Фейк: Захід «погрожує» Росії «ядерним ударом»
Ні США, ні ЄС, ні НАТО ніколи не погрожували Росії запуском ядерних боєголовок, на відміну від вищих кремлівських чиновників. Росія не лише прямо заявляє про можливість застосування ядерної зброї, а й використовує як додатковий «ядерний важіль» захоплену Запорізьку атомну електростанцію.
Російська влада продовжує спроби перекласти відповідальність за розв’язану Кремлем війну в Україні на західні країни. Наприкінці вересня російський президент Путін вкотре заявив, що Захід нібито застосовує «ядерний шантаж» проти Росії, а «деякі представники провідних держав НАТО висловлюються про застосування проти Росії зброї масового ураження».
Схожі заяви та порожні звинувачення на адресу цивілізованих країн у міфічній «ядерній агресії проти Росії» – не рідкість. Через три дні після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну саме Путін наказав перевести російські ядерні сили в особливий режим бойового чергування, і світ сприйняв це як додатковий доказ нарощування Росією ескалації. Окремо варто наголосити, що Україна – це країна, яка не володіє ядерною зброєю.
Ні США, ні ЄС, ні НАТО ніколи не погрожували Росії запуском ядерних боєголовок, на відміну від вищих кремлівських чиновників: наприклад, у травні 2022 року заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв заявив про «можливість переходу конфлікту з НАТО в ядерну війну», а речниця МЗС Росії Марія Захарова 12 червня прямо пригрозила ядерним ударом по Польщі.
Після чергового акту розмахування Кремлем російською ядерною палицею 23 червня 65 країн, що ратифікували Договір про заборону ядерної зброї, ухвалили у Відні спільну декларацію, яка засуджує російські ядерні загрози.
«У відповідь на ядерні загрози Росії та зростання небезпеки ядерної війни держави-учасниці Договору про заборону ядерної зброї беззастережно засудили будь-які й усілякі ядерні загрози, явні чи неявні, незалежно від обставин», – сказано в документі.
У той час, як Путін відкритим текстом заявляє про готовність застосувати ядерну зброю, погрожуючи знищити основу світової системи безпеки, президент США Джозеф Байден на Генасамблеї ООН 21 вересня закликав Росію знизити градус напруженості й повернутися до режиму нерозповсюдження ядерної зброї. Байден вкотре спростував тезу про загрозу для Росії з боку Заходу, якою Путін виправдовує повномасштабне вторгнення в Україну.
«Постійний член Ради безпеки ООН вторгся до сусідньої країни, намагаючись стерти суверенну державу з карти… Росія безсоромно порушила основні постулати Статуту ООН – такі важливі, як чітка заборона країнам захоплювати територію свого сусіда силою. Знову ж таки, тільки сьогодні президент Путін виступив з відкритими ядерними погрозами на адресу Європи та безрозсудним зневажанням зобов’язаннями режиму нерозповсюдження [ядерної зброї]… Ніхто Росії не погрожував, і ніхто, крім Росії, не шукав цього конфлікту… Дозвольте мені також наполегливо закликати кожну країну підтвердити свою прихильність до зміцнення режиму ядерного нерозповсюдження за допомогою дипломатії… Ядерну війну не можна виграти, і вона ніколи не повинна вестися», – наголосив американський лідер.
Держсекретар США Ентоні Блінкен 26 вересня в інтерв’ю CBS News повідомив, що Сполучені Штати мають чіткий план дій щодо застосування Росією ядерної зброї. На питання, чи контактував Білий дім із Кремлем з приводу загрози ядерної війни, Блінкен відповів ствердно і додав, що США попередили Росію про «катастрофічні наслідки» у разі застосування Кремлем ядерної зброї.
Крім загроз тактичними ядерними боєголовками, Росія як додатковий «ядерний важіль» проти України використовує і захоплену ще в березні Запорізьку атомну електростанцію. Сьогодні всі зусилля світової спільноти зосереджені на тому, щоб переконати Росію в необхідності деокупувати український ядерний об’єкт, змусити Кремль припинити воєнні дії в районі АЕС і дати змогу Україні мирно експлуатувати свою атомну електростанцію. Міністр оборони України Олексій Резніков у інтерв’ю «Голосу Америки» в серпні назвав російські обстріли ЗАЕС «грою на «ядерних нервах» світової спільноти в цілому».
«Нам немає сенсу це робити [обстрілювати ЗАЕС], бо сьогодні ми розуміємо весь рівень ядерної небезпеки для людства. Ми пережили у 1986 році Чорнобильську трагедію. Саме українці знають, що таке Чорнобильська трагедія. Скільки людей загинуло від цього випромінювання. Тому ми б’ємо у всі дзвони і просимо втрутитися не лише МАГАТЕ, а й усе міжнародне співтовариство, вплинути, щоб це не було черговою причиною ядерної катастрофи в Європі», – поділився з журналістами Олексій Резніков.
Широкомасштабне вторгнення Росії в Україну викликало найсерйознішу кризу в відносинах між Росією та Заходом з часів Карибської кризи 1962 року, коли багато людей побоювались, що світ стоїть на межі ядерної війни. За даними Федерації американських учених, Сполучені Штати і Росія контролюють близько 90% ядерних боєголовок у світі, маючи у своїх військових запасах приблизно 4000 зарядів кожна.
Крім того, за підрахунками аналітиків НАТО, тактичний ядерний арсенал Росії перевищує запаси США в Європі приблизно в 10 разів. За оцінками експертів НАТО станом на 2020 рік, у російських сховищах зберігається від 1500 до 2000 одиниць ядерних боєзарядів порівняно зі 150-200 американськими бомбами вільного падіння, які знаходяться у спеціальних сховищах в Європі.
Після широкомасштабного неспровокованого вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року країни-члени НАТО переглянули свою Стратегічну концепцію. Північноатлантичний Альянс визнав Росію «найбільш значною і прямою загрозою» безпеці в Європі. Альянс також звинуватив Росію у системному використанні примусу, агресії та анексії як інструменти зовнішньої політики, а також у здійсненні ядерного шантажу.