Фейк: Українських військовополонених після повернення чекає в’язниця або фронт
Після повернення перед українськими військовополоненими зовсім не постане вибір: йти на фронт чи вирушити до в’язниці. Державний Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими та громадська організація «Блакитний птах» розповіли StopFake, що військовополонені насамперед проходять процес реінтеграції. Він включає фізичну та психологічну реабілітацію. Після цього спеціальна комісія вирішує, чи повернеться людина до військової служби. Цей алгоритм затверджено законодавством України і працює на практиці.
Кремлівські ЗМІ поширюють інформацію про те, що на українських військовополонених після повернення з російського полону в Україну чекає або в’язниця, або нова відправка на фронт. У таких повідомленнях медіа посилаються на уповноважену з прав людини Росії Тетяну Москалькову.
«Зі звернень родичів військових ЗСУ ми дізнаємося, що після повернення додому з полону українців ставлять перед вибором: або тривале позбавлення волі, або знову ризикувати життям заради київських політиків. Часто матері та дружини у своїх листах до мене просять залишити своїх близьких на території Росії, щоб їх знову не гнали воювати», – написала Москалькова першого лютого у своєму Telegram-канале.
Насправді інформація, поширена Москальковою, не відповідає дійсності. На українських військовополонених після повернення в Україну не чекає ані в’язниця, ані фронт. StopFake звернувся до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими з проханням пояснити алгоритм дій з військовополоненими, які повернулися з полону, а також прокоментувати слова самої Москалькової. Як розповіли нам у пресслужбі штабу, насамперед військовий проходить процес реінтеграції, що включає фізичну та психологічну реабілітацію.
«Цей процес триває щонайменше два тижні. Залежно стану здоров’я звільненого такий термін може бути значно довшим. У цей час також відновлюють втрачені документи та банківські картки. Звільнені з полону отримують державну допомогу, а також грошове забезпечення, яке виплачувалося на рахунок весь час, доки захисник чи захисниця були у полоні», — зазначають у Координаційному штабі.
Потім, з їхніх слів, звільнений має право на відпустку, після якої спеціальна комісія ухвалить рішення про її чи її можливість служити далі.
«Кожен, хто був у полоні, після проходження фізичної та психологічної реабілітації згідно з рекомендаціями лікаря має право на відпустку з оздоровлення. Після відпустки захисники проходять лікарську комісію на визначення придатності до військової служби», — запевняють у відомстві.
StopFake також звернувся до громадської організації «Блакитний птах», яка допомагає людям, що пережили полон, та їхнім сім’ям. Ми запитали, що на практиці відбувається з людьми, які повернулися з полону. Керівник організації Ганна Мокроусова підтверджує, що насамперед вони отримують медичну та психологічну допомогу.
«Усі, кого повертають під час офіційних обмінів, насамперед проходять за державний рахунок медогляд. Якщо великі обміни, людей направляють до лікарні на всебічне обстеження. Надалі, якщо це військові, їм надається допомога психолога Збройних Сил чи Нацгвардії. Після цього вони також мають право згідно із законом, і багато з них це право використовують, звертатися та просити ще медико-психологічної допомоги», — говорить Мокроусова.
Ми також уточнили у керівниці організації, чи дійсно сім’ї українських військовополонених висловлювали побоювання, що після звільнення військовий може потрапити до в’язниці чи одразу на фронт і через це нібито просять не обмінювати їх. На що Мокроусова відповіла, що таких випадків у її практиці не було.
«Я не дуже розумію, яка в’язниця. Ми не у Радянському Союзі. Мені навіть не зрозуміле це питання. Ми маємо закон, який захищає, надає допомогу людям, які пережили цей страшний досвід. У цьому законі точно прописано реабілітацію, грошову допомогу, психологічну допомогу. Точно про в’язницю там нічого немає. Для нас це наші громадяни, за яких ми боролися, повернули та реабілітуємо», — резюмує очільниця організації «Блакитний птах».
У свою чергу Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими звертає увагу на те, що рідні військовополонених, навпаки, бояться, що в Росії погано поводяться з військовополоненими.
«Рідні військовополонених хвилюються якраз через те, що Росія не може гарантувати безпечні умови перебування відповідно до Женевських конвенцій. Недостатнє харчування, відсутність кваліфікованої медичної допомоги, тортури, теракт в Оленівці — усі ці факти свідчать про те, що лише після повернення з полону українські захисники та захисниці можуть почуватися у безпеці», — повідомили у штабі.
Слова ж Москалькової в штабі назвали нічим іншим, як «класичним прикладом російського ІПсО».
Раніше StopFake спростовував історію про те, що в Україні сім’ям загиблих солдатів нібито пропонується «спеціальна рекламна акція», коли пропонують купити дві труни та отримати третю у подарунок.