Київрада звернулась до Мінкульту щодо перейменування Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського

Київська міська рада звернулась до Міністерства культури та інформаційної політики України щодо перейменування Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського.

Таке рішення було прийнято сьогодні, 8 лютого, на пленарному засіданні Київради 67 депутатами.

Як зазначила депутатка Київської міської ради, голова постійної комісії з питань культури, туризму та суспільних комунікацій Вікторія Муха, експертна комісія Українського інституту національної пам’яті надала фаховий висновок, що підтверджує належність назви Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського до символіки російської імперської політики, а подальше функціонування цієї назви є використанням імені Чайковського пропагандою російської імперської політики.

«Петро Чайковський є російським композитором, більшу частину життя прожив у російській імперії. Усі його опери, кантати, переважна більшість камерно-вокальної музики складені саме на російські тексти. Це стосується і вокальної музики Чайковського, написаної на вірші Т. Г. Шевченка. За життя він стверджував, що неймовірно любить російський елемент у всіх його проявах, що він росіянин у цілковитому розумінні цього слова. До того ж попередниця Національної музичної академії – Київська консерваторія, як вищий навчальний заклад з’явилася лише в 1913 році, тобто через 20 років після смерті композитора. Отже, будь-які припущення щодо безпосередньої ролі Чайковського в заснуванні закладу безпідставні», – наголосила Вікторія Муха.

Депутатка розповіла, що Чайковський є чи не найвідомішим у світі російським композитором, символом російської культури та культурним маркером «русского міра».

«росія завжди намагалась знищити українську державність та ідентичність українського народу. Штучне знищення відмінностей між українською та російською національними ідентичностями цілком вкладається в російську ідеологему про «єдиний народ» зі спільною історією та культурою. Це становить реальну загрозу для національної безпеки України. У 1940 році під час відзначення 100-річного ювілею Чайковського присвоєння Київській державній консерваторії імені російського композитора було втіленням русифікації. Це чітка складова пропаганди російської імперської політики. Найбільш відомий балет Чайковського «Лебедине озеро» і досі чітко асоціюється з політичними кризами радянського союзу та сучасної росії», – додала Вікторія Муха.

Київрада звернулась до Мінкульту щодо виконання вимог Закону України «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Джерело