«Придумали велику брудну качку». Чому експерти не вірять в «операцію відплати» Росії

Повідомлення міноборони РФ про нібито масові втрати серед  українських військових у Краматорську  внаслідок ракетного удару російських військ назвали сфальсифікованим не лише західні ЗМІ, а й прокремлівські блогери з Росії. Напередодні оборонне відомство РФ заявило про «операцію відплати», під час якої було «знищено» понад 600 бійців ЗСУ. За оцінкою американського Інституту вивчення війни (ISW), це хибне твердження, що не отримало жодних підтверджень, інформує російська служба  «Голосу Америки».

За свідченням західних журналістів, які відвідали Краматорськ, будівлі, по яких було завдано ударів, не надто постраждали, до того ж там взагалі не було помітно жодних ознак того, що в цих приміщеннях були дислоковані українські бійці.

Вочевидь, у Москві хотіли виставити атаку на Краматорськ як відповідь на нищівний ракетний удар ЗСУ в новорічну ніч по імпровізованих казармах у Макіївці, де розмістили російських військових, здебільшого нещодавно мобілізованих.

Тоді, навіть згідно з офіційними зізнаннями міноборони, за даними на 4 січня загинуло 89 людей. Українська сторона говорила про кількасот жертв. За оцінкою Управління стратегічних комунікацій ЗСУ вбито 400 осіб, ще 300 поранено.

Наслідки обстрілу Краматорська, ілюстративне фото

Як вказує  ISW, низка російських блогерів розкритикували Міноборони Росії за фабрикацію «операції відплата».

Оборонне відомство РФ з моменту розв’язування Москвою агресивної війни проти України неодноразово звинувачували у поширенні інформації, яка абсолютно не стикується з тим, що насправді відбувається на фронтах. Так, якщо вірити зведенням міноборони, то Україна втратила під час битв більше військової техніки, ніж мала в наявності.

«Правдоподібність тут і не потрібна»

Росія програє війну, і в міністерстві оборони про це знають краще за інших, цим і пояснюється політика відомства, вважає соціолог і публіцист, у минулому генеральний секретар Спілки журналістів Росії  Ігор Яковенко. На його думку, програш у війні влада намагається компенсувати міфічними успіхами.

ВІДПОВІСТИ БУЛО необхідно, АЛЕ НІЧИМ. ТОМУ ПРИДУМАЛИ ВЕЛИКУ БРУДНУ КАЧКУ

Ігор Яковенко

«Нещодавній артналіт ЗСУ на Макіївку, де було вбито кілька сотень російських військовослужбовців, став дуже серйозним ударом, зокрема й по самолюбству Кремля, – додав він в інтерв’ю Російській службі  «Голосу Америки». – Таких одномоментних втрат Росія ще не зазнавала від початку війни, принаймні ніколи раніше не визнавала офіційно. Звісно, це загнало в глухий кут пропаганду. Відповісти було потрібно, але нічим. Тому придумали велику брудну качку, яка попливла російськими інформаційними агентствами».

Водночас цифри було явно взято зі стелі, жодного підтвердження не отримали й не могли отримати, тому містифікацію було миттєво викрито та спростовано, констатував Ігор Яковенко. Втім, за його словами багато росіян ніколи не дізнаються, що все від початку було брехнею, тому що «вони не хочуть знати відразливої правди».

«Отже, в їхніх умах “операція відплати” і справді відбулася, – каже він. – Серце російського патріота може заспокоїтись. Втім, більшості здорових людей абсолютно зрозуміло, що все йде від безсилля. Ось і удари у відповідь завдаються або по цивільній інфраструктурі України, або у вигляді відвертої брехні».

Фотогалерея У Росії побиваються і звинувачують один одного в загибелі російських військових внаслідок українського ракетного обстрілу Макіївки

Така інформаційна політика загалом деструктивно впливає на свідомість тих у Росії, хто ще не розучився думати, стверджує соціолог та журналіст. В результаті вони приходять до думки, що вірити тут не можна нікому й нічому.

ЙДЕ ТОТАЛЬНА БРЕХНЯ, ДЕ Й АДРЕСАТИ БРЕХНІ РОЗУМІЮТЬ, ЩО ЇМ БРЕШУТЬ

Ігор Яковенко

«Це й пропагандою язик не повертається назвати. Іде тотальна брехня, де й адресати брехні розуміють, що їм брешуть. Я називаю це медіафренією, коли збожеволілі ЗМІ намагаються повести за собою і свою цільову аудиторію. А головне завдання пропагандистів просте: вселити аудиторії, що брешуть всі навколо, тому слід бути патріотом і вірити в “нашу” брехню – брехню, що ллється суцільним потоком. Правдоподібність тут і не потрібна», – резюмував Ігор Яковенко.

«Простіше відбомбитися будь-де, а потім «намалювати» потрібні цифри на папері»

Це виконання міністерством оборони соціального замовлення Кремля з нівелювання психологічного враження від удару по Макіївці, вважає соціальний психолог і блогер  Олексій Рощин. На його думку, згори надійшов відповідний наказ, і відомство «взяло під козирок».

«Зрозуміло, в ідеалі потрібно було відповісти аналогічно, щоб підтримати реноме своїх збройних сил та всієї держави, – розмірковує співрозмовник «Голосу Америки». – Іншими словами, треба було вбити більше супротивників, ніж ті знищили росіян у Макіївці. Це, як, мабуть, уявлялося в міноборони, має цілком влаштувати його аудиторію – той самий контингент Z-патріотів, яких у країні досить багато».

За НИНІШНІХ УМОВ МІНОБОРОНИ РФ НАВІТЬ НЕ ПОТРІБНО Перейматися щодо ПРАВДОПОДІБНостІ

Олексій Рощин

З іншого боку, все впиралося в неможливість на замовлення провести аналогічну військову операцію на практиці, констатував Олексій Рощин: «В результаті дійшли висновку, що простіше відбомбитися будь-де, а потім «намалювати» потрібні цифри на папері. Так волю російського керівництва було беззаперечно виконано, нехай і безвідносно реального стану речей. Цікаво, звичайно, дізнатися, як у самому Кремлі поставилися до такого способу виконання їхніх вказівок, але, схоже, нас проінформують про це в останню чергу і дуже нескоро».

Загалом, міноборони відзвітувало, відпрацювало для галочки, причому навіть сам фейк було зроблено абияк, стверджує соціальний психолог. Тому, як йому здається, про ефективність такої пропаганди важко судити.

«Тут увесь розрахунок на аудиторію, яка все ще слухає зведення відомства – здебільшого тих самих Z-патріотів, які взагалі не схильні до того, щоб щось перевіряти, аналізувати, вони все сприймають за чисту монету. Ну а на те, що американських Хаймарсів в Україні «знищено» вже більше, ніж було поставлено США, вони не звертають уваги. У нинішніх умовах міноборони (РФ —  ред .) навіть не потрібно перейматися щодо правдоподібності. Вочевидь, там вважають себе достатньо прикритим з погляду репресивного закону про те, що дані військових взагалі не можна ставити під сумнів».

Звісно, ​​це не може тривати надто довго, і неминуче розчарування буде дуже сильним, наголосив Олексій Рощин.

«Як це відбувається, ми всі пам’ятаємо з історії, коли під час Першої світової війни у ​​суспільстві сталася різка зміна настроїв. Спочатку був небачений підйом ентузіазму мілітаризму, а потім все змінилося тотальною недовірою та зневагою до влади, крахом будь-яких уявлень про можливості імперії. До чого це призвело, теж нагадувати зайве», – сказав він.

Джерело: Віктор Владимиров, для Голосу Америки

Джерело