Плекаймо рідну мову і бережімо своїх!
Товариство Української Мови (ТУМ-США) продовжує допомагати “Просвітам” в Україні в цей неспокійний час війни з московською навалою. Фінансову допомогу просвітяни здебільшого використовують на видавничу діяльність та гуманітарну цілі, про що повідомляють у листах подяки, які надходять з України до США.
До прикладу, голова Буковинської “Просвіти” в Заставі Світлана Масловська розповіла, що 9-ого листопада вони зорганізували День української писемності та мови. Ця вже традиційна щорічна імпреза відбулася цього разу інакше. Відімкнення електроенергії через ворожі ракети завадило, і учасники дійства не писали радіодиктанту. Натомість говорили про Нестора Літописця, про причину заснування Дня написання диктанту єдності та слухали текст цьогорічного диктанту: “Твій Дім”. Серед присутніх – українці зі східних областей (переселенці), які втратили свій дім через війну і знайшли прихисток на Буковині. Важко було б їм писати про свою оселю, тому голова “Просвіти” запропонувала іншу тему: “Микола Івасюк-мистецтва невмирущий птах”. Він народився на Буковині і широко відомий як художник картини “В’їзд Богдана Хмельницького в Київ”. Митця було страчено радянським режимом 85 років тому, у той час, коли розстрілювали українських письменників, композиторів та митців.
Вшанували рідне слово і у Хмельницьку. Просвітяни подбали про написання радіодиктанту національної єдності; організували зустрічі зі студентами Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії та Хмельницького кооперативного інституту; а у Хмельницькому національному університеті реалізували літературно-просвітницький проєкт “Мова – це те, що житиме вічно”. І, як каже голова Хмельницької “Просвіти” Віталій Міхалевський, – навіть повітряні тривоги не перешкодили учасникам.
На теренах Київщини просвітяни України теж не припиняють своєї діяльності. Попри відсутність електронного зв’язку, телекомунікації, будинкового опалення. Паніки немає – тільки гнів і злість на ворога. І з підтримкою Товариства української мови є бажання плекати та розвивати своє. Голова Луганської обласної “Просвіти”, який зараз перебуває у м. Вишгороді, разом з луганськими активістами, зорганізували День української писемності і рідної мови та вшанували жертв Голодоморів-Геноцидів українського народу 20-30-40 рр. минулого століття.
Війна не злякала українців, і просвітяни продовжують збирати людей на свої традиційні акції. Як поділилася голова Самбірської “Просвіти” Олександра Сумарук, у вересні відбулися чергові Франкові читання, які ще у 2010 році започаткували біля погруддя Івана Франка у селі Ралівка поблизу Самбора. Але через пандемію у 2020 і 2021 рр. читання відбувались у Самборі.
Великий успіх мали курси української мови для внутрішньо-переміщених осіб. У Рівному таке навчання розпочалося в квітні у музеї “Просвіти” і на них записалося 32 особи – переселенці з Маріуполя, Харкова, Мелітополя, Бердянська, Ірпеня, Києва, Миколаєва, Попасної та Феодосії. На сьогодні вже відбулося 3 сесії викладання і їх закінчили 103 особи, які отримали сертифікати. Як повідомила Катерина Сичик, голова міської Рівненської “Просвіти”, викладачами були учителі української мови в місцевих школах і ліцеях.
Просвітяни тримають свій фронт боротьби з ворогом. Ректор Національного Університету “Острозька Академія” (НУОА) Ігор Пасічник повідомив, що за кошти, які було передано в пам’ять св. п. Мирослави Наливайко, облаштують кімнату при Інституті Дослідження Української Діаспори НУОА, яка носитиме її ім’я. На цю потребу витратять лише частину фондів, а решту – на підтримку вояків ЗСУ: їм закуплять ліки, продукти харчування та гігієнічні засоби.
Віра Боднарук,
голова Товариства української мови у США