75 років з дня смерті блаженного Йосафата Коциловського, єпископа УГКЦ, ієромонаха ЧСВВ
17 листопада 2022 р. Б. виповнюється 75 років з дня смерті блаженного Йосафата Коциловського, єпископа Української Греко-Католицької Церкви, ієромонаха Чину Святого Василія Великого.
З Божої волі частинка його святих мощей зберігаються в храмі Святого Василія Великого в м. Києві на Львівській площі. В храмі є побудований окремий престіл з унікальною іконою блаженного Йосафата Коциловського, автором якої є відомий іконописець Роман Василик.
Вшановуючи пам’ять великого подвижника Василіянського Чину, життя якого переплітається з нашим сьогодення, варто пригадати його життєвий шлях та подвиг в нелегкий час для української землі.
Блаженний Йосафат, хресне ім’я Йосиф Коциловський, народився 3 березня 1876 року у лемківському селі Пакошівка. В рідному селі провчився чотири класи, а пізніше вступив у гімназію в м. Ясло, в якій провчився до 1895 року. Після військової служби в 1901 р. молодий хлопець починає службу Богові, відправившись на навчання до м. Риму. Як сумлінний студент, Йосиф отримує докторат із філософії у 1903 р., та пізніше з теології у 1907 році. З двома докторатами повертається з Галичини, де 9 жовтня 1907 року приймає священиче рукоположення.
Після праці в духовній семінарії у Станіславові (Івано-Франківськ), 2 жовтня 1911 року Йосиф Коциловський вступає до новіціяту Отців Василіян в с. Крехів. Після шести місяців кандидатури приймає монашу рясу на облечинах та монаше ім’я Йосафат.
16 травня 1913 року став ієромонахом, склавши довічні монаші обіти.
23 вересня 1917 року в м. Перемишль, відбулася інтронізація о. Йосафата Коциловського на єпископа Перемишльсько-Самбірської єпархії. Архієрейські свячення отримав з рук Митрополита Андрея Шептицького.
Новий правлячий єпископ притягував своїм праведним життям до себе священиків, мирян, та людей, котрі з ним перетиналися. Варто зазначити, що Владика Йосафат, як людина поступова й широких поглядів, користувався у своїй пастирській діяльності модерними засобами. Єпископ дбав про розвиток чернечого життя, розвиток духовних семінарій, про розвиток народних місій та реколекцій, релігійної літератури та преси, й також дбав за молодь. Єпископ Коциловський опікувався монашими Чинами й Згромадженнями, сиротинцями, дитячими садками й школами.
Владика Йосафат із волі Божого Провидіння не був вільний від фізичних терпінь. Три рази в своєму житті він був так важко хворий, що грозила йому небезпека смерти. Крім цього Владика перетерпів ще важчі терпіння – моральні.
Справжня Голгофа Владики Йосафата Коциловського почалася з початком Другої світової війни в 1939 р.. Цього року більшовицька армія окупувала всю Західну Україну разом із Перемишлем, Єпархію владики було розділено на дві частини.
Коли в червні 1941 р. цілу Галичину зайняли гітлерівці, тоді для Владики настала нова фаза терпінь. Єпископська резиденція була частинно знищена бомбами. Владиці було заборонено пастирські візитації, трактуючи його як небезпечного ворога гітлерівської влади.
Влітку 1944 року більшовики вдруге зайняли Галичину. Єпископ Йосафат мусів перенести ще більші переслідування і терпіння за Бога і Церкву. Уже як стара людина, знеможений працею, недугами й важкою операцією, став свідком великої руїни своєї єпархії.
Владику Йосафата, що знаходився по польському боці, у вересні 1954 р. польська влада арештувала й вивезла до Тарнова, а згодом до Ряшева. Після трьох місяців терпінь і наруг владику тимчасово випущено на волю і в січні 1946 р. він вернувся до Перемишля. В цей час Владика Йосафат залишив на письмі заяву своєї вірности Апостольській Столиці і бажання вмерти за св. Унію. Ця заява написана власною рукою Єп. Йосафата звучала: «Складаю у стіп Христового Намісника Папи Пія XII заяву моєї вірности, пошани і синівської любови та прошу його делегувати мене на смерть за св. Унію. Йосафат, Єпископ Перемиський.»
26 червня 1946 року владика Йосафат був заарештований вдруге, більшовики запроторили його у в’язницю, де він багато натерпівся, а згодом вивезли його до Києва. Вороги запроторили його в концентраційний табір у селі Чапаєвка біля Києва, де він багато натерпівся.
Після тяжких моральних і фізичних мук Владика-Ісповідник Йосафат помер 17 листопада 1947 р.. Вмер смертю мученика й ісповідника за Українську Церкву й свій народ.
Мощі Блаженного Йосафата в 1977 р. були перевезені з Києва на Янівський цвинтар у Львові, а згодом до Стрия на Львівщині, а пізніше у с. Яблунівка.
В наш час мощі блаженного Йосафата Коциловського знаходяться у храмі Благовіщення Пресвятої Богородиці у Стрию.
27 червня 2001 р. святіший отець Іван Павло ІІ у Львові проголосив священномученика Йосафата блаженним.
Джерело: о. Іриней Назарко, ЧСВВ «Йосафат Коциловський, ЧСВВ. Єпископ Перемиський»