Фейк: 30 біженців загинули «під час обстрілу колони під Харковом»

  • Автор допису:

Немає ніяких підтверджень того, що такий інцидент трапився. Більше того, самі пропагандисти плутаються в описах і деталях «обстрілу», повідомляючи про нього щоразу іншу інформацію.

Фейк про «обстріл колони під Харковом» з’явився на кремлівських майданчиках 29 вересня. Першоджерелом стала заява по телеканалу «Россия 24» представника однієї з окупаційних адміністрацій Родіона Мірошника. Фейк також поширили інші кремлівські ресурси, такі як РИА Новости, Царьград, Лента.ру, RT, Регнум, Взгляд, Рамблер, Звезда, Газета.ру, Украина.ру, Известия, Life, Взгляд.

Скриншот – ria.ru

Навіть самі кремлівські пропагандисти не змогли визначитися, коли стався вигаданий ними фейковий «обстріл біженців під Харковом». Тому вони одночасно стверджують, що «обстріл» був 29 вересня, 27 вересня і 25 вересня. Вони також плутаються у видах зброї, з якої ЗСУ нібито «розстрілювали колону біженців». Одні кажуть, що це була «стрілецька зброя», інші впевнені в тому, що «колону обстріляли з артилерії».

Персонажі, яких пропаганда видає за «лікарів луганської дитячої лікарні», говорячи про одну й ту ж саму «постраждалу дівчинку», стверджують, «що їй 14 років і вона 27 вересня потрапила до лікарні», і тут же намагаються переконати, «що їй 12 років і вона поступила до лікарні 25 вересня». Але й на цьому нестиковки та розбіжності пропагандистів не закінчуються.

У десятках опублікованих матеріалів про «30 загиблих» немає жодного фото чи відео з «місця трагедії». Для ілюстрації використовувалися три світлини, які не мають ніякого стосунку до цього фейку. Знімок (1) було зроблено 10 вересня у пункті пропуску Логачівка. Архівним фото (2) автомобіля швидкої допомоги раніше ілюстрували повідомлення про отруєння дітей у Ростовській області. Фото (3) ілюструвало повідомлення про «загибель у Донецьку 10-річної дівчинки» в липні.

Колаж StopFake

Із тим, коли саме «постраждалі» потрапили до медичного закладу і скільки їм було років, не можуть також визначитись ні пропагандисти, ні «співробітники лікарні».

Єдине відео «з місця подій» – інтерв’ю жінки у білому халаті, яку представляють як «керівницю республіканської дитячої лікарні» Галину Білецьку. Вона говорить (на відео з 00:25): «25 вересня о 17:25 до нас поступили двоє дітей – дівчинка 12 років і хлопчик 10 років… при транспортуванні їх автобусом. Важко визначити, куди. Але виїжджали з Куп’янська у зв’язку з бойовими діями (Куп’янськ звільнено 10 вересня – ред.), які там ведуться». Упродовж 4 хвилин відео «постраждалих дітей» так і не показали.

Водночас «тимчасово виконуючий обов’язки завідувача відділення Луганської республіканської дитячої клінічної лікарні» Леонід Бундзяк стверджує, стверджує, що «поступили 27 вересня двоє дітей – хлопчик Дерев’янко Павло, 10 років… Дівчинка поступила – Малахова Марина, 14 років».

Більш того, пропагандисти мають і третю дату «обстрілу автобуса з біженцями» – це 29 вересня.

Скриншот – tsargrad.tv

Версії того, як стався «обстріл колони з біженцями», у пропагандистів і колабораціоністів також відрізняються.

Представник окупаційної адміністрації Родіон Мірошник заявляє, що для стеження противник «використовував дрони», а «колонну обстріляли з артилерії» (на відео з 01:36).

Інший представник окупантів – Віталій Ганчев стверджує, що «використовували гранатомети… Судячи з того, що використовувалося стрілецьке озброєння, прямою наводкою працювали. Отже, перебували вони у безпосередній стрілецькій близькості».

Пропагандистський ресурс РІА «Новости» оприлюднив іще одну цитату Ганчева – про те, що це «не дальня артилерія працювала… А працювали стрілецьким озброєнням». Цим було спростовано заяву Мірошника про «обстріл колони з артилерії».

Найбезглуздішу версію щодо «колони біженців» поширив кремлівський ресурс Взгляд. 29 вересня там повідомили про «сімох поранених», а от «сенсацію про 30 жертв» не згадали. Але повідомили про те, що військові медики нібито «евакуюють до Луганська дитину, поранену в районі Куп’янська в Харківській області». Ця версія зовсім не збігається із заявами інших пропагандистів, які заявили, що одні й ті самі діти перебувають у лікарні з 25, ну, або з 29 вересня.

Куп’янськ, із якого, зі слів пропагандистів, «евакуювалася колона», було звільнено ще 10 вересня Збройними силами України. І малоймовірно, що його жителі знову вирішили «евакуюватись» на тимчасово окуповані території.

Опосередковано цю інформацію підтверджує і «першоджерело новини» – Родіон Мірошник. Він не говорив про те, що колона «їхала з Куп’янська». За його словами, не можна визначити, звідки і куди рухалася фейкова колона. «Це люди, які через таке переміщення кордону, лінії бойового зіткнення намагалися виїхати… від воєнних дій. Вони спонтанно зібралися в колону, яка рухалася в наш бік» (на відео з 01:06).

Незважаючи на спроби Кремля переконати всіх у тому, що фейк про «обстріл колони біженців» є правдою, у нього не вірять навіть на тимчасово окупованих територіях. Представники «ЛНР у СЦКК», які регулярно звинувачують ЗСУ в обстрілах, у своїх «звітах» за 25, 27 і 29 вересня – а це все дати, які пропагандисти називали днем ​​«обстрілу колони з біженцями», – не згадували про «30 загиблих» та «дітях у Луганській лікарні».

Джерело