Лінда Томас-Гранфілд – постійна представниця США при ООН відвідала ДНДЕКЦ МВС України

Постійний представник США при ООН Лінда Томас-Грінфілд вражена роботою українських експертів-криміналістів

Сьогодні, 8 листопада, у межах одноденного візиту в Україну ДНДЕКЦ МВС України відвідала постійний представник Сполучених Штатів при ООН Лінда Томас-Грінфілд. Також експертну установу відвідала і посол США в Україні Бріджит Брінк.

Американській делегації докладно розповіли, яким чином наразі відбувається збір доказової бази у процесі фіксації воєнних злочинів, вчинених російськими окупантами. Зокрема, як проводять експертизи, використовуючи обладнання, надане американськими партнерами. Приміром, надзвичайно важливою стала нещодавно передана урядом США у форматі гуманітарної допомоги унікальна криміналістична лабораторія. Завдяки проведенню з її допомогою ДНК-досліджень є змога оперативно документувати події, які відбувалися в регіонах, що піддалися російської агресії. Йдеться як про руйнування житла, так і критичної інфраструктури.

Завдяки технічній та іншій практичній допомозі наших міжнародних партнерів правоохоронцям вдається швидше та якісніше формувати доказову базу того цинічного лиха і порушень всіх можливих конвенцій та правил, які наразі коїть російська вояччина в Україні. Зокрема, правоохоронці змогли точно встановити, використовуючи сучасне технічне обладнання, дані на сотні тисяч представників ворожих сил, які від 24 лютого 2022-го перетнули зі зброєю наш кордон.

Лінда Томас-Грінфілд досить влучно зауважила, що ця війна закінчиться тоді, коли припинять агресію ті, хто її розпочав. Також вона висловила неабияке враження від тієї роботи, яку вдається виконувати українським експертам, відвідавши одну зі спеціалізованих лабораторій ДНДЕКЦ.

Посол США при ООН переконалася, наскільки великий об’єм складної роботи доводиться там в умовах війни виконувати різним спеціалістам. Вона була емоційно вражена від побаченого – тих залишок ракет, снарядів і зброї, спорядження, яку нашим правоохоронцям доводилося вилучати в різних регіонах країни після російських обстрілів і трагедій, до яких вони призводили.

На думку заступниці міністра внутрішніх справ України Мері Акопян, нашим міжнародним партнерам набагато живіше й ефективніше показувати на наочних прикладах, що в Україні відбувається насправді, аніж відправляти яскраві презентації чи читати величезні звіти із масивами даних та інформації або статистики.

«У контексті допомоги від США ми розповіли нашим партнерам про ті складнощі, які у нас виникають у процесі проведення розслідувань та експертиз. Зауважу, що наразі понад 42 тисячі кримінальних проваджень відкрито Національною поліцією й іншими правоохоронними органами саме щодо воєнних злочинів рф. І ми дуже вдячні американському уряду за надання першої і поки що єдиної мобільної лабораторії, яка допомагає нашим експертам-криміналістам та слідчим виїздити на місця подій й у повному обсязі формувати доказову базу, зокрема відбирати зразки ДНК для подальших досліджень не втрачаючи часу» – зазначила Мері Акопян.

Також посадовиця повідомила, що американську сторону поінформовано про поточні потреби МВС України, зокрема щодо кількості необхідних реагентів для експертних служб, адже ще не проведено близько 2 тисяч ДНК-аналізів. Також нам потрібно більше сучасної техніки, яка може одночасно опрацьовувати величезну кількість досліджень і аналізів.

«Американські партнери наразі допомагають нам у напрямку ДНК-експертиз та інших вузьких досліджень. Сподіваємося отримати іще додаткову допомогу – мобільні лабораторії, хімічні реагенти» – уточнила подальші перспективи співпраці заступниця міністра.

«Наша мета – знайти і покарати всіх, хто вбиває наше мирне населення, віддає відповідні злочинні накази, вбиває демократію. І нам у цьому допомагають міжнародні партнери» – резюмувала Мері Акопян.

Тим часом директор ДНДЕКЦ МВС України Сергій Кримчук повідомив, що наразі служба у своєму ресурсі має 10 повнопрофільних криміналістичних лабораторій. Окрім таких додаткових лабораторій, потрібні прилади для швидкого визначення ДНК-профілів. Було би добре, якби вони були в кожному регіоні держави. Це допомогло б прискорити ідентифікацію загиблих як цивільних внаслідок воєнних дій, так і військових, покращить роботу з їхніми родичами, а після перемоги їх залучать у звичну поліцейську діяльність. Поки вони є в 7 територіальних підрозділах, але завдяки допомозі партнерів, є сподівання, що тут будуть позитивні зміни.

Джерело