Пам’ять про жертв Чорнобиля та екологічний заповіт Блаженнішого Любомира Гузара

Пам'ять про жертв Чорнобиля та екологічний заповіт Блаженнішого Любомира Гузара

26 квітня 2023 виповнюється тридцять сьома річниця аварії на Чорнобильській атомній електростанції, всесвітньо відомої як Чорнобильська катастрофа, яка стала національною трагедією України і призвела до соціально-екологічних наслідків планетарного масштабу.

Вибух одного з найновіших на той час реактора РБМК-1000 спричинив радіоактивне забруднення близько 150000 квадратних кілометрів від якого постраждали мільйони людей. Сотні тисяч були змушені покинути свої домівки, тікаючи від нищівної дії радіації, багато хто втратив здоров’я і навіть життя. Мільйони людей ще й сьогодні живуть на забруднених територіях.

Особливо від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС постраждали сотні тисяч ліквідаторів, які ціною свого здоров’я та життя зупинили поширення вбивчої радіоактивної хвилі і не допустили атомної катастрофи ще більш глобальних масштабів.

І хоча вже минуло понад треть століття, однак нині ще зарано давати повну оцінку всіх соціально-екологічних (широкого спектру медичних, соціально-психологічних, демографічних, економічних та екологічних) наслідків цієї катастрофи. Навіть більше, з певністю можна стверджувати, що на сьогодні ще не народилися всі жертви аварії і вона надалі завдаватиме шкоди, яку дуже важко, чи то й неможливо виправити.

Світлої пам’яті Блаженніший Любомир Гузар констатував, що «жахливий урок Чорнобиля не сміє пройти намарно: увесь світ повинен використати його гіркий досвід та зробити такі висновки, які б не допустили, щоб повторилася подібна трагедія всесвітнього масштабу».

Дбаючи про спільне благо, добробут та безпеку українського народу, моральний авторитет нації залишив особливий заповіт для української влади, і відповідальних за енергетичну політику країни: «дбати щоб техніка стояла у службі людини, а не загрожувала її життю, не впроваджувати і не розширювати межі атомної енергетики, але розвивати альтернативні відновні джерела енергії й підвищувати енергоефективність всіх сфер життєдіяльності».

Екологічно-енергетичний заповіт Блаженнішого Любомира є як ніколи актуальний в час повномасштабної війни рф проти України, де знаходяться 15 атомних енергоблоків, кожен з яких в умовах війни стає потенційною ціллю безрозсудного агресора і спричиняє серйозну загрозу життю мільйонів людей, адже його руйнування може знищити чи радіоактивно забруднити наш спільний природний дім, дарований Творцем, – Україну, Європу та, зрештою, й усю планету.

Інформаційна служба Бюро УГКЦ з питань екології

Джерело