Фейк: У Каліфорнії Пентагон готує для України афганських льотчиків, що втекли від талібів

Пілотами Збройних сил України можуть стати лише громадяни України, які пройшли відповідну підготовку та отримали звання офіцера ЗСУ. Громадяни Афганістану, яких, зі слів пропагандистів Кремля, «Пентагон готує в Каліфорнії для України», не зовсім відповідають цим критеріям, адже вони не громадяни України, не офіцери ЗСУ і не пройшли підготовку для управління літаками, які перебувають на озброєнні України.

Низка російських ЗМІ поширила новину про те, що Пентагон нібито набирає афганських льотчиків, які втекли від талібів, щоб вони пройшли підготовку в Каліфорнії, і після цього їх «планується перекинути через Польщу в Україну». Про це повідомляє якесь анонімне «джерело» пропагандистів.

Фейк поширили практично на всіх основних ресурсах рунета, таких як РИА Новости, НТВ, Московский комсомолец, Регнум, Царьград, Рамблер, Первый канал, Газета.ру, ТАСС, RT, Лента.ру, ФАН та інші.

Скриншот – ria.ru

Україна і США не приховують планів щодо навчання українських військових пілотів на літаках західного виробництва. Ця інформація публічна, а витрати на підготовку вже закладено до бюджету США наступного фінансового року.

Міноборони України повідомило (на відео з 22.12), що «уряд США на законодавчому рівні прийняв рішення про виділення 100 мільйонів доларів на 2023 рік для навчання українських пілотів на західних літаках».

За інформацією видання Defense Express, базовий курс навчання пілотів F-16 триває дев’ять місяців.

На сучасному етапі підготовка українських військових плотів у США поки що не розпочиналася. Це пов’язано з тим, що «потрібно спочатку ухвалити політичне рішення про те, який тип літаків буде надано Україні, а для нього вже навчати. Поки що підготовка пілотів не ведеться», – пояснили (початок на відео – 22.40) у Збройних силах України.

Водночас останніх 20 років афганські ВПС експлуатували переважно гелікоптери радянського і західного виробництва та транспортні літаки — також переважно західного виробництва. Досвіду управління літаками Міг-29, Су-27 та Су-25, які використовують Збройні сили України, військові з Афганістану не мають. F15 або F-16, які, можливо, отримає Україна, на озброєнні афганської армії також не перебували. Отже, афганські пілоти не мають досвіду управління ні наявними радянськими літальними апаратами, ні тими американськими літаками, які Україна може отримати в майбутньому.

Тому навіть якщо припустити, що інформація про афганців могла б бути правдою, навчання управлінню такими літаками затягнулося б на роки, оскільки процес навчання необхідно було б розпочати практично з нуля. Наприклад, в Україні навчання військового пілота триває близько чотирьох років. Після цього випускник Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба отримує офіцерське звання і може продовжити службу у Повітряних силах України.

Але «афганські пілоти» навіть після навчання у США не зможуть продовжити службу в Збройних силах України. Це пов’язано з тим, що згідно із законом України (ст. 212), іноземці можуть проходити службу лише на посадах «рядового та сержантського складу». А пілот Збройних Сил України – це офіцерська посада. Отримання іноземцем офіцерських військових звань можливе (ст. 212) «тільки після набуття громадянства України в установленому законом порядку».

Для того ж, щоб отримати громадянство України в «встановленому законом порядку», необхідно безперервно проживати на території України протягом останніх 5 років, а також скласти іспит, що підтверджує знання державної мови.

Але для кремлівських пропагандистів всі ці нюанси — не проблема, тому така «новина» активно поширилася по рунету. Щоправда, через кілька днів самі пропагандисти  засумнівалися в ефективності навчання Пентагоном «афганських льотчиків для Києва».

Скриншот – Газета.ру

Розтиражований кремлівським агітпропом фейк розкритикував російський генерал, який командував у 80-х роках 40-ю армією в Афганістані. З його слів, «після виведення радянського контингенту в 1989 році бойової авіації як такої там [в Афганістані] не залишилося. Американці здебільшого навчали афганців керувати транспортними чи навчальними літаками».

Інший російський військовий – Олексій Леонков також розкритикував ідею залучення афганських пілотів. Він вважає, що у США нікому навчати льотчиків управляти літаками, які перебувають на озброєнні України. Він також звернув увагу на мовний чинник і заявив, що ймовірна чисельність таких пілотів-афганців не може реально змінити ситуацію в небі у зоні воєнних дій.

Раніше StopFake спростовував схожий фейк про те, що США нібито спрямують в Україну колишніх військових Афганської національної армії.

Джерело