Вперше в Україні видали “Атлас гніздових птахів України”
Факт, який є важливою віхою для досліджень біорізноманіття та охорони природи в країні.
В Україні відбулась знакова подія у сфері орнітологічної науки. Громадською природоохоронною організацією «Українське товариство охорони птахів», партнером міжнародної асоціації BirdLife International в Україні видано перший національний атлас гніздових птахів (в оригіналі «Атлас гніздуючих птахів України»). Видання упорядковане за зразком Європейського стандарту «Атласу гніздових птахів Європи». В ньому викладені дані територіального та кількісного розподілу 275 видів птахів, гніздування яких зареєстровано в Україні у період з 2013 по 2020 роки. Матеріалом для видання послугували орнітофауністичні дослідження на усій території України, проведені Українським товариством охорони птахів за участі більше ніж 20 експертів-орнітологів в рамках реалізації української частини проєкту European Bird Census Council з підготовки видання “Другий Атлас гніздових птахів Європи” (2021).
Директор Українського товариства охорони птахів Олег Дудкін: “Завдяки проведеним широкомасштабним дослідженням, які завершилися виданням Атласу маємо сучасні та упорядковані дані, які демонструють стан і динаміку чисельності гніздових видів птахів в Україні. У зведених загальних даних європейського Атласу є як негативні тенденції зменшення популяції одного чи іншого виду, зміни ареалу гніздування. Так, можемо зазначити й певні позитивні популяційні тренди, в тому числі і рідкісних видів птахів. Атлас – це безумовно дієвий інструмент для успішної природоохоронної діяльності. Знання про зміни у поширення видів дають можливість планувати і вдало впроваджувати заходи зі збереження видів і відновлення, відтворення середовища їх існування. Видання українського Атласу – це новий етап розвитку національної орнітології, адже вперше вийшла в світ окрема книга, яка зібрала найповніші дані від фахівців зі всієї країни”.
Видання “Атлас гніздових птахів України” стало можливим завдяки фінансовій підтримці приватними пожертвами членів Чеського товариства орнітології (партнер BirdLife в Чехії) та Швейцарським орнітологічним інститутом.
Довідкова інформація:
Українське товариство охорони птахів (ТОП), національна громадська природоохоронна організація(www.birdlife.org.ua ). Заснована у 1994 році як перша неурядова організація з охорони птахів в Україні; нині є партнером BirdLife International — міжнародної асоціації природоохоронних організацій (www.birdlife.org ) .
Збір даних для національного атласу був проведений в рамках проєкту European Bird Census Council, ЕВСС (www. ebcc.info) «Другий Атлас гніздових птахів Європи» (European Breeding Bird Atlas 2, EBBA 2; www.ebba2.info ) за фінансової підтримки MAVA Foundation (www.mava-foundation.org). «Другий Атлас гніздових птахів Європи» був виданий і презентований широкому загалу в грудні 2020 року.
Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології з посиланням на Українське товариство охорони птахів