Фейк: У німецькому Бремені «затримали українців», які намагалися продати зенітно-ракетні комплекси Stinger
Поліція Бремена спростувала фейк про нібито затримання українців «під час спроби продати ПЗРК», а відео, яке розповсюджує кремлівський агітпроп, назвала фейком. Поліція також не підтвердила вигадку російського агітпропу щодо «німецького студента, який виявив оголошення про продаж Stinger в інтернеті».
Кремлівські ЗМІ пишуть про те, що у німецькому Бремені поліцейські нібито затримали українців, які торгували зброєю, поставленою Києву західними партнерами, в інтернеті. Повідомляється, що такий «онлайн-магазин» виявив німецький студент і «допоміг правоохоронцям виявити факт торгівлі зброєю».
Відео і зроблені на його основі різного штибу «аналітичні матеріали» кремлівські пропагандисти поширили на всіх можливих майданчиках, серед яких Первый канал, Московский комсомолец, Комсомольская правда, Донбасс сегодня, Новороссия, ФАН, Красная весна, Блокнот, NewsFront, Naspravdi.info.
Щоб переконати аудиторію у достовірності фейку, пропагандисти використали вигаданий корабель «під прапором України» та неіснуючого «німецького студента, який знайшов українську зброю в інтернеті». І навіть створили фейковий документ від імені Міністра оборони України Олексія Резнікова. Для цього використали шаблон документа, що уже фігурував у розслідуванні щодо причетності керівника ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина та його медіа до розкручування конфлікту між Україною та Польщею.
Про важливість для Кремля цієї інформаційної операції свідчить і той факт, що повідомлення про «українські стінгери у Бремені» опублікував у твіттері Дмитро Полянський, перший заступник постійного представника Російської Федерації при ООН.
Скриншот – twitter.com/Dpol_un
Першоджерелом відео з «українським стінгером у Бремені» став канал у YouTube Journalisten Friekorps. Канал має двох підписників та близько 700 переглядів «сенсаційного відео».
У коментарі до відео автори повідомляють, що це відео від 20 липня, хоча його було опубліковано лише 7 серпня. Глядачі шестисекундного уривку мають побачити «спеціальних співробітників», які після виявлення на кораблі Floriana «трубчастих пристроїв» прибули до порту Бремена. Також в описі йдеться про те, що судно під «українським прапором йшло до Туреччини», а затримані — «можливо, колишні українські військові». Але на відео не показують «затриманих українців» та корабель. І цьому є пояснення.
За інформацією сервісу MarineTraffic судно з назвою Floriana (IMO: 9486477) було збудовано у 2012 році і ходить під прапором Мальти, а не під прапором України, як стверджують автори фейку.
Проаналізувавши звук на відео про «українські ПЗРК», StopFake визначив, що звук було записано в іншому місці – на відео чітко чути голоси учасників масової акції. Така акція навряд чи могла проходити на території «бременського порту», де, за твердженням кремлівських пропагандистів, було виявлено «зброю з України».
Насправді пропагандисти при створенні свого фейку використали звукову доріжку із акції протесту, яка відбулася у місті Грейз, що за 450 кілометрів від Бремена.
На відео пропагандистів звучить фраза : “Immer das Handy runter müsste nicht für müssen wir nicht fehlen”. Ця ж фраза звучить на відео із Грейза (з 00:13). Поліцейський у кадрі каже: «Завжди кладіть трубку, ми не повинні пропускати щось подібне».
За цю фразу схопилися кремлівські пропагандисти. Вони використали її, щоб переконати глядачів у тому, що поліція в порту Бремена забороняла знімати відео.
«Викривальне» відео пропагандистів про «українців із ПЗРК у Бременському порту» виявилося звичайною компіляцією випадкових фрагментів відео та аудіо.
Пропагандисти в сюжеті «Первого канала» повідомляють, що «поліцію навів на слід німецький студент, який побачив в інтернеті оголошення про продаж комплексів».
Для підтвердження правдивості своїх слів «Первый канал» демонструє фейкові оголошення про продаж українцями Javelin. Ще у серпні 2022 року StopFake писав про те, як кремлівський агітпроп використовує аналогічні фейкові оголошення для звинувачення України «у продажу західної зброї». Але пропагандисти знову використали перевірений спосіб.
Слід зазначити, що в сюжеті «Первого канала» не показано самі оголошення про продаж ПЗРК Stinger. Але згадується студент, «який бачив їх в інтернеті». Про самого студента нам нічого не відомо.
У той же час пропагандистський ресурс Slavyangrad, поширюючи версію про «українські ПЗРК у порту Бремена», як доказ навів повідомлення поліції Бремена. Але трактував це повідомлення на свій лад, заявляючи, що «контрабанда [українські ПЗРК] декларується як електронні пристрої».
Скриншот – Slavyangrad
Насправді у повідомленні поліції йдеться про те, що 27-річний житель Бремена побачив на онлайн-платформі оголошень «викрадену у нього електроніку» і заявив про це в поліцію. Правоохоронці затримали 19-річного продавця. У його квартирі виявили «кокаїн, героїн та канабіс… вилучили кастети, грошові кошти».
Через десять днів після початку кампанії Кремля про «українців із ПЗРК» поліція Бремена опублікувала офіційне спростування, в якому заперечила «затримання українців», а відео назвала хибним.
Скриншот – twitter.com/BremenPolizei/
Але пропагандисти не зупинилися на вигаданому кораблі «під прапором України» та уявному «німецькому студентові, який знайшов українську зброю в інтернеті». Вони продовжили роздмухувати міжнародний скандал з «українськими ПЗРК у Бремені» та створили фейковий документ від імені міністра оборони України Олексія Резнікова.
У цьому документі міністр оборони України нібито повідомляє міністру закордонних справ України, що ПЗРК Stinger, виявлені німецькими правоохоронцями на кораблі Floriana, були поставлені на озброєння 92-ї ОМБР Збройних Сил України і знаходяться на складі в Харкові.
Аналіз реквізитів «документа» за допомогою сканера QR Code свідчить, що «лист» не відповідає вимогам системи автоматичного документообігу ( АСКОД ) і є підробкою. У документі, який зареєстровано в системі, номер і дата QR-коду (ліворуч) та штрих-коду (праворуч) мають бути ідентичними. А у «листі» пропагандистів вони не збігаються – виділено червоним прямокутником.
Колаж StopFake
Творці фейку пішли простим шляхом та замінили дату під штрих-кодом. А ось згенерувати новий QR-код не змогли. Тому документу присвоєно два номери 220/5217 та 220/3034.
Номер документа 220/3034 вже використовувався в іншому фейковому листі міністерства оборони України. Тоді пропагандисти від імені Олексія Резнікова просили міністра закордонних справ Дмитра Кулебу «організувати комплекс заходів щодо повернення в Україну військовозобов’язаних громадян із Польщі».
Команда проєкту DFRLab, лабораторія цифрової криміналістики Атлантичної ради з’ясувала, що автори фейкового листа про «повернення військовозобов’язаних Українців із Польщі» пов’язані з «Євгеном Пригожиним, його медіа та ПВК «Вагнера».
Ці факти доводять, що творці фейку про нібито «затримання українців, які намагалися продати зенітно-ракетні комплекси» та автори фейкового листа про «повернення військовозобов’язаних Українців» використовують одні й ті самі шаблони підроблених документів і можуть бути пов’язані з власником ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожиним та його медіа.
Цей факт побічно підтверджують і німецькі ЗМІ, які пишуть про те, що незважаючи на офіційні спростування фейку про «українців із ПЗРК», зупинити кампанію не вдалося. Пояснюється це тим, що «повідомлення поширюється англійською мовою та каналами російських прихильників Путіна». Найчастіше централізоване управління «каналами прихильників Путіна» здійснюється через структури, пов’язані з Євгеном Пригожиним. Про те, як такі ресурси впливають на інформаційний простір, StopFake писав тут, а як функціонують – тут.