Події Іловайська Вячеслав Печененко пам’ятає, ніби вони були вчора. Розповідає, що була домовленість

Події Іловайська Вячеслав Печененко пам’ятає, ніби вони були вчора.
Розповідає, що була домовленість, що 29 серпня на світанку українські воїни мали виходити з Іловайську. Росіяни узгодили «зелений» коридор. Але не дотримали свого слова. І коли наші захисники сформували колону, росіяни почали її обстрілювати з мінометів.

«Ми йшли з піднятою зброєю, нікого не чіпали. Проїхали одне село, інше, блок-пости російські, було спокійно. Коли колона витягнулася уздовж скошених полів, виявилося, що в полях були підготовлені позиції росіян і вони почали нас розстрілювати наче в тирі. Почалося пекло. Це була якась жахлива гра у вибивного. Тільки ми програвали у цій грі, втрачаючи своїх побратимів».

Вячеславу Печененку та частині його побратимів з добробату та військових, яких вони забрали дорогою, на легкових автомобілях, вдалося полями залишити місце обстрілу. Але село, куди вони заїхали, теж було в оточенні. Приймати бій − був не варіант, адже сили не рівні. Здаватися в полон не хотіли. Тому спробували вийти через болото, яке виднілося в селі, за людськими хатами й городами.

"Із нашого добробату зі мною було 12 людей, та коли ми вирішили йти, інші військові теж доєдналися, загалом нас було 64 людини, у тому числі й поранені.
До темна ми перечекали у болотах, за селом. Як скінчився обстріл з важкої зброї, росіяни зайшли в село. Робили зачистку, ми чули чимало поодиноких пострілів, як потім розказували свідки тих подій – росіяни добивали наших поранених побратимів, які лишалися без можливості пересуватися і мали би стати полоненими…
Вже вночі ми, болотами, вийшли до кукурудзяного поля, в мене був телефон та павербанк, я зміг додзвонитися у штаб. Нам повідомили, що маємо рухатись в Комсомольське і випустили звідти три зелені ракети, аби вказати напрямок руху.
На п'яту ранку ми дісталися місця, там були наші Нацгвардійці.
На все життя запам'ятав, як всю ніч ми одного з поранених несли на руках. Хлопець був танкістом зі Збройних Сил України. А на ранок лікарі, вже в Комсомольську, не змогли надати йому необхідну медичну допомогу. Ми, нажаль, його втратили.

Один з незнайомих мені чоловік, колишній ДАЇшкик з Києва, тепер, доречі, мій товариш, знайшов нам десь на місці два КаМАЗа. Туди усіх бійців, що вийшли зі мною з Ілловайська, і всадили та змогли виїхати далі, на більш безпечну територію."

З батальйону "Дніпро-1" в боях за Ілловайськ загинуло 15 воїнів, близько 30 були поранені.
На сьогодні кожен із загиблих знайдений та захоронений. Усіх, хто потрапив у полон – повернули.

Із дня виходу українських військ з Іловайська пройшло 8 років. Те, що називали «зеленим коридором», всупереч домовленостям із російським Генштабом, перетворилося на дорогу смерті, на якій розстріляли українських військових і добровольців. Сотні загинули. Десятки зникли безвісти.

"Багато змінилося за ці роки, та незмінним лишається те, що життя кожного українця для нас – важливе. Кожен квадратний метр нашої землі – має бути нашим, українським" – додає В'ячеслав Петрович.

*Згідно з даними Національного військово-історичного музею та Офісу генпрокурора, за весь час Іловайської операції (6 серпня − 31 серпня) загинуло 368 українських військових (понад 250 − при виході з коридору). Понад 400 бійців було поранено, близько 300 — потрапили в полон. Ще 18 досі вважаються зниклими безвісти.

Джерело