Маг на службі ФСБ. Як пропаганда використовує «екстрасенсів» у політичних ток-шоу
Формально доноси були про провини, але за ними стояв ірраціональний середньовічний страх відьом
Моніка Блек припускає, що страх перед відьмами став наслідком постійного підсвідомого очікування відплати за злочини керівництва рейху – після усвідомлення німцями того зла, якого Гітлер з їхнього схвалення завдав іншим народам. Інакше кажучи, прояв тієї самої «колективної провини», про яку і зараз йдеться на тлі війни з Україною.
Водночас керівництво Третього рейху намагалося використати ірраціональний страх населення у своїх цілях:
«Сподіваючись підбадьорити націю, Геббельс пообіцяв дива — зокрема й «диво-зброю», яка змінить перебіг війни. Він доручив своїм співробітникам друкувати та анонімно розсилати поштою пророцтва, які передрікали остаточний тріумф Німеччини. Поширювалися старі легенди та уривки з фольклору, що зображують сяючий, найвеличніших Німецький рейх, символом якого був величезний птах, який вкриває пташенят, – сюрреалістичний образ людинолюбства в розпал війни на знищення».
Росія також переживала щось подібне наприкінці 1980-х — на початку 90-х, згадує політичний психолог і експерт у галузі медіа Микола Григор’єв:
«Вперше з часів Кашпіровського і Чумака екстрасенси, окультне та паранормальне – знову в моді. Тут варто зазначити: захоплення позараціональним на рубежі 80–90-х супроводжувало розширення поля можливостей медіа та шоу-бізнесу. Наразі умови зворотні: можливості як медіа, так і шоу-бізнесу звужуються».
Кого дурять екстрасенси
Втім, впливати на аудиторію через телебачення пропагандистам стане складніше: середній час перегляду ТБ послідовно знижується у всіх вікових групах. У 2022 році Mediascope зафіксував найнижчий показник за шість років.
Однак говорити про повну відмову від телебачення передчасно: 88% населення все ще дивиться телевізор щотижня, а 63% щодня — це близько 90 млн осіб. Причому середній час перегляду серед літньої аудиторії старше 65 років у 2022 році становив понад 6,5 години на день, йдеться у звіті Mediascope.
Падають і рейтинги «великої трійки» — здебільшого серед молодої аудиторії (від 4 до 44 років), яка надає перевагу тематичним каналам, а не федеральним, незважаючи на безпрецедентну кількість «історичних подій» за останні кілька років, що провокують явний запит на новини та аналітику.
Водночас аудиторія 65+ залишається відданим споживачем пропаганди: у цій групі канали «трійки» не лише не покинули топ-3, а й наростили показники, щоправда, не дуже суттєво порівняно з 2020–2021 роками. Відповідно, демонстрація «патріотичних екстрасенсів» федеральними каналами, швидше за все, вплине тільки на літню аудиторію.
Джерело: Катя Максимова, для The Insider