Під час онлайн-виступу у Давосі на відкритті дискусійної програми проекту Ukraine is You наголосив на важливості…
- Автор допису: Керівник Офісу Президента України
Я закликав партнерів долучитися до розробки та застосування механізмів, які дали б змогу конфіскувати активи росії для компенсації за завдані війною збитки.
Жодна перемога не є повною без відновлення справедливості. Це означає, що винні мають бути покарані, а збитки, яких вони завдали, мають бути відшкодовані.
У нашому випадку справедливість досягається через суд над тими, хто скоїв воєнні злочини.
✅Україна зафіксувала 80 тис. злочинів, скоєних російськими окупантами, зокрема вбивство понад 9 тис. мирних жителів, серед яких 453 дітей. І це лише ті факти, які встановлені на сьогодні.
✅Масштаби трагедії набагато більші. Майже в кожному звільненому місті чи селі ми знаходимо докази катувань та довільних страт. Тисячі вбитих невинних людей, сотні зруйнованих населених пунктів та знесених об'єктів інфраструктури. Про це йдеться у численних міжнародних рішеннях та резолюціях. Ми не пробачимо жодного поранення, забраного життя, жодної зруйнованої оселі, жодної сльози української дитини. Кожен злочинець буде притягнутий до відповідальності.
✅Це передбачає українська формула миру, представлена Президентом Володимиром Зеленським на саміті G20.
✅Важливе не лише притягнення до відповідальності тих, хто скоїв воєнний злочин – солдатів, які прийшли на українську землю вбивати, чи ракетників, які запускають ракети по мирних містах, а й найвищих посадових осіб, котрі розпалили війну й дали дозвіл на злочин агресії.
✅Україна знає, як притягнути до відповідальності всіх згаданих осіб, однак у цьому процесі потрібна підтримка світової спільноти.
✅Генеральна Асамблея ООН уже визнала росію державою-агресором, але для покарання найвищого політичного керівництва рф за злочин агресії потрібен саме спеціальний міжнародний трибунал, оскільки Міжнародний кримінальний суд не має відповідної юрисдикції. І Україна разом із державами-партнерами робить усе можливе для створення такого трибуналу.
✅Іншим варіантом я назвав кваліфікацію Радою Безпеки ООН дій росії як акту агресії та передачу справи до Міжнародного кримінального суду. Але рф все ще має право вето в Радбезі ООН, тож настав час позбавити терористичну державу будь-яких прав в Організації Об'єднаних Націй за неодноразове порушення всіх правил міжнародної спільноти.
✅Ініціативу зі створення спеціального трибуналу підтримують ПАРЄ, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО, Сейм Литви, парламенти Естонії, Нідерландів, Чехії та Латвії. Аналогічні рішення ухвалюються у США та ФРН. Європейська рада розпочала роботу над механізмом створення трибуналу.
✅За наявними на сьогодні даними, росія зруйнувала 54 тис. житлових будинків, понад 2 тис. навчальних закладів, 418 лікарень, 316 пам'яток культури, 88 церков, майже 4 тис. об'єктів інфраструктури. Також у переліку – тисячі промислових підприємств, складів, АЗС, торговельних центрів та інших об'єктів, і цей список постійно збільшується.