Як Туреччина стала новою ціллю для російської пропаганди

У Туреччині за останній місяць різко зросла кількість фейків про українців. Російська пропаганда намагається розхитати турецьке суспільство та посварити Президента Ердогана із Заходом.

Спалення Корана: Кремль дає добро

У Стокгольмі в розпал переговорів щодо вступу Швеції до НАТО стався скандальний інцидент — спалення Корана перед посольством Туреччини.

Расмус Палудан, засновник ультраправої політичної партії Stram Kurs, свою акцію пояснив небажанням Туреччини приймати Швецію до НАТО. І тому він вирішив спалити священну книгу всіх мусульман. Ця витівка набула гучного резонансу в турецьких ЗМІ, і Туреччина призупинила переговори зі Швецією та Фінляндією про вступ до НАТО. У Стамбулі у відповідь на спалення Корана місцеві активісти спалили прапор Швеції.

Джерело: Fredrik Sandberg/TT News Agency / Reuters

Обидві події широко висвітлювали і російські ЗМІ. Прокремлівські медіа вийшли із підбурювальними заголовками «Як Анкара покарає Стокгольм за осквернення Корана та підвішування опудала Ердогана?», а російське МЗС «засудило акцію» і закликало «вжити заходів щодо радикалів».

Джерело: news.ru

Про російський слід у болісному для Туреччини та Швеції інциденті заговорили практично відразу. Розпочавши повномасштабне вторгнення в Україну, Володимир Путін навряд чи очікував вступу до НАТО нових країн. Тим паче біля російських кордонів. Тепер момент розширення Північноатлантичного альянсу Росія готова відтягувати всіма можливими способами. То чи діяв Расмус Палудан за вказівкою Кремля?

Ультраправий антиісламіст Расмус Палудан часто фігурував у європейській пресі з екстремістськими та провокаційними заявами. У 2020 році він був засуджений данським судом до місяця ув’язнення за 14 різними статтями. Серед них — звинувачення в расизмі.

Як стверджують журналісти турецького видання Tamga Turk, партія Stram Kurs у своїх соцмережах до 2021 року поширювала контент російських пропагандистських каналів.

Джерело: tamgaturk.com

На тлі скандалу також стало відомо, що зв’язки із російськими пропагандистськими медіа мають деякі члени партії. Наприклад, данський теолог і політик Ібен Транхольм свого часу писала статті для прокремлівського каналу Russia Today (RT), у яких називала Путіна «лідером «нового християнського світу»».

Джерело: tamgaturk.com, kristeligt-dagblad.dk

Ну і, нарешті, шведському виданню Dagens Nyheter Расмус Палудан заявив, що спалення священної книги мусульман не було його ідеєю. Він стверджує, що це була пропозиція шведського журналіста Чанга Фріка, який брав участь у підготовці акції (сам Фрік це заперечує). У 2014 році Чанг Фрік також визнавав, що співпрацює із телеканалом Russia Today.

Джерело: tamgaturk.com, twitter.com/ChangFrick

«Антизахідними настроями намагається скористатися російська пропаганда, — переконаний Василь Боднар, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Туреччині. — У Туреччині досить активні партії, які пропагують російські наративи. Але ці наративи не мають тут домінуючого значення». Ось так Швеція і Туреччина стали мішенями російської інформаційної операції.

У центрі уваги — українці

«В інтернеті почали з’являтися публікації з описом різних «історій» однієї тематики, що кидає тінь на українців, які проживають у Туреччині», — йдеться у недавній заяві Посольства України в Туреччині.

Так, минулого тижня у турецьких ЗМІ висвітлювалася новина про те, що біженка з України, яка живе в Анталії, нібито написала скаргу на Анатолійську середню школу через обов’язкове виконання вранці гімну Туреччини. Після хвилі обурення, що прокотилася у мережі, турецькі журналісти змогли встановити, що ця історія вигадана. Ця інформація була спростована Міністерством національної освіти Туреччини.  

Джерело: yenicaggazetesi.com.tr, qha.com.tr

«У Туреччині знову з’явилися акаунти в соцмережах та агенти впливу Кремля, які здійснюють навмисну пропагандистську діяльність проти українців», — дійшли висновку в турецькому виданні Kirim Haber Ajansi.

Ще одним випадком поширення дезінформації про українців у Туреччині стало відео, яке нібито в середині січня залили в соцмережу TikTok українки, що тимчасово проживають в Анталії. Турецькі ЗМІ та популярні акаунти в соцмережах стали поширювати цей короткий ролик із фразою «Вони називають нас іноземцями, але турки вже стали іноземцями в Анталії». Ця новина зібрала сотні гнівних коментарів у соцмережах із закликами депортувати авторів відео та відреагувати на надмірну імміграцію українців та росіян. «Це відкрита окупація», — обурювалися автори повідомлень.

Джерело: yenicaggazetesi.com.tr

TikTok відео, як стверджується, практично відразу було видалено із соцмережі разом із самим акаунтом. Знайти його першоджерело журналістам StopFake не вдалося. Потім 19 січня відео практично одночасно з’явилося на сторінках найбільших турецьких пабліків та ЗМІ. Його супроводжувало одне й те саме текстове повідомлення, де стверджувалося, що дівчата на відео є українками (хоча жодних явних підтверджень цьому немає, їхні обличчя приховують окуляри). Навіть самі турецькі користувачі, реагуючи на тезу про «невдячних мігрантів», плутають їх із росіянами, скаржачись на засилля слов’ян у турецьких містах.

Джерело: twitter.com/Kurt_367534, twitter.com/1984Nzn20

На початку війни Росії проти України до Туреччини виїхали близько 420 тисяч українців. Незабаром до них приєдналася велика кількість росіян, які залишили РФ після оголошення мобілізації. Усього за 2022 рік офіційну посвідку на проживання в Туреччині отримали 150 тисяч росіян.

Нова хвиля міграції (якій передував наплив сирійських і афганських біженців) не могла не позначитися на турецькому суспільстві. Ця тема може стати однією з ключових під час президентських виборів, які відбудуться в Туреччині у травні 2023 року. Тож українські біженці будуть у фокусі уваги.

Російська пропаганда у Туреччині

Для багатьох турків українці та росіяни, які приїхали до їхньої країни, є єдиним наслідком російсько-української війни. Мер Анталії Мухіттін Бьочек нещодавно навіть приписав росіян до «жертв війни».

Але не варто забувати, що переважна більшість українців, які виїхали за кордон, — це жінки та діти, а чоловіки тим часом захищають Україну від російського вторгнення. Згідно з Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року, чоловіки віком від 18 до 60 років не можуть залишати країну. На відміну від росіян, виїзд яких за кордон офіційно не заборонено. І якщо українці змушені тікати до Туреччини від війни, то росіяни тікають від економічної кризи та загрози примусової мобілізації. Це і багато іншого суттєво відрізняє українських мігрантів від російських.

Але в останні тижні у турецьких ЗМІ з’явилися публікації, які демонструють, що українців також мобілізують проти їхньої волі. На відео, які публікуються в турецькому сегменті соцмереж, видно, як українських чоловіків у людних місцях обступають військові та силою вантажать у авто. Багато таких відео супроводжуються англійськими субтитрами і взяті з російського телеграм-каналу «TheCopperMountain». І якщо деякі з них дійсно було знято в Україні, за що центри комплектації (колишні військкомати) вже попросили вибачення і визнали перевищення повноважень своїх співробітників, то інші є явними постановками.

Джерело: телеграм-канал «Одесса INFO / Новости», t.me/thecoppermountain

Наприклад, в цьому відео чоловіка нібито забирають до війська просто з дому. При цьому співробітники військкомату одягнені не формою і ховають свої обличчя під балаклавами, чого насправді вони не роблять. Це відео також було опубліковано на російському телеграм-каналі TheCopperMountain з англійськими субтитрами.

Джерело: twitter.com/PatiliDost31, t.me/thecoppermountain

Російські пропагандисти від початку війни намагаються дискредитувати українських біженців. Зі слів співробітника Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Сергія Жукова, росіяни одночасно ведуть кілька синхронізованих інформаційних кампаній. Кожна з них спрямована на різні аудиторії: російську, українську та населення країн, які приймають біженців з України. Серед іноземців пропаганда поширює традиційні антимігрантські фейки про економічні збитки від біженців, зростання рівня злочинності, культурні розбіжності та пов’язані з цим конфлікти.

Так, у соцмережах уже з’являлися історії про те, що нібито в Польщі українські біженці пограбували квартиру літньої жінки, в Німеччині «перепродають речі, які їм видала німецька влада», в Італії вагітні українки пишуть на животі «Зустрінемося на полі бою». Успіх таких дезінформаційних кампаній насамперед залежить від готовності суспільства їм протистояти.

Джерело