Фотофейк: ЗСУ розмістили рекламні борди з написом «Мамо, я не хочу бути москалем!»
Фото рекламних бордів із дитиною і написом «Мама, я не хочу бути москалем!» є фейком. Зображення хлопчика, що плаче, можна знайти у відкритому доступі з 2020 року. У рекламі використовується емблема Збройних сил України, але при цьому вказано номер телефону територіальної оборони ЗСУ, яка має іншу емблему. А набором до української армії взагалі займаються територіальні центри комплектування.
У мережі поширюється серія фотографій, нібито зроблених на вулицях України. На рекламних бордах зображені хлопчик, напис «Мама, я не хочу бути москалем!» (саме «мама», а не «мамо», як би це мало бути в укр. мові – прим. ред.) і заклик «Захисти своїх дітей». Також на них розміщено телефон «гарячої лінії» сил територіальної оборони та емблема ЗСУ.
Користувачі соцмереж і прокремлівських видань припускають, що борди були розміщені військовим командуванням та адресовані жінкам, яких таким чином нібито мотивують вступати до лав української армії. «Схоже, в 404 (зневажливе позначення України – прим. ред.) готують до масової мобілізації жінок», – стверджує телеграм-канал «Журналисты России». Такі публікації також з’явилися і в інших Z-каналах, серед яких «Украина.ру», «Новости и Сводки ДНР Донецк», «Конфликт Z», «Шейх Тамир». «Про це також пишуть російські ЗМІ Альтернатива, Царьград та інші.
Джерело: t.me/gurnalisty_rossii/, Царьград
Фото заплаканого хлопчика в білій футболці, використане в цій так званій «соціальній рекламі», можна знайти у вільному доступі. Воно регулярно публікується в інтернеті з 2020 року в статтях, пов’язаних із вихованням дітей. Ще одне фото з цієї серії також міститься на сервісі Pexels.
Джерело: Kabazi.com, Pexels.com
Телефон «0800507028» справді належить силам територіальної оборони України, що входять до складу Збройних Сил України. Але вони мають свою емблему, яка істотно відрізняється від емблеми ЗСУ. Якби «рекламу» дійсно замовляли українські військові, то використовувалася б саме вона.
Дивним є і вибір телефону, за яким українки нібито мають записуватися до лав тероборони ЗСУ. В Україні діє Закон від 23 лютого 2022 року, згідно з яким органами з питань військового обов’язку та військової служби, мобілізаційної підготовки і мобілізації є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Саме до них мають звертатись громадяни, які хочуть проходити службу в українській армії.
До того ж, використання дітей у рекламі, де була б присутня фраза «Мамо, я не хочу бути москалем!» суперечить українському законодавству. Так, у ст. 20 п. 3 Закону України «Про рекламу» вказано , що «реклама не повинна завдавати дітям моральної чи фізичної шкоди, викликати у них почуття неповноцінності».
Зображення рекламних бордів російські пропагандисти часто використовують для створення фейків. Фото обрізають таким чином, що на задньому фоні місцезнаходження такої «реклами» складно встановити. StopFake вже спростовував існування білбордів, які нібито закликають швейцарців «заявляти на сусідів, якщо у них вдома тепліше за 19 градусів».