Фейк: Влада України осушує Дніпро — для перекидання ЗСУ на лівий берег
Падіння рівня води в Дніпрі пов’язане не з діяльністю української влади, а з російськими обстрілами, внаслідок яких було пошкоджено запірні шандори на Каховській ГЕС. 19 січня Запорізька обласна прокуратура порушила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни). Наразі тривають першочергові слідчі дії з метою встановлення розміру збитків, завданих довкіллю.
Деякі маргінальні ЗМІ та проросійські Telegram-канали поширюють інформацію про те, що Україна «спровокувала екологічну катастрофу», нібито знижуючи рівень води в Дніпрі біля Кременчука для того, щоб річка швидше замерзла. Пропагандисти пишуть, що Збройні Сили України незабаром готують «удар» по Херсонщині, і планують форсувати Дніпро по добре промерзлій ділянці річки. Як «доказ» користувачі публікують різні фотографії та відео, на яких дійсно можна побачити змілілий Дніпро і мертву рибу.
Крім цього, Telegram-канал «Легитимный», діяльність якого пов’язують зі спецслужбами Росії, поширив ще одну версію події, згідно з якою «осушення Дніпра відбувається через накопичення води Києвом для власних ГЕС».
Однак обидві версії пропагандистів не відповідають дійсності.
Падіння рівня води у Дніпрі пов’язане зовсім не з діяльністю української влади, а з російськими обстрілами, внаслідок яких було пошкоджено запірні шандори (затвори для часткового регулювання чи повного перекриття водопропускного отвору гідротехнічної споруди – прим. ред.) на Каховській ГЕС. Про це заявили у Департаменті захисту довкілля Запорізької обласної військової адміністрації.
19 січня Департамент захисту довкілля ЗОВА опублікував оновлену інформацію щодо ситуації з рівнем води у Дніпрі. У повідомленні йдеться, що рівень води в Каховському водосховищі стабільно знижується. Зараз він становить 14,6 м, натомість позначка нормального рівня підпору має бути 16,0 м.
«Через бойові дії та терористичну діяльність окупаційних військ неможливо планувати і проводити будь-які ремонтно-відновлювальні роботи на Каховській ГЕС. Але треба все фіксувати та рахувати збитки. За попередніми даними, їхня сума вже становить майже 105 мільйонів гривень. Виявлені факти мають усі ознаки злочину проти довкілля. Країна-агресор має відповісти за них у повному обсязі», – заявив керівник Запорізької ОВА Олександр Старух.
Максим Бронзюк, головний спеціаліст відділу іхтіології Держрибагентства Запорізької області у коментарі місцевому каналу МТМ Запоріжжя повідомив, що екологи вже фіксують значну втрату водних біоресурсів та порушення умов зимівлі риб, особливо у заплавних частинах Дніпра, де фіксується скупчення мертвих особин. Якщо ж рівень води й надалі падатиме, це загрожує висушуванням нерестовищ та негативними умовами для відтворення водних біоресурсів. У Запорізькій ОВА доповнюють, що масова загибель водних біоресурсів може призвести до небажаних спалахів інфекцій у населених пунктах на узбережжі Дніпра. Також загибла риба може опинитися на стихійних ринках і нести загрозу життю та здоров’ю громадян.
19 січня Запорізька обласна прокуратура заявила, що розпочато провадження у зв’язку з масовою загибеллю риби в річці Дніпро внаслідок обстрілу російськими військовими греблі Каховської ГЕС.
«За цим фактом прокурори Спеціалізованої екологічної прокуратури внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та порушили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 КК України (Порушення законів та звичаїв війни). Наразі тривають першочергові слідчі дії з метою встановлення розміру збитків, завданих довкіллю», – йдеться у повідомленні на сайті прокуратури.
Нагадаємо, Росія підірвала частину водоскидної греблі Каховської ГЕС 11 листопада, після відходу російських військ на лівий берег Дніпра. Відео із вибухом опублікували російські ЗМІ, звинувативши Україну «в організації диверсії».
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що ЗСУ нібито «почали затоплення Києва в очікуванні нового наступу Росії».