Фейк: Парафіянам УПЦ МП доведеться «перехрещуватися» у Православній церкві України
«Оголошення», що поширюється в мережі, є підробкою, а його зміст не відповідає дійсності. У пресслужбі ПЦУ повідомили, що практика перехрещування у Православній Церкві України не схвалюється і не здійснюється, оскільки це груба богословська помилка та порушення канонів.
Деякі користувачі мережі, а також так звані Z-канали в Telegram розповсюджують «оголошення», яке нібито належить Православній церкві України (ПЦУ) і в якому йдеться про те, що парафіяни, охрещені священиком Української православної церкви Московського Патріархату (УПЦ МП), повинні «повторно пройти хрещення у священника ПЦУ».
«У зв’язку з останніми подіями скасовуються всі обряди хрещення, проведені священиками Української православної церкви (Московського Патріархату – прим. ред.)», – нібито йдеться в оголошенні.
Нагадаємо, 1 грудня Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу в Росії. У документі є низка доручень уряду, які він має виконати протягом двох місяців, зокрема внести до парламенту законопроєкт, який унеможливить «діяльність в Україні релігійних організацій, афілійованих з центрами впливу в Росії». Серед іншого уряд має забезпечити перевірку того, чи дотримуються умови користування Києво-Печерською лаврою та її майном, і чи є правові підстави для такого використання. Також Державна служба з етнополітики та свободи совісті протягом 2 місяців має провести релігієзнавчу експертизу Статуту про управління УПЦ МП і з’ясувати наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом. Наразі продовжуються перевірки працівниками Служби безпеки України релігійних об’єктів, що належать УПЦ МП. На території деяких єпархій було знайдено прокремлівську літературу, «документи» окупаційних адміністрацій і прапори терористичних організацій «Л/ДНР» та «Новоросії».
«Оголошення», що поширюється в мережі, є підробкою, а його зміст не відповідає дійсності. Про це журналістам StopFake повідомили у пресслужбі ПЦУ.
«Подібна практика перехрещування у Православній Церкві України не схвалюється і не здійснюється. Оскільки це груба богословська помилка, порушення канонів і важкий гріх», – розповіли у пресслужбі ПЦУ.
Скриншот відповіді на запит журналіста StopFake
Справді, у відкритому доступі можна знайти багато коментарів та матеріалів священнослужителів ПЦУ минулих років, які критикують практику перехрещування. Так, на сайті храму Святої Покрови ПЦУ в Ніжині пояснюють, чому практика перехрещування суперечить євангельському вченню та православному богослов’ю:
«Оскільки хрещення є духовним народженням, а народжується людина один раз, то й таїнство Хрещення здійснюють лише один раз. Один Господь, одна віра, одне хрещення Єф. 4:5. Перехрещування людини – це гріх проти Святого Духа, який не прощається ані в цьому житті, ані в наступному, тому не можна дозволити це робити ні з собою, ні зі своєю дитиною. Православна Церква не дозволяє перехрещувати навіть тих людей, яких хрестили у неправославній християнській конфесії, якщо вони були хрещені «в ім’я Отця і Сина та Духа Святого», а лише доповнює це хрещення певними молитвами та миропомазанням».
У пресслужбі ПЦУ нагадали, що раніше подібну практику перехрещування частково застосовували в самій УПЦ МП щодо вірян православних церков України, які в МП вважаються «розкольницькими» (зокрема, Православна церква України, Українська автокефальна Православна Церква, Українська православна церква Київського патріархату). У липні 2020 року Управитель справами Московської Патріархії митрополит Воскресенський Діонісій розіслав у єпархії РПЦ циркулярний лист із вказівками щодо перехрещування мирян із «розколів». Священик ПЦУ Андрій Дудченко, аналізуючи листа митрополита РПЦ, зазначив, що Московський Патріархат «знехтував канонами і приніс віру в жертву політиці».
Раніше StopFake неодноразово спростовував різну дезінформацію, спрямовану проти Православної церкви України в таких матеріалах: « Фейк: Степана Бандеру «зарахували до лику святих» – документ ПЦУ », « Фейк: Польська церква відмовилася визнати автокефалію Православної церкви в Україні», « Фейк: США створили в Україні розкольницьку та «безправну» церкву», « Фейк: Україна отримала « справжній томос» задовго до ПЦУ».