Маніпуляція: «Атеїстична» українська влада «закриє доступ до мощей святих» у Києво-Печерській Лаврі
Перевірка печер Києво-Печерської Лаври та їхнє тимчасове закриття для парафіян повністю відповідають закону та не є «атеїстичним підходом». Зараз на території заповідника «Києво-Печерська лавра» працює комісія з перевірки наявності, умов зберігання та стану збереження культурних цінностей. Чоловічий монастир знаходиться на території Національного заповідника на підставі договору оренди, що передбачає безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю. Строк цього договору спливає 29 березня 2023 року. Перевірка державної комісії має завершитись 15 травня цього року, і печери Лаври знову будуть відкриті для парафіян.
У соціальних мережах і на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що влада України закриє доступ до мощей у Києво-Печерській Лаврі з 21 березня. У своїх матеріалах російські ЗМІ посилаються на відео голови Синодального інформаційно-просвітницького відділу митрополита Ніжинського та Прилуцького Климента (Вечері), опубліковане у Telegram-каналі УПЦ МП. У своєму відеозверненні Климент заявив, що 20 березня від керівництва Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» на адресу монастиря надійшов лист із повідомленням про те, що відтепер доступ до Ближніх і Дальніх печер музеєм буде припинено через роботу комісії, яка визначатиме рівень безпеки культурних цінностей. Священик назвав такий підхід української влади «атеїстичним».
«З огляду на те, що «культурними цінностями» та «музейними експонатами» міністр Олександр Ткаченко називав нетлінні мощі преподобних Печерських, викликає стурбованість метод визначення збереження цих святинь. Адже за тоталітарного радянського часу атеїстичною владою широко проводилися кампанії з відкриття мощей для показу їхнього стану збереження. Ці кампанії супроводжувалися наругою над святинею, мощі діставали з ковчегів, з них знімали покрови для докладного опису та виставлення на музейних вітринах», — цитує митрополита Климента російське видання «Коммерсант».
Насправді поточна перевірка печер Києво-Печерської Лаври та їхнє тимчасове закриття для парафіян повністю відповідають закону і не є «атеїстичним підходом». Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра (чоловічий монастир) має право перебувати на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» на підставі договору оренди про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю. Строк цього договору спливає 29 березня 2023 року. А перевірка державної комісії має завершитися 15 травня цього року, після чого печери Лаври будуть відкриті для всіх охочих.
StopFake звернувся до Міністерства культури України з проханням прокоментувати деталі перевірки печер Лаври та терміни її завершення. У Міністерстві відповіли, що йдеться про роботу комісії з перевірки наявності, умов зберігання та стану збереження культурних цінностей, які передавались із Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі (чоловічому монастирю) Української Православної Церкви. Її створили згідно з наказом Міністерства культури та інформаційної політики України, а Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» наразі забезпечує всебічну допомогу та максимальне сприяння діяльності Комісії.
«Під час роботи Комісії доступ до певних об’єктів Заповідника може бути тимчасово обмежений. До 15 травня 2023 року Комісія має здійснити перевірку та підготувати відповідну довідку», – наголосили у Міністерстві.
Окрім того, на офіційному сайті відомства заявили, що під час перевірки Міністерство культури та інформаційної політики (МКІП) вже встановило низку порушень з боку Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври УПЦ.
«Ці порушення можуть бути підставою для розірвання договору оренди про безоплатне користування релігійною організацією культовими будівлями та іншим майном, яке є державною власністю», – зазначають на сайті МКІП. Зокрема, йдеться про самовільну перебудову, добудову, перепланування пам’яток культурної спадщини та будівництво новобудов на території Заповідника; нецільове використання об’єкта державної власності (підвал 1914 року); неналежне утримання пам’ятника архітектури місцевого значення (книжковий склад, корпус 113). Серед встановлених порушень також порушення умов підпункту 4 пункту 3.2 договору від 19.07.2013 № 2 щодо зобов’язання не передавати без дозволу заповідника (державної установи) майно третім особам (передано корпуси в суборенду Митрополії УПЦ та Київській духовній академії і семінарії; зареєстровано 20 сторонніх юридичних осіб).
Нагадаємо, що Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» 10 березня оголосив про розірвання договору оренди з Українською православною церквою, яка перебуває у єдності з Московським патріархатом. Цей договір було укладено 19 липня 2013 року. Заповідник попереджає про розірвання договору з 29 березня 2023 року на підставі висновків міжвідомчої робочої групи і листа Міністерства культури та інформаційної політики від 9 березня.
Відповідно, інформація в російських ЗМІ про те, що дії української влади є «атеїстичними» і «безпрецедентним проявом обмеження прав українських вірян», — маніпуляція. Крім того, навесні 2020 року Києво-Печерську Лавру також закривали для парафіян через епідемію коронавірусу. Однак тоді ніхто не називав це «безпрецедентним порушенням прав вірян». Російська пропаганда постійно використовує тему «розколу» Православної Церкви України для презентації України «атеїстичною» та «сатанинською» державою.
StopFake продовжує спростовувати подібні фейки в матеріалах «Фейк: На храмі Києво-Печерської Лаври «почорніли хрести в день богослужінь ПЦУ»», «Фейк: На першій різдвяній службі ПЦУ в Лаврі були лише «бойовики та преса»», «Фейк: Українські солдати спалили Коран – відео».