Фейк: У Румунії зосереджуються війська НАТО для «поглинання Буковини, Одеси та Молдови»
Румунія неодноразово заявляла, що «твердо підтримує територіальну цілісність України». Розміщення в Румунії бойової групи НАТО під керівництвом Франції пов’язане зовсім не із планами щодо окупації території України, а з агресивною політикою та воєнною агресією Росії.
Так званий «військкор», а насправді російський пропагандист Юрій Котенок поширив інформацію про те, що в Румунії нібито зосереджуються війська НАТО з метою «активних дій щодо окупації Молдови і деяких земель України», включаючи всю Буковину та частину Одеської області. До таких дій Румунію нібито «підштовхують» США, Франція та Нідерланди. Вони нібито мають допомогти румунам окупувати ці території під «миротворчим» прапором НАТО.
За останніх 9 місяців у Румунії дійсно збільшився контингент багатонаціональної бойової групи НАТО, проте це пов’язано зовсім не з «планами щодо окупації території України», а з агресивною політикою та воєнною агресією Росії. Про це йдеться в офіційній заяві на сайті Північноатлантичного Альянсу.
«НАТО збільшило свою військову присутність у східній частині Альянсу як прямий результат поведінки Росії, яка відображає модель агресивних дій проти сусідніх з нею держав і більшого трансатлантичного співтовариства. Росія є найбільшою і прямою загрозою безпеці союзників, а також миру та стабільності в євроатлантичному регіоні», – сказано в повідомленні.
У НАТО заявляють, що незаконна і протиправна анексія Росією Криму та повномасштабне вторгнення в Україну докорінно змінили обстановку у сфері безпеки в Європі. У зв’язку з цим Альянс реагує значним посиленням своєї готовності захищати та обороняти всіх своїх членів. До 2022 року лише у чотирьох країнах-членкинях Альянсу – Латвії, Литві, Польщі та Естонії – було розгорнуто багатонаціональні бойові групи розміром із батальйон. Однак після повномасштабного вторгнення Росії в Україну на позачерговому саміті НАТО в Брюсселі в березні 2022 року країни НАТО ухвалили рішення посилити діючі бойові групи і домовилися про створення додаткових чотирьох багатонаціональних бойових груп у Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині. В результаті цих дій загальна кількість багатонаціональних бойових груп фактично подвоїлася і розтягнулася вздовж східного флангу Альянсу – від Балтійського моря на півночі до Чорного моря на півдні. Тоді ж Франція підтвердила свою готовність взяти на себе командування румунською бойовою групою.
«Передова присутність сил країн НАТО є оборонною, пропорційною, транспарентною і відповідає міжнародним зобов’язанням та обов’язкам Північноатлантичного Союзу», – сказано на сайті Альянсу
На сьогодні в Румунії розміщена багатонаціональна бойова група, що надається Францією (рамкова держава) та країнами-союзницями – Нідерландами, Польщею, Португалією, Північною Македонією та Сполученими Штатами Америки. Союзники виділяють військовий контингент на «добровільній, повністю стійкій та ротаційній основі».
19 грудня Палата представників і Сенат Румунії схвалили створення бойової групи НАТО під керівництвом Франції. Як повідомляє румунське видання Agerpres, це рішення підтримали 309 законодавців, і лише п’ять виступили проти.
Раніше Президент Румунії Клаус Йоханніс запросив у парламенту схвалення створення такої групи. У своєму листі до парламенту глава держави зазначив, що це «значною мірою сприяє інтеграції румунської армії до НАТО, зміцнює стримуючу та оборонну позицію військового союзу і, що не менш важливо, зміцнює стратегічне партнерство з Францією».
У листопаді 2022 року Клаус Йоханніс заявляв, що для захисту східного флангу НАТО необхідно більше союзних військ, попередньо розгорнутої зброї та детальних планів бойових дій. Через війну Росії проти України, як підкреслив лідер Румунії, необхідні «набагато конкретніші та сміливіші рішення» щодо зміцнення безпеки його країни та інших країн регіону.
Хоча союзники вже зробили суттєві кроки для цього (нові багатонаціональні бойові групи НАТО та додаткові американські ротаційні підрозділи, включаючи розгортання 101 повітряно-десантної частини в Румунії), Йоханніс вважає, що цих ініціатив недостатньо. Для адекватного відвернення небезпеки необхідно оновити плани оборони, які пов’язують національні сили союзників з метою оборони.
Пропагандистський наратив про те, що сусідні з Україною країни нібито планують окупувати та розділити західні області, регулярно поширюється російськими медіа. Румунія неодноразово заявляла про те, що «твердо підтримує територіальну цілісність України». У лютому 2022 року уряд Румунії заявив, що «засуджує будь-які спроби поставити під сумнів територіальну цілісність України і вважає, що сумнів у державності члена ООН є ревізіоністським підходом, який загрожує миру в Європі та світі».
Раніше StopFake спростовував дезінформацію про те, що Польща нібито «готується напасти на Росію» в найближчих 10 років.