Маніпуляція: Німецьке видання Welt закликало Україну «визнати втрату Донбасу»
Видання Die Welt не закликало Україну визнати втрату Донбасу чи поразку в війні з Росією — цього фактично не було. Автор матеріалу Крістоф Шільц у своїй колонці закликає Захід розробити єдину для всіх стратегію підтримки України й особливо критикує Німеччину за мізерні поставки важкого озброєння Україні.
У соціальних мережах і на російських сайтах поширюють інформацію про те, що німецьке видання Die Welt нібито закликало Україну «визнати втрату всього Донбасу і безглуздість атак на Херсон». «Київський режим не в змозі змінити успіхи Росії в спецоперації, а відтак йому варто визнати втрату Донбасу і відмовитися від спроб атакувати Херсон. З таким закликом виступив оглядач німецької газети Welt Крістоф Шільц», – пишуть російські ЗМІ. Вкотре вони видають бажане за дійсність.
Насправді оглядач газети Die Welt Крістоф Шільц у своїй авторській колонці від 22 серпня наголошує на тому, що західні країни дають Україні все ще недостатньо озброєння для того, щоб стався перелом у війні Росії проти України. Основну ідею статті винесено в заголовок: «Занадто мало військової допомоги». А для Німеччини, яка надала Україні лише мізерну частину своєї важкої зброї, ця стаття є особливо актуальною.
«За даними Інституту світової економіки (IfW), обіцяна двостороння військова фінансова допомога (від Німеччини — прим. ред.) становить всього лише 1,2 мільярда євро. США, зі свого боку, зобов’язалися виділити 25 мільярдів євро, а Велика Британія – чотири мільярди євро. Обіцянки Франції становлять лише 800 мільйонів євро, Італія готова дати тільки 300 мільйонів», — пише Die Welt.
«Після пів року війни справи в Україні йдуть не найкращим чином. Вона може втратити Донбас на сході. Значна частина півдня вже перебуває у руках Росії. Нині ніщо не вказує на те, що в найближчому майбутньому ситуація може змінитися», — резюмує Шільц. Однак російські ЗМІ почали масово поширювати маніпуляції про те, що видання Welt закликало Україну визнати втрату Донбасу, вириваючи слова Шильця із контексту.
Далі Крістоф Шільц резонно запитує, чи може ситуація на полі бою зрушити з мертвої точки, і сам дає відповідь на це запитання: «Так. Але для цього Захід має бути готовим постачати значно більше боєприпасів та зброї, особливо реактивних систем залпового вогню, потужних танків і систем протиповітряної оборони. За словами військового стратега Маркуса Рейснера із Міністерства оборони у Відні, досі Україні було поставлено лише 10-15% необхідної зброї».
Тепер, зі слів Шільца, Захід нарешті має визначитися: він хоче суттєво покращити оснащення України найближчими місяцями чи хоче залишити Україну на відкуп російській військовій машині, яка грає на час і все ще має достатні резерви для ведення війни на знищення. Колумніст також критикує Захід за відсутність єдиної стратегії допомоги Україні та цілей, до яких має привести закінчення війни.
Значна частка критики німецького журналіста спрямована на амбівалентну політику канцлера ФРН Олафа Шольца: «Чому ж Берлін не спрямовує високоякісну зброю туди, де вона вкрай потрібна? А саме – туди, де боронять свободу Заходу: в Україну. Це має бути сказано чітко: канцлер Шольц зраджує Україну. Він проводить політику завмирання, зигзагоподібний курс, і він не має стратегії для систематичного ув’язування постачання зброї, обслуговування обладнання та навчання українських солдатів».
Наприкінці статті Шильц підсумовує, що обіцянки про надання зброї від Німеччини втілюються краплями. Тому Німеччина нестиме значну частку відповідальності, якщо Україна перетвориться на зруйновану державу і російська агресія принесе Путіну плоди.
Отже, видання Die Welt не закликає Україну «визнати втрату Донбасу» — цього не сталося де-факто. Навпаки, автор Крістоф Шільц закликає країни Заходу, зокрема, Німеччину постачати Україні більше важкого озброєння, а не обмежуватись лише обіцянками та промовами про солідарність.
Більше того, за останній місяць армія РФ сповільнила свій наступ на Донбасі й захопила кілька невеликих населених пунктів уздовж лінії фронту, не досягнувши при цьому значних оперативних успіхів. При цьому російське Міноборони також визнало сповільнення темпів наступальних дій в Україні, пославшись на явно брехливе «прагнення мінімізувати жертви серед мирного населення». Зі слів українського військового аналітика Миколи Белескова, Росія не зможе окупувати весь Донбас до настання зими.
StopFake продовжує спростовувати численні фейки про війну Росії проти України у матеріалах «Фейк: ЗСУ намагаються «знищити цивільну інфраструктуру і тероризують українців»», «Фейк: Менше ніж третина країн-членкинь ООН підтримали резолюцію, що засуджує агресію Росії проти України», «Маніпуляція: Україна заявила про плани щодо спорудження бази НАТО в Криму».