Культурний фронт: як з ефіру й зі сцени в Росії зникли слова «війна» і «мир»

На російському федеральному телебаченні більше немає слів «мир» і «війна»: їх не промовляють ведучі навіть поза контекстом війни в Україні. Цензурні правила стосуються, в тому числі, розважальних каналів: за «небезпечними словами» стежать навіть Муз-ТВ і ТНТ, які вирізають їх із пісень і виступів коміків, пише телеканал Настоящее Время (створений компанією RFE/RL за участю Голосу Америки).

У розважальному шоу ТНТ «Нові танці» слово «війна» в ефірній версії вирізали під час виступу танцювальної команди під пісню гурту «Синекдоха Монток». Спочатку рядок звучав як «немислимі діти, які пройшли війну». Представниця групи «Cинекдоха Монток» заявила телеканалу «Настоящее Время», що ситуація з цензуруванням «сама собою вичерпна».

Подібним чином слова «війна» і «мир» вирізали і з пісні «Все решено» у виконанні співачки Зіверт, уже на каналі Муз-ТВ. В оригіналі рядок звучить так: «Мы голосуем за мир, но снова в моде война» (укр. «Ми голосуємо за мир, але знову в моді війна». Співачка Зіверт ситуацію не коментувала, але випустила пісню окремим синглом на всіх платформах: там трек опубліковано без цензури. Представники каналів Муз-ТВ і ТНТ цензуру у власних ефірах не коментували.

Продюсер Олександр Роднянський у зв’язку з цим говорить, що люди на телеканалах вже самі бояться, що слова «війна» і «мир» проберуться в ефір: «Хоча я впевнений, що ніхто їм із Кремля не писав». «Вони довели ситуацію до того, що люди бояться промовити слова «мир» і «війна». Просто бояться: це таке божевілля, не раз описане у якісній літературі, – зауважує Роднянський. – Зараз часто згадують Оруелла, Замятіна. Все це було».

Продюсер Олександр Роднянський

Після резонансних ефірів у Роскомнагляді поспішили відхреститися від тиску на телеканали і заперечують звинувачення у цензурі. Заступник керівника наглядового відомства Вадим Субботін заявив ТАРС, що «Роскомнагляд не має до цього відношення».

Ми іноді проводимо профілактичні заходи, але не в цьому випадку. У нас немає переліку заборонених слів, крім тих, які не можна вживати у ЗМІ, вони належать до матюків», – запевнив чиновник.

Зірки російського шоу-бізнесу також тепер змагаються у лояльності: їздять по черзі у відрядження на окупований Донбас, знімаються у патріотичних кліпах чи висміюють росіян, які вирішили втекти за кордон від мобілізації.

Ольга Бузова і комік Азамат Мусагалієв у ефірі федерального каналу ТНТ висміяли росіян, які прийняли рішення на користь релокації.

Швидко набрав популярності й співак Шаман, він же Ярослав Дронов, виконавець пісень «Я русский» і «Встанем». Разом із Шаманом «Встанем» співають ще 13 популярних російських артистів, які підтримують війну, а текст пісні, зі слів автора, йому «нібито продиктував хтось згори».

До війни Шаман протягом 10 років намагався досягти успіху на російській поп-сцені, але лише з початком російського вторгнення в Україну досягнув успіху: його виступ у своїй підсумковій програмі в прайм-тайм показує Володимир Кисельов, він же недавно заспівав гімн Росії на Красній площі з Володимиром Путіним – із Миколою Басковим на підспівках. За даними недавнього опитування ВЦВГД, Шаман вже став другим за популярністю виконавцем у Росії в 2022 році: попереду нього лише Олег Газманов.

Співак Олег Газманов виступає на урочистому вечорі, присвяченому 85-річчю ПДВ

Частина представників російського шоу бізнесу почала підспівувати ідеям Кремля та Міноборони РФ одразу після початку повномасштабного вторгнення. Ще у березні в Лужниках відбувся великий концерт під гаслом «Світ без нацизму» – на підтримку Донбасу та армії Росії. На ньому співали Поліна Гагаріна, Олег Газманов, «Любе», Наталія Подольська і Тіматі.

«Хто пише пасквілі про нашу армію, хтось намагається бути політкоректним перед Європою та Америкою, що погрузли у ненависті! – зачитав на ньому патріотичну промову актор Володимир Машков. – А ми, російські люди, ми любимо нашу країну, ми за мир без нацизму, ми за нашу армію, за нашого президента».

Російський актор Володимир Машков

Одночасно з концертом у Лужниках російська влада почала зачищати концертні майданчики від тих, хто публічно не підтримав вторгнення в Україну. Перші чорні списки «небажаних» артистів з’явилися у березні: тоді до них потрапили 22 артисти, від Нойза і Оксимірона до Віри Брежнєвої та Світлани Лободи.

«Так, я втратила дуже багато. Так, я була артисткою номер один у Росії, я не применшую значення кар’єрного зростання, яке було там, і того успіху, який Росія мені дала. Але я не можу йти на угоду зі своєю совістю», – заявила з цього приводу Лобода.

Співачка Світлана Лобода

На думку продюсера Олександра Роднянського, підтримуючи наративи російської влади, політично правильні артисти можуть забезпечити себе найбільш вигідними умовами, особливо за відсутності альтернатив.

«Що таке Бузова? Тривалий час це ім’я було соромно згадувати у пристойних компаніях. А тепер ми з вами всерйоз будемо обговорювати Ольгу Бузову, відому своїм набором безглуздих висловлювань? – говорить Олександр Роднянський. – Ми будемо читати різну гидоту про Чулпан, Аллу Борисівну Пугачову і різних письменників? А я, як і раніше, прислухаюся до Шевчука, Гребенщикова, Макаревича».

Після концерту в Лужниках у Росії дійсно почав формуватися пул «благонадійних» артистів. З весни вони почали їздити в госпіталі з виступами для поранених російських військових – разом із камерами федеральних каналів. У травні держмедіа повідомляли про тур групи артистів до окупованого Луганська: співали Григорій Лепс, Лариса Доліна, гурти «Земляни» та «Челсі». У жовтні до Донбасу доїхала і Ольга Бузова: у федеральних ЗМІ показали, як вона розвантажує вантажівку з гуманітарною допомогою.

Співачка Ольга Бузова

Наступним великим концертом із піснями й танцями було шоу на Красній площі з нагоди анексії українських областей: Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської. У жовтні напутні слова мобілізованим говорив актор і депутат Держдуми Росії Дмитро Пєвцов. Він повторив путінський наратив про «сатанізм» і «батьків номер один та номер два».

«З нами бог, ми воюємо за те, щоб залишатися людьми. За те, щоб сім’я – це були мама, тато і діти, а не дядько і дядько та якийсь там незрозуміло хто, – заявив Пєвцов. – Проти нас воюють сили зла: це сили темряви, сатанинські сили!»

Солістка гурту «АлоеВера» Віра Мусаелян, яка відкрито висловлювалася проти війни, давати концерти в Росії теж більше не може. Її гурт у чорних списках разом із десятками інших російських артистів.

«Недавно мій музикант скинув мені фотографію, програму передноворічного концерту в «Крокус Сіті Холлі» чи на якомусь іншому великому майданчику. Він скинув мені її зі словами: «Мені здається, це музей воскових фігур», – розповідає Мусаелян. – Там такі персонажі, чия концертна діяльність, як на мене, закінчилася коли мені було 6 років! Вони штучно відроджують старих артистів. Для нашого покоління це видається безглуздим і смішним».

Підтвердженням слів Мусаелян може бути той факт, що хедлайнером музичного фестивалю «Стереолето», який проходить у Петербурзі, на літо 2023 року, наприклад, заявлено Лева Лещенка, якому 80 років.

Солістка гупту «АлоеВера» Віра Мусаелян

Як держава далі відстежуватиме неугодних артистів – поки що не ясно. Членкиня Громадської палати Катерина Мізуліна пропонує регулювати та обмежувати їх законом про «іноагентів» і називає «зрадниками».

«Заяви десятків блогерів і представників артистичної спільноти, які виїхали з Росії, з болем у серці й образою були сприйняті великою кількістю росіян, – заявила Мізуліна. – Багато хто із цих зрадників Росії, незважаючи на те, що було встановлено їхню співпрацю із західними державами і їх було визнано іноземними агентами, продовжують свою деструктивну діяльність!»

У державних медіа в Росії також триває кампанія проти артистів, які виїхали з Росії або висловлюють антивоєнні погляди.

«Зараз показують цих пристрасно задоволених собою Пугачову, Галкіна. Ви бачите там хоча б тінь сумніву? Бачите переживання у людей, які колись були кумирами росіян: у Земфіри, Ренати Литвинової, БГ? – обурюється телеведучий Володимир Соловйов. – Та у них взагалі ніякого сорому!

Телеведучий Володимир Соловйов

З ефірів федеральних каналів заборони та цензура також поступово спускаються ближче до народу. Недавно в Петербурзі в караоке-барі на Сінній площі журналісту видання «Фонтанка» не дозволили заспівати пісню «Красиво ты вошла в мою грешную жизнь» Валерія Меладзе. Зі слів співробітника караоке, до них прийшов стоп-лист від міського уряду, і на думку керівництва закладу, співати пісню Меладзе у листопаді 2022 року в Росії просто небезпечно.

Джерело: Євгенія Котляр, для Крым. Реалии

Джерело