Фейк: Над будівлею Бундестагу в Берліні знову «встановили червоний прапор Перемоги»
Представники адміністрації Бундестагу повідомили, що їм не відомо ні про який інцидент, пов’язаний із радянським прапором над будівлею німецького парламенту. В адміністрації також наголосили, що схожого інциденту в них не було не лише 8 травня цього року, а й у недавньому минулому. На опублікованих користувачами соцмереж світлинах і відео помітні нестиковки та суперечності, які вказують на те, що ці записи однозначно було зроблено не у травні 2023 року. Немає також ніяких доказів того, що фотографії та відео з червоним прапором над Бундестагом є справжніми.
У соціальних мережах і на російських сайтах масово поширюють інформацію про те, що 8 травня над будівлею Бундестагу в Берліні нібито знову «підняли червоний прапор Перемоги». «Жителі Берліна та туристи викладають у соцмережах ролики, на кадрах яких над Рейхстагом знову майорить червоний прапор Перемоги. Імовірно, прапор із серпом і молотом змогли пронести на дах будівлі невідомі активісти», – повідомляють користувачі соцмереж. У соцмережах публікують фотографії та відео, на яких нібито помітно, що над будівлею Бундестагу майорить радянський прапор із серпом та молотом.
Насправді інформація про те, що над Бундестагом 8 травня 2023 року активісти нібито встановили радянський «прапор перемоги», є фейком. У своєму коментарі Deutsche Presse-Agentur (dpa) представники адміністрації Бундестагу повідомили, що їм не відомо ні про який інцидент, пов’язаний із радянським прапором. В адміністрації німецького парламенту також підкреслили, що не знають ні про який подібний інцидент і в недавньому минулому.
Більше того, погодні умови та рослинність на відео із соцмереж не відповідають погоді у Берліні 8 травня 2023 року. У відеороликах можна побачити досить сіре небо, вкрите хмарами, тоді як 8 травня цього року в столиці Німеччини протягом усього дня було сонячно і тепло. На деяких відео помітно калюжі перед будівлею Бундестагу, але ж за кілька днів до 8 травня в Берліні не було сильних дощів, від яких могли б утворитися такі калюжі. До того ж на деревах у Берліні зараз значно більше зеленого листя, ніж показано у роликах «від 8 травня».
Крім того, на одному з роликів, швидше за все, знятому із вікна автомобіля, видно, що прапор Німеччини і червоний радянський прапор розвіваються у різних напрямках, хоча при цьому вони розташовані дуже близько один до одного. Це також може вказувати на те, що радянський прапор могли просто додати до існуючого відеозапису за допомогою монтажу. На згадуваних відеозаписах із соцмереж видно, що над Бундестагом, як і раніше, розташовано чотири прапори Німеччини на вежах по периметру і один прапор Європейського Союзу.
Стоп-кадр із поширюваних відео
Пошук у мережі більш ранніх знімків чи відео, на яких було б зображено радянський прапор над парламентом Німеччини, також не дав результатів. В інтернеті немає жодного згадування про те, що в недавньому минулому така подія трапилася в Берліні. Німецькі сайти dpa, stern.de, n-tv.de також спростували цей фейк, який поширився в російськомовному сегменті соцмереж та на російських сайтах.
Всі згадані вище факти свідчать про те, що такі повідомлення в соцмережах, проросійських групах і на російських сайтах є фейком, спеціально створеним за допомогою інструментів відеомонтажу. Також такі «новини» стають частиною навмисної кампанії з дезінформації до Дня перемоги, який відзначають у РФ 9 травня. Повідомлення про «червоний прапор Перемоги над Рейхстагом» є алюзією на знаменитий образ радянського солдата, який піднімає червоний прапор із серпом і молотом на Рейхстагу в Берліні за кілька днів до капітуляції нацистської Німеччини в 1945 році. Ці образи активно використовує російська пропаганда для нагадування про свою перемогу над «нацистським Заходом».
StopFake продовжує спростовувати схожі фейки про війну Росії проти України у матеріалах «Фейк: Замість 9 травня Україна запроваджує нове свято — «День Перемоги над Московією»», «Маніпуляція: В Україні відзначили 9 травня і «розігнали людей по домівках», «Фейк: Генерал США Каволі заявив, що росія перемагає у війні з Україною».