Фейк: Експерти з «Демініціатив» і Інституту стратегічних досліджень знялися у сюжеті китайського державного телеканалу CTGN про західну допомогу Україні

Експерти, задіяні в репортажах телеканалу CTGN про Україну, не представляють зазначених організацій і не відомі експертній спільноті.

У сюжеті телеканалу CTGN від 15 листопада 2022 року про українську енергетику використано цитату експерта з енергетики Дмитра Линника. Він висловлює побоювання щодо безпеки малих модульних ядерних реакторів, у спорудженні яких влада США обіцяла допомогти Україні: «Окрім побоювань з погляду екології, можуть виникнути й інші питання. Наприклад, питання ціни. Вартість реалізації будівництва атомної електростанції – від 6 до 12 млрд доларів. Звісно, модульний реактор коштує дешевше. Від одного до трьох мільярдів доларів. Але в будь-якому разі, хто за це заплатить і чи є такі гроші в України, – поки що невідомо. Плюс повна реалізація проєкту займе від трьох до п’яти років. Тож я вважаю, що впливу на енергосистему України найближчим часом це не матиме», – говорить чоловік, представлений ​​телеканалом як «науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень».

Скриншот – телеканал CTGN

Однак у Національному інституті на запит StopFake відповіли, що Дмитро Линник ні в якій формі не представляє цієї установи. «Дмитро Линник не працює, не навчається і не має ніякого стосунку до Національного інституту стратегічних досліджень», – йдеться у відповіді НІСД. StopFake не вдалося виявити згадувань про хоч якісь дослідження, виступи або публікації експерта з енергетики з таким іменем і прізвищем.

І це далеко не єдиний випадок такого використання «експертів» китайським телебаченням. У Фонді «Демократичні ініціативи» також спростували приналежність до організації експерта з іншого сюжету CTGN, опублікованого 11 листопада 2022 року. У репортажі телеканалу про можливе надання ЄС 18 мільярдів євро для України в 2023 році експерт, представлений як «аналітик Фонду Демократичних ініціатив», висловлює сумнів щодо необхідності надання такої допомоги Києву: «Я припускаю, що після закінчення воєнних дій бюджет України ще довгі роки буде з дефіцитом. Доходи країни впали, а видатки лише збільшуються. Країні конче потрібні гроші на фінансування бюджету. Набрати зараз кредитів – це нерозумне рішення. Ми не зможемо їх повернути, і в такому разі Україні доведеться оголошувати дефолт. Нам необхідно звертатися за допомогою до МВФ, який зможе видавати кошти та контролювати їх використання».

Скриншот – телеканал CTGN

В Фонді «Демократичні ініціативи» на запит StopFake також відповіли, що серед їхніх  співробітників немає людей з таким іменем і прізвищем. «Це не ми, у нас такого співробітника немає. Можливо хтось «косить» під нашу організацію», – заявив науковий директор Фонду професор Олексій Гарань.

StopFake також не вдалося виявити згадувань у відкритих джерелах про експерта з фінансових питань із таким іменем і прізвищем.

Крім того, інтонація і рух зіниць очей чоловіка в кадрі може вказувати на те, що свою «експертну думку» він читає або з екрана планшета, або з папірця, що посилює сумніви в рівні експертизи фахівця, який коментує складні питання фінансування державного бюджету країни.

Джерело