Фейк: Українським військовослужбовцям замість зарплатні видають ваучери
Ніяких ваучерів, що видаються як «оплата за службу в ЗСУ», не існує. Агітпроп взяв форму військової облігації, яка випускалася в Україні у 2014 році, й створив на її основі черговий фейк.
Низка так званих Z-каналів у Telegram поширює інформацію про те, що українським військовослужбовцям нібито виплачують зарплатню не грошима, а ваучерами, які можна буде перевести в готівку лише в 2026 році.
«Тепер ще й військовослужбовці України воюють у борг», — пише один із кремлівських ресурсів.
Пошук схожого зображення в Google видає інші подібні сертифікати, і порівняння цих документів відразу ж вказує на те, що поширюваний «ваучер» — фейковий. На обох сертифікатах підпис однаковий, хоча прізвища міністрів різні. Так, на сертифікаті, датованому 2014 роком, міністром значиться Олександр Шлапак (був міністром фінансів з 27 лютого 2014 року по 2 грудня 2014 року — прим. ред.), а на сертифікаті, який поширює агітпроп, уже вказується прізвище чинного міністра фінансів — Сергія Марченка.
Пошук підписів чиновників у мережі показав, що «ваучер» — підробка, оскільки агітпроп «полінувався» пошукати підпис чинного голови Мінфіну Марченка і залишив підпис колишнього міністра Шлапака, який і був у колишній формі облігації.
Колаж – StopFake Колаж – StopFake
Отже, автори фейку взяли форму «військової» облігації, які випускались в Україні у 2014 році, і за допомогою фоторедактора додали інформацію, що нібито це «сертифікат, який видається як оплата за службу в ЗСУ».
Скриншот – Державна фіскальна служба України
З 1 лютого 2023 року в Україні справді змінилися зарплати військовослужбовців, а саме: запроваджено новий порядок нарахування доплат військовим. Так, розмір додаткової грошової винагороди військовим, які беруть безпосередню участь у бойових діях, не змінюється, тоді як для інших розмір виплати диференціюватиметься залежно від місця, умов та особливостей проходження служби. Водночас у Міноборони України додають, що буде підвищено розмір щомісячної (основної) зарплати військовослужбовців таким чином, щоб мінімальний її рівень для ЗСУ, Нацгвардії та Державної прикордонної служби України був не меншим за 20 100 грн., а для осіб рядового та керівного складу Держслужби України з надзвичайних ситуацій та поліцейських — на рівні щонайменше 17 000 грн.
Раніше StopFake спростовував фейк про те, що країни ЄС нібито видаватимуть українських чоловіків, які підлягають мобілізації.