У Львівському музеї історії релігії відкриють виставку «Йосафат Кунцевич: феномен пам’яті»

У Львівському музеї історії релігії відкриють виставку «Йосафат Кунцевич: феномен пам’яті»

13 листопада о 16.00 запрошуємо до Львівського музею історії релігії на відкриття виставки «Йосафат Кунцевич: феномен пам’яті». Виставка присвячена 400-річчю його мученицької смерті. Партнер  проєкту – Центральний державний історичний архів України, м. Львів.

Експозиція розкриває постать святого священномученика Йосафата, уродженця українського міста Володимира, ченця Чину святого Василія Великого, єпископа Київської Унійної митрополії. Він був прихильником союзу православних і католиків, брав активну участь у полеміці щодо унії. Внаслідок міжконфесійного конфлікту загинув 1623 року. 1643 року був беатифікований, 1867-го Папа Пій IX проголосив його святим.

Виставка знайомить із «географією святого», його сучасниками, ідеями, які він поширював. В основі виставки – оригінальні пам’ятки з фондів Музею груп металу, живопису, фотографії, нумізматики, тканини. Відвідувачі побачать ікону «Богородиця-Заступниця Львова» (початок XVII століття), де серед святих- покровителів міста є зображення Йосафата Кунцевича, хоругву, релікварії, покрівець на чашу з мощами святого, стародруки: «Апокрисис» (1598 рік), «Служебник» (1740 рік), «Богогласник» (1805 рік). Доповнять виставку інформаційні стенди з ілюстраціями, які розповідають про місця і міста пов’язані з іменем Кунцевича.

Організаторам виставки вдалося зібрати унікальні документи і матеріали часів Йосафата Кунцевича. Особлива увага присвячена містам Вільно (Литва), де пройшли основні роки його духовного становлення і діяльності та Полоцьку  (Білорусь), де він став архиєпископом. Окремий розділ розповість історію порятунку мощів Йосафата Кунцевича, які протягом багатьох років, починаючи із ХVІІ століття, мандрували містами Європи і, нарешті, в XX столітті упокоїлись у Папській базиліці апостола Петра, що у Ватикані. Іконографія ХХ століття відображена у творах Антона Монастирського, Олени Кульчицької, Василя Конаш-Конашевича.

Кураторка виставки – Наталія Матлашенко, завідувачка експозиційного відділу «Історія УГКЦ» ЛМІР.

Виставка триватиме до середини січня 2024 року.

Джерело: Львівський музей історії релігії

Джерело