Фейк: В Україні знищили третину річного виробництва ракет до Patriot
Таке твердження бездоказово поширюють анонімні джерела. Загалом у світі налічується понад 240 вогневих установок Patriot у 18 країн світу (Україна – 19-та), і для них виробляють тисячі ракет із різними характеристиками. Крім того, американські компанії уклали навесні 2023 року додаткові контракти з армією США на виробництво комплектуючих до ракет для ЗРК Patriot.
Різні кремлівські ресурси продовжують поширювати дезінформацію про ЗРК Patriot, передані Україні закордонними партнерами для захисту неба від російських ракетних атак. Так, з посиланням на не названі «турецькі джерела» заявляється, що «внаслідок російських ударів по українській ППО обсяг знищених і випущених зенітних керованих ракет MIM-104 становив близько третини річного виробництва в США».
StopFake зауважив, що таке твердження поширюють переважно пропагандистські ресурси, російські та проросійські спікери, а також сумнівні зарубіжні сайти, які й раніше публікували дезінформацію.
Зенітний ракетний комплекс Patriot виробляє група американських компаній на чолі із компанією Raytheon Technologies. Російський агітпроп стверджує, що у травні при збитті російського «Кинджала» українська ППО випустила 32 ракети-перехоплювачі із ЗРК Patriot. Тобто, якщо вірити пропаганді та її наративу про «знищену третину», США виробляють на рік близько 100 ракет MIM-104 для Patriot. Така заява спростовується цифрами.
Так, на сайті Raytheon Missiles & Defense повідомляється, що компанія зібрала та поставила більше ніж 240 вогневих установок Patriot у 18 країн світу (дивізіон ЗРК Patriot (або батарея) складається з командного пункту, радара та пускових установок (можливо до 8 пускових установок), кожна з яких має по 4 пускові контейнери з ракетами різних типів (проти балістики, проти аеродинамічних цілей (літаки та вертольоти). Україна стала 19-ю країною, де ЗРК Patriot став частиною протиповітряної оборони. Враховуючи таку кількість комплексів по всьому світу, виробництво лише 100 ракет за рік було б нелогічним.
Лише Україні було передано 2 такі системи – одну зі США, а другу з Німеччини та Нідерландів. За оцінками Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), вартість постачання ракет Patriot в Україну становить близько 400 мільйонів доларів за систему та 690 мільйонів доларів за ракети. Оскільки запуск однієї ракети системи Patriot оцінюється в суму близько 3 мільйонів доларів, то йдеться про кількасот таких ракет для України (і це лише в одному з наданих пакетів допомоги).
Крім того, навесні 2023 року стало відомо про нові контракти компаній Raytheon Missiles and Defence і Lockheed Martin, яка також виробляє комплектуючі для ракет для ЗРК Patriot, з армією США, крім тих договорів, які вже діють. Тому ні про яку знищену «третину річного виробництва ракет до Patriot у США» не може бути й мови.
Раніше StopFake спростовував фейк про те, що «знищений російським «Кинджалом» ЗРК Patriot» нібити розпродають частинами, і що ЗРК Patriot не здатні збити російську ракету «Кинджал».