Фейк: Київ трястиме як Туреччину, — попередження сейсмолога
Вчений-сейсмолог Олександр Кендзера не робив таких попереджень в ефірі телеканалу Київ. Він говорив про те, що існують карти сейсмічного районування, згідно з якими у Києві можливі землетруси потужністю навіть 6 балів. Важливо зазначити, що періодичність таких землетрусів оцінюється у 5 тисяч років. Відсоток перевищення сейсмічної інтенсивності найближчими роками також дуже низький — ймовірність 6-бального землетрусу в столиці становить 1%.
Кремлівські ресурси продовжують вигадувати апокаліптичні «сценарії» для України та її жителів. Цього разу сайт Царьград заявив, нібито український сейсмолог розповів у прямому ефірі, що «Київ затрясе як Туреччину», маючи на увазі нещодавній руйнівний землетрус у Туреччині та Сирії, який забрав життя близько 52 тисяч осіб (за даними на 1 березня 2023 року — прим.ред.).
Йдеться про інтерв’ю сейсмолога Олександра Кендзери телеканалу Київ 27 лютого. Сейсмологічну ситуацію в Україні почали обговорювати після того, як 27 лютого на Закарпатті зафіксували землетрус магнітудою 3,3 (за шкалою Ріхтера) на глибині 2 км. Новини про землетруси знову стали актуальними після руйнівного смертоносного зіткнення тектонічних плит на території Туреччини та Сирії.
На телеканалі Київ ведуча запитала вченого-сейсмолога про те, чи можуть в Україні статися сильніші землетруси ніж у Туреччині, на що Олександр Кендзера відповів:
«Українські і західні сейсмологи реєструють на нашій території та поблизу її кордонів дуже багато землетрусів. У нас великі каталоги і там по 200 землетрусів на рік, тільки на нашій території. Очевидно, що ціла низка цих землетрусів ніде не проявляється, крім самого каталогу. Про них знають лише вчені, бо вони зафіксували ці події на сейсмічних станціях, визначили їхні координати та магнітуду. Таким чином, щоразу каталоги стають дедалі більшими, але це не означає, що в нас у світі відбувається більше землетрусів, або на території України відбувається більше землетрусів. Просто у нас з’явилася технічна можливість фіксувати менші землетруси. Землетрус із магнітудою 3,3 — це невеликий землетрус. Очевидно, що він не може завдати сильної шкоди».
Пізніше сейсмолог зазначив, що в Україні можуть бути і сильніші землетруси.
Також ведуча запитала, чи може статися землетрус у Києві, на що вчений відповів:
«Може бути землетрус. Якщо подивитися на карту, то буде видно, що в Києві максимальні землетруси на ґрунтах 3 категорії сейсмічної особливості були і проявлялися як 7-бальні. Але у зв’язку з тим, що в Україні існують норми, згідно з якими необхідно будувати в сейсмічних зонах будинки, мости, атомні станції, щоб вони не руйнувалися при заданих землетрусах, очевидно, що великої шкоди ті землетруси, які відбуваються на нашій території, не наносять».
На запитання, в яких саме районах Києва такі події можуть статися, Олександр Кендзера не давав жодних прогнозів, а лише зазначив, що через трагічні події в Туреччині та найближчих країнах люди загалом звернули увагу на те, що такі землетруси відбуваються, а інформацію про те, якими можуть бути наслідки землетрусу різної магнітуди залежно від категорії ґрунту, можна переглянути на картах загального сейсмічного районування, а також в державних будівельних нормах у сейсмічних районах України.
Отже, будь-які заяви про те, що на Київ очікує потужніший землетрус ніж у Туреччині — груба маніпуляція, оскільки ніхто не робив таких прогнозів і попереджень для киян.
https://www.youtube.com/embed/aGMLByjMfE0
Якщо говорити про карту сейсмічного районування України, яку згадував Кендзера, то Києву може загрожувати землетрус інтенсивністю 6 балів за макросейсмічною шкалою MSK-64, але з періодичністю раз на 5 тисяч років. Відсоток перевищення сейсмічної інтенсивності найближчими роками також дуже низький — ймовірність 6-бального землетрусу в столиці становить 1%.
Скриншот – geomap.land.kiev.ua
Раніше StopFake спростовував фейк про те, що землетрус у Туреччині — це нібито справа рук «тектонічної зброї» США та НАТО.