Фейк: Львівська лабораторія пропонує зробити «ДНК-тест на виявлення генів росіянина»
У відкритих джерелах відсутня будь-яка інформація про таку послугу. Найімовірніше, оголошення було навмисно сфальшовано. На це вказує аналіз інших двох оголошень на фотографії, які не мають жодного стосунку ні до «львівської лабораторії», ні до генеалогічного ДНК-тестування.
Російські ЗМІ та так звані Z-канали в Telegram поширюють дезінформацію про те, що в одній із лабораторій Львова нібито пропонують зробити «ДНК-тест на гени москаля». «За результатом тесту вам видадуть папірець як доказ вашої української чистокровності», – йдеться у повідомленні.
Доказом цієї інформації нібито є фотографія дошки оголошень, де можна помітити рекламу нової послуги – «ДНК тест на гени москаля».
Незважаючи на те, що це повідомлення широко розійшлося мережею, в українських медіа чи інших відкритих джерелах немає жодної згадки про подібну послугу, ця тема присутня виключно у російських ЗМІ. Водночас аналіз цього знімка з дошки оголошень доводить, що повідомлення про так зване «ДНК-тестування на ген росіянина» є неправдивим, а сама фотографія – сфальсифікованою.
Крім реклами з ДНК-тестом, на дошці видно ще кілька оголошень. У оголошенні вгорі (виділено червоним – прим.ред.) рекламується тестування на COVID-19 в лабораторії на території аеропорту. Пошук за текстом оголошення в Google показав, що воно було опубліковане на сайті аеропорту «Київ» імені Сікорського. Нагадаємо, що під час пандемії COVID-19 тестування на вірус нового коронавірусу було одним із важливих заходів боротьби із поширенням хвороби. Десятки лабораторій в аеропорту пропонували свої послуги з тестування на COVID-19, на базі цих пунктів генеалогічні ДНК-тести не проводилися.
Скриншот – iev.aero/covid-test
Що стосується оголошення ліворуч (виділено синім – прим. ред.), то воно було взято із сайту клініки «Медиком». У ньому йдеться про програму вакцинації, яку пропонує своїм клієнтам клініка.
І хоча у поширених повідомленнях йдеться, що послуга «ДНК-тест на гени москаля» надається у львівській лабораторії, наш аналіз показав, що одне з оголошень було розміщено в аеропорту «Київ», інше – в київській мережі клінік «Медиком», яка не має філії у Львові. Отже, малоймовірно, що ці оголошення дійсно могли б висіти на одній дошці — дошці оголошень у Львові.
У Центрі протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони також заявили, що інформація, яка розповсюджується в мережі, не відповідає дійсності.
До того ж зараз неможливо за допомогою ДНК-тесту точно визначити національність людини. ДНК-тестування дозволяє отримати інформацію щодо сучасного ареалу проживання людей, які мають спільних предків, визначити континент походження предків та етнічну приналежність. Це робиться на основі аналізу вже наявних даних раніше протестованих клієнтів. Оскільки популярність генеалогічних ДНК-тестувань неухильно зростає, лабораторії доповнюють бази даних, що з часом призводить до змін результатів тесту однієї і тієї ж людини.
Підсумуємо – за допомогою ДНК-тексту неможливо точно визначити національність, його результати лише покажуть, чи є людина носієм генотипу великих етнічних груп (наприклад, східних слов’ян). Для прикладу наводимо результати тесту визначення етнічного походження журналіста StopFake, зробленого в одному з найпопулярніших генеалогічних центрів у світі.
Скриншот – myheritage.com.ua/dna/ethnicity
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що у Нідерландах із гаслом «За Україну!» нібито побили 6-річну російськомовну дитину.