Фейк: На саміті G20 розмістили банер з картою РФ, що включає тимчасово окуповані області України
Немає жодних підтверджень того, що подібний банер справді було розміщено в аеропорту на Балі, де проходив саміт. Офіційні банери та лого саміту G20 візуально відрізняються від банера, який поширюється російськими каналами. Інструменти аналізу зображень показують високу ймовірність обробки фотографій у фоторедакторі.
Російські ЗМІ заявили, що в аеропорту Балі (Індонезія) російську делегацію зустріли картою Російської Федерації, до якої також було включено тимчасово окуповані області України.
«Як повідомляє Sputnik Ближнее зарубежье, на розміщеному в повітряній гавані зображенні у складі РФ значилися Луганська та Донецька народні республіки, Херсонська та Запорізька області», – пише РЕН ТВ.
Примітно, що повідомлення про «нову карту» РФ в аеропорту Балі вперше з’явилися в телеграм-каналах, які постійно поширюють російську дезінформацію, – на ТГ-каналі Бориса Ронжина, а також на ТГ-каналі Спутника. Інших фотографій цієї карти в мережі немає — навіть російські ЗМІ для ілюстрації фейку використали те саме фото, що й ТГ-канали — карту з обведеними тимчасово окупованими територіями України. Інформації, хто саме зробив цю «фотографію» чи будь-яких додаткових даних не надається.
StopFake проаналізував фотографії, розміщені в Телеграмі, за допомогою інструментів InVID та FotoForensics і визначив, що з високою ймовірністю цей «банер» було створено у фоторедакторі. Так, аналіз ELA (аналіз рівня помилок — прим.ред.) показав, що різні області зображення знаходяться на різних рівнях стиснення (виділяються різними кольорами — прим.ред.), тоді як необроблене зображення має бути приблизно на одному рівні.
Скриншот – Fake News Debunker by InVID Скриншот – fotoforensics.com
Крім того, використана карта з тимчасово окупованими областями України, швидше за все, була взята звідси — також із соцмереж, оскільки можна побачити однаковий підбір колірної гами і перехід із кольору в колір у вигляді російського прапора.
Також при детальному розгляді «банера» впадає у око і його погана якість — на правій стороні зображення посередині видно, наскільки неякісно промальовано фон за картою, що навряд чи могло б статися з офіційним банером такого великого міжнародного заходу.
Офіційні ж банери та лого саміту G20 мали такий вигляд – можна звернути увагу, що на них ніде не використовуються карти інших країн, лише своєрідний логотип на тлі зображення гори.
«Балійці сподіваються, що всі результати саміту G20 на Балі прокладуть шлях до процвітання й гармонії між людьми та всесвітом. Ця надія узгоджується з логотипом G20 Gunungan чи Kayon. Гунунган, тіньова лялька у формі листка, що символізує гору, є символом життя та збереження всесвіту. Він також відображає очікування мирян щодо свого майбутнього життя», — так на сайті саміту пояснюється вибір візуального ряду заходу.
https://www.youtube.com/embed/SGweqnBnmqk Скриншот – tagesspiegel.de Скриншот – bbc.com
Варто зазначити, що на саміті G20 було ухвалено спільну заяву, в якій, зокрема, країни засудили війну Росії проти України та згадали резолюцію Генасамблеї ООН із закликом до РФ вивести всі свої війська з міжнародно визнаної території України. Водночас у комюніке було зазначено, що є й «інші погляди та різні оцінки ситуації і санкцій».