Факти та фейки про український цивільний літак, який «летів бомбити Брянську область»

  • Автор допису:

Вчора, 5 квітня, російські телеграм-пабліки і новинні сайти рясніли новиною про те, що в Брянській області росії впав (в інших версіях – приземлився після поломки гвинта) український легкомоторний цивільний літак, а пілота затримала ФСБ. З’явилося і відео так званого допиту затриманого, де він розкриває своє ім’я, мету та деталі польоту.

Але в цій події, як завжди, є багато «але», які говорять про те, що однозначно тлумачити ситуацію не є можливим. В ній є чимало нестиковок, неузгоджених деталей і протиріч. Хоча є і дійсні факти.

Тож далі – розбір по складових ситуації в матеріалі фактчекерів проєкту «Без Брехні».

ФАКТИ І ФЕЙКИ

ЩО ЗАТРИМАНИЙ ГОВОРИТЬ НА ВІДЕО

На фото, яке поширили російські ресурси, літак, який начебто впав стоїть на полі без видимих ознак пошкодження. Тобто, якщо і була якась технічна несправність, то пілот зміг посадити літак. До того ж сам затриманий – як це видно з відео – теж не зазнав ушкоджень.

Затриманого чоловіка розпитують десь серед лісосмуги. Він розповідає, що його завданням було летіти на малій висоті за «ведучим» (аналогічним цивільним літаком) і за його командою зробити фото. На питання, чи знав він, що летить на територію РФ, каже, що не знав.

«Було сказано, що ми летимо на південь. По маршруту, скажімо, з Київської області на південь. Місце зльоту – привезли мене на стару площадку авіахімробіт. На планшеті був відмічений піонертабір. Потім планшет виключився і я летів за ведучим», – каже затриманий, який визнає себе як Олександр Морозов.

Факти та фейки про український цивільний літак, який «летів бомбити Брянську область»

За словами чоловіка, на політ він погодився за 50 тисяч гривень. Політ, за словами пілота, був розвідувальний – за командою відомого він мав сфотографувати певну територію. З собою йому начебто дали бронежилет і автомат. Такий же «набір» нібито був пілота іншої машини. Олександр Морозов каже на відео, що він – приватний пілот і з початку війни не літав. Про українську територіальну оборону відгукнувся зневажливо:

«Був контрольний політ на малих висотах, як працює наше ППО. Так як наше ППО і тероборона стріляють у все, що рухається, треба вдягати бронежилет… Зброю сховав у лісосмузі, бо якби теровці побачили зі зброєю, то почали б стріляти. Вони у всіх стріляють».

Пілоту начебто наказали тримати висоту 50 метрів, щоб не попасти на радари ППО. Причина падіння літака – поламався гвинт.

Інша цікава деталь – у разі невдалої місії, як каже пілот, він мав повертатися назад сам: «По маршруту», – уточнює льотчик. Але питання, якщо він не знав куди летить, то як міг повернутися по тому маршруту, якого не знав?

Втім, ми поки залишимо оцінку не співпадінь і протиріч у розповіді пілота. А з’ясуємо інший факт.

ХТО ТАКИЙ ОЛЕКСАНДР МОРОЗОВ?

Тож, перш за все варто з’ясувати, чи дійсно Олександр Морозов – таки Олександр Морозов. Ми перевірили дані, які стосуються пілота з відеоролика, які є у відкритому доступі. І ця людина насправді існує. Пошук співпадінь за обличчям на одному із інтернет-сервісів дав кілька результатів – про нашого пілота писало щонайменше два українських видання. На сайті «Думская», до прикладу, є новина 2012 року про фестиваль малої авіації під Одесою. Там згадується Морозов і є його фото.

Факти та фейки про український цивільний літак, який «летів бомбити Брянську область»Результати пошуку схожих облич в інтернеті

Факти та фейки про український цивільний літак, який «летів бомбити Брянську область»

Також у 2018 році в нього брало інтерв’ю видання «Настоящее время». Тоді пілот справді розповідав, що навчився літати в 50 років і купив маленький літак. Коли росія вторглася на територію України в 2014 році, у Олександра Морозова «змінився світогляд» і він разом з іншим пілотом Юрієм Покусаєм зайнялися волонтерською діяльністю – допомагали вивозити українських поранених з Донбасу. Колеги навіть організували невелику авіабазу-аеродром у Харківській області, де розміщували свою цивільну техніку.

Як свідчать дані з сервісу моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру OpendataBot, Олександр Морозов дійсно є співзасновником громадської організації «Цивільний повітряний патруль України». Раніше волонтери організації створили систему літаючої «швидкої допомоги» на Харківщині. Зараз деякі її льотчики виконують бойові завдання.

Факти та фейки про український цивільний літак, який «летів бомбити Брянську область»

В організації є сторінка у Facebook, тож ми зв’язалися з колишніми волонтерами і запитали, що організація може сказати про відео з Морозовим, яке поширила роспропаганда. Було отримано таку відповідь: 

«Олександр Морозов свого часу, до 2018 року, був нашим пілотом, а з 2018 року він у нас вже не літав. Знаємо, що він виконував польоти в якості приватного пілота в приватних цілях».

ЩО НЕ ТАК З ФАКТАМИ НА ВІДЕО

Отже, вихідні дані, які встановив попередній аналіз, говорить про те, що український пілот із ім’ям Олександр Морозов справді існує, і з початку вторгнення росії на територію України він власними силами допомагав нашим військовим на фронті та був в загальному патріотично налаштованим. І це дуже резонує з тим, що він говорить під час допиту – зокрема, скаржиться на тероборону та пояснює, що виконував завдання за гроші.

Що ж не так з іншими фактами? Перш за все, цікаво те, що два цивільні легкомоторні літаки під час оголошеного воєнного стану в Україні піднялися в небо виконувати завдання над територіїю країни-агресора. Це неможливо, адже повітряний простір над Україною закрили для польотів цивільної авіації ще 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення росії. Відповідне оголошення опублікували тоді на сайті держпідприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух/UkSATSE». Зрозуміло, що скасування заборони ще не було.

По-друге, Морозов каже, що йому начебто сказали летіти на південь з Київської області, а потім він випадково потрапив на територію росії. Постає цілком логічне питання – невже у літаку не було хоча б елементарних приборів навігації? Це малоймовірно. До того ж, Морозова не можна віднести до пілотів-новачків – він має вже 10-літній досвід пілотування. Тому міг прекрасно орієнтуватися за візуальними ознаками місцевості, рухом сонця. Тим більше, що політ відбувався у світлий час доби. Тож версія, про те, що не знав куди летить і його використовували «всліпу» – сумнівна.

По-третє, у самій версії від росіян, є так би мовити, варіанти навздогін. Якщо перша інформація від них говорила, що у пілота був тільки бронежилет і автомат, і він летів з розвідувальною місією. То згодом, з’явилася версія про важіль від пристрою для скидання бомб, який було знайдено у літаку. І як стверджують росЗМІ, цей самий апарат вже залітав у Брянську область і нібито «скинув бомбу на вежу зв’язку». А тепер він «летів у напрямку нафтопроводу «Дружба».

Враховуючи компактність літального апарату, що навіть теоретично не міг мати вагоме бомбове навантаження, відсутність спеціальних пристроїв бомбометання та прицілювання, відсутність досвіду у пілота у такій справі – версія з прицільним бомбардуванням нафтопроводу «Дружба» є малоймовірною.

Факти та фейки про український цивільний літак, який «летів бомбити Брянську область»Літак, який начебто летів “бомбити Брянську область”

ВИСНОВКИ

У висновках ми дозволимо собі висунути версії того, що сталося, з урахуванням виявлених фактів та навпаки – недостовірних елементів інформації.

Версія 1. Пілот таки виконував «секретне завдання». Вірогідність такого сценарію – малоймовірна.

На її користь, дуже умовно, може говорити тільки той факт, що українська сторона ніяк не коментує цю ситуацію (на момент публікації матеріалу). На ваги за цю версію може лягти і той факт, що перед нами на відео реальна людина, громадянин України, колись відносно відома людина. Проте, і перший, і другий факт між собою не мають логічного ланцюжка. Тож це просто два окремі факти.

Версія 2. Відео із пілотом і літаком – чергова постановка пропагандистів. Вірогідність такого сценарію – висока.

Використання постановочних відео останнім часом стало трендом російської пропагандистської машини. Вказані вище факти, що є суперечливим:

  • завдання за гроші (натяк на найманство);
  • дві версії мети – спершу розвідка потім «бомбардування»,
  • використання пілота «всліпу»;
  • закритість українського неба для цивільної авіації;
  • нерозуміння, то чию ж місію він виконував – якщо секретних служб України, то ті, проводячи таку операцію, мали б попередити ТрО, якого так боїться пілот, про даний план, аби літак не був збитий своїми ж. А озброювати пілота броніком та автоматом на випадок зустрічі з ТрО – вкрай нелогічно.
  • відсутність будь-якої інформації про перший літак від російських джерел і служб – по факту про нього стало відомо тільки зі слів пілота.

Тобто з російського боку ніхто навіть не підозрював, що був ще один літак. І це при тому, що він теж мав би хоч на певний час залетіти на територію рф.

В цій версії залишається відкритим тільки питання – якщо це постановочне відео, то як український громадянин, пілот, опинився у ворога. Тут варіантів чимало – депортація, був взятий в полон, колаборація (наприклад, під погрозами).

На користь версії з режисурою може вказувати і той факт, що саме Брянську область російська пропаганда намагається вже тривалий час намалювати як «гарячу точку» на кордоні з Україною. Штучно створюються прецеденти, агресії української сторони проти цивільного населення регіону. Історія з літаком – може бути одним із чергових епізодів.