дивитися з перспективи каянника, то ми , котрі жили в грісі і призвичаїлися до нього, та як наслідок є старою людиною, котра не здатна ввійти до Весільної Гостини.

Доки ми живемо в часі, ми з допомогою ласки Божої та через терпеливе перенесення страждань і всяких випробувань триваємо в цій переміні, аж доки не скажемо разом з апостолом, “живу вже не я, а живе Христос в мені”. Та коли при житті ми не реалізували тої переміни, на душу чекає місце трансформації, котре католики називають Чистилище.

Відпуст цих кар за гріхи має особливу вартість для померлих душ у Чистилищі, котрі не можуть собі допомогти і страждають, подібно як водолаз при кесонній хворобі після глибоководного занурення, котрий мусить адаптуватися до нових умов життя при атмосферному тиску. Для них придумали декомпресійні камери.

Людина, котра перейшла до вічності і через покаяння отримала прощення, але через призвичаєння до гріха не здатна відразу одягнутися в нову людину, дихати “повітрям” Його Царства – любов’ю – має момент духовної, болючої декомпресії.

Відпуст, відповідно до того чи повний чи частковий, скорочує або анульовує цю “декомпресію” і зводить особу до спільного знаменника з Небесним Царством.

Задушні дні – це дні особливих милостей, в котрих благочестивий католик будь якого обряду, в тому числі навіть Візантійського, взявши протягом дня участь в Літургії, прийнявши Христа в Св. Причасті, прийшов на цвинтар, помолився в намірі Святішого Отця: Вірую…, Отче наш…, Богородице Діво…, і Слава Отцю…, та не буде мати в серці прив’язання до тяжкого гріха, отримає повний відпуст, котрий зазвичай жертвуємо якійсь конкретній душі в чистилищі чи лишаємо Богові самому цю пільгу якійсь душі дарувати.

У час, коли триває наша війна за свободу і щоденно йдуть до Вічності численні сини і дочки нашого народу, осягнений в цих днях відпуст рекомендував би жертвувати за полеглих воїнів, щоб ті, котрі боролися доброю борнею тут на землі, чим скоріше в небі стали нашими святими заступниками та помічниками в боротьбі з лютити зайдами.

Джерело