Передвеликодній ярмарок у місті Вінніпег

Війна в Україні зрушила з рідних місць багатьох українців. Мільйони людей ураз стали біженцями, переселенцями, залишивши позаду рідні домівки й усе те, з чого складається щоденне щасливе життя: роботу, школу й садочок, відпочинок, друзів й родичів. Хтось уже пережив особисті втрати й трагедії, хтось залишив в армії чоловіка, хтось вирушив у світи, шукаючи спокою для дітей та для себе.

Так діаспори усього світу, подібно як джерельною водою наповнюються великі ріки, поповнились тисячами новоприбулих родин з України. Зростають парафії, кредитівки, молодечі діаспорівські організації й школи українознавства. У співдружності зі старшим поколінням четвертої хвилі імміграції проводять культурні заходи, акції, збірки й втілюють мистецькі проєкти.

У неділю, 19 березня 2023 року, в Українському Православному Соборі Пресвятої Трійці міста Вінніпеґ відбувся передвеликодній ярмарок, в якому взяли участь понад 25 майстринь з України. Це вже другий захід, який організували новоприбулі жінки за підтримки української діаспори у нашому місті.

Його мета – підтримати українські сім’ї, які приїхали до Канади у час повномасштабної війни, а також згуртувати діаспорян провінції Манітоба через призму любові до мистецтва та шанування національних традицій.

Не тільки для розпродажу мистецьких великодніх витворів та й не заради святкування було влаштовано цей ярмарок. Повоєнна третя й четверта за часів незалежної України хвилі імміграції прагнули таким чином розкрити свої обійми новоприбулим, здебільшого жінкам з дітьми, і сказати: “Я знаю, тобі страшно, але ти – не одна”. Ці прості слова для більшості жінок, які змушені були залишити рідні оселі й вирушити у невідомість, коли поруч немає чоловіка і батька дітей, стали цілющим еліксиром. Що заліковує рани, підбадьорює дух й вселяє впевненість у завтрашньому дні.

“Важка доля випала українським жінкам під час війни. І це не просто констатація фактів, це не статистика і не огляд новин, це наше сьогодення і наша реальність. Боляче дивитися в очі тим дітям, які понад рік без тата або взагалі більше його не побачать… Що сказати матері, яка втратила чоловіка, сина або доню у цій війні… І так важко відчувати розпач жінок, які залишили рідний дім і виїхали за кордон, щоб врятувати своїх дітей”, – ділиться наболілим Ксеня Чижевська, мати з двома дітьми.

“Ти – не одна” – ці слова не раз рятували світ. І навіть якщо це маленький світ маленької родини, маленьких дітей і лише однієї жінки – то ти все ж не одна. Я знаю, що тобі страшно. Підтримка таких родин є дуже важливою сьогодні.

Роби те, що можеш, там де ти є, з тим, що ти маєш…

“Більшість новоприбулих українців тікали не від бідності і злиднів, вони мали чудове життя в рідній країні, роботу, друзів. Саме тому їм так важко адаптуватись, знайти роботу, нове коло спілкування’’, – продовжує Ксеня Чижевська.

На ярмарку панувала тепла і дружня атмосфера. Близько п’ятисот жителів Вінніпегу відвідало передсвятковий ярмарок. Вони були вражені талановитими витворами майстринь з України, кожна з яких володіє своїм власним неповторним стилем й знайшла своє захоплення серед величезної різноманітності видів народної або сучасної творчості.

У колективній художній творчості народу відображено його історію й побутовий уклад, знання життя і природи, вірування й звичаї. Традиції українського декоративно-прикладного мистецтва такого як різьблення, розпис, кераміка, вишивка, ткацтво, бісероплетіння, писанкарство, витинанка, соломоплетіння, народна лялька та інші, знайшли своє втілення у виробах сучасних майстринь. Тому з таким захопленням розкуповують канадці та діаспоряни прекрасні витвори умілих, талановитих українських рук.

Для українців Великдень, Пасха, Воскресіння Христове – це урочисте свято подолання смерті та зла. Ми святкуємо його навесні, коли природа оживає від зимового сну, а земля огортається яскравою ковдрою зелені і квітів. Це свято, яке зміцнює нашу віру, що життя людське сповнене глибокого змісту й значення, а у кожної людини своя важлива місія на землі.

Сьогодні, під час війни, українці в світі представляють свою Україну. За нашими вчинками  і нашими справами будуть судити і про нашу батьківщину. Тому так важливо усіма можливими способами й діями, акціями й заходами, згуртованістю й допомогою прославляти нашу країну.

Нехай прийдешнє свято Воскресіння Господнього стане для нас днем вдячності та надії.  Віри й милосердя.

Зичу усім нам перемоги, якою і була Христова перемога над злом і неправдою, перемоги, якої серед війни так щиро прагне кожне українське серце.

Слава Україні!

Христос Воскрес!

Норберт К. Іван / Norbert K. Iwan

Фото автора.

  

Джерело