Фейк: Україна планує у 2023 році «наступати» на Росію
У статті The Wall Street Journal немає жодного натяку на те, що у 2023 році Україна «за допомогою західної зброї» нібито планує «наступати» на територію Росії. Автори публікації лише аналізують список затребуваного Україною у США озброєння. Про наступ на територію Росії також не йдеться і у статті Головнокомандувача ЗСУ генерала Валерія Залужного та генерал-лейтенанта Михайла Забродського. У своїй публікації військові пропонують визначити «центром тяжіння для РФ у цій війні» тимчасово окупований Кримський півострів, який 2014 року Росія незаконно анексувала в України. Російські ЗМІ поширили дезінформацію про те, що незабаром Україна нібито планує розгорнути військову кампанію на території Росії, і для цього вона вже почала вимагати у Заходу необхідне озброєння. Джерелом, на яке посилаються пропагандисти, слугує стаття в The Wall Street Journal, що нібито «підтверджує готовність української влади наступати на російську територію у 2023 році».
Проте поширена інформація не відповідають дійсності – кремлівський агітпроп навмисно спотворив зміст статті The Wall Street Journal з метою дискредитації України в очах західних партнерів.
Йдеться про публікацію The Wall Street Journal під назвою “Ukraine Signals Major Weapons Request for Long-Term Offensive Against Russia” (“Україна сигналізує про необхідність великого озброєння для довгострокового наступу проти Росії”). У статті описується документ, який Україна направила США. Журналісти WSJ ознайомились із його змістом. Це перелік зброї, необхідної для продовження наступу Збройних Сил України у 2023 році. Список включає 29 видів систем озброєння та боєприпасів, серед яких згадуються оперативно-тактичний ракетний комплекс ATACMS, танки, дрони, артилерійські системи, протикорабельні ракети Harpoon, 2000 ракет для артилерійської ракетної системи залпового вогню Himars.
Окрім цього, автори статті звертають увагу, що Білий дім отримав цей запит після того, як українська сторона поінформувала США про успіхи ЗСУ на харківському напрямку. Сам список озброєння, на думку авторів WSJ, укладається в загальну концепцію забезпечення військової кампанії з деокупації України, раніше оприлюднену головнокомандувачем ЗСУ генералом Валерієм Залужним та членом українського парламенту генерал-лейтенантом Михайлом Забродським. Йдеться про їхню спільну публікацію на сайті Укрінформ під назвою «Перспективи забезпечення військової кампанії 2023 року: український погляд». У цій статті Залужний та Забродський запевняють, що переламний момент у контрнаступі України може настати, якщо Україна отримає РСЗВ великої дальності, зокрема ATACMS. Тим не менш, у публікації The Wall Street Journal немає жодного натяку на те, що у 2023 році Україна «за допомогою західної зброї» нібито планує «наступати» на територію Росії. Автори лише аналізують список затребуваного Україною озброєння.
Про наступ на територію Росії також не йдеться і у статті Валерія Залужного та Михайла Забродського. Автори звертають увагу читачів на успішні зусилля ЗСУ щодо фізичного перенесення бойових дій на тимчасово окуповану територію АР Крим. Вони схиляються до думки, що саме контроль за територією півострова є центром тяжіння для російських сил у цій війні. У разі успішного завершення військової операції з відновлення контролю над Кримом Росія втратить базу для Чорноморського флоту, мережу аеродромів і зазнає значних збитків у матеріальних ресурсах, живій силі та техніці. Подібну військову операцію, або їхню серію, на думку військових, можна буде провести у 2023 році – за умови отримання необхідного озброєння.
«За умови, якщо таким центром тяжіння визначити контроль над півостровом Крим, логічно передбачити планування на 2023 рік операції або серії операцій із оволодіння півостровом. Таке планування має передбачати насамперед наявність необхідної комплектації військ. І мова може йти точно не про військові частини та з’єднання ЗС України, які вже зараз діють на 2500 км фронту від Херсона до Ковеля», – йдеться у статті.
Тобто у публікації Валерія Залужного та Михайла Забродського не йдеться про плани наступу на територію Росії. Йдеться про деокупацію Кримського півострова, який у період з лютого по березень 2014 року був анексований Російською Федерацією. Спочатку в Росії не визнавали участі російських військ у анексії, і лише через певний час це підтвердив президент РФ Володимир Путін. Тимчасова окупація Криму, як і псевдореферендум про «приєднання» АР Крим до Росії, не визнаються Україною та більшістю країн, а також Генеральною асамблеєю ООН, ПАРЄ, ОБСЄ . Згідно із Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», територія Кримського півострова внаслідок російської окупації вважається тимчасово окупованою територією.
Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв про те, що Україна має намір повернути усі свої території, включно з анексованим Росією Кримським півостровом. «Мій сигнал людям у Криму: ми знаємо, що це наші люди, і це жахлива трагедія, що вони в окупації понад вісім років. Ми туди повернемось. Я не знаю, коли саме. Але у нас є плани, і ми повернемося туди, бо це наша земля та наші люди», – заявив Президент під час відвідин звільненої Харківщини 14 вересня 2022 року.