Фейк: зображені на фото собаки, що рятуються від повені, — з підтоплених районів Херсонської області
Ця фотографія, яку часто використовують для ілюстрації наслідків повені після підриву греблі Каховської гідроелектростанції (ГЕС), не має нічого спільного з Україною. Це ж стосується і світлин з коровою та свинею, які були в одному колажі з фотографією собак, що пливли.
Користувачі соціальних мереж розповсюджують фотографію з собаками, що пливуть, стверджуючи, нібито її було зроблено в Херсонській області. У описах до світлини йдеться, що там тварини рятуються від повені після підриву дамби Каховської ГЕС.
Скриншот – facebook.com Скриншот – facebook.com Скриншот – facebook.com
«А це фото із районів Каховського водосховища. Влада України просить тих, хто тікає від повені, відпустити тварин, якщо вони не беруть їх собою», – пишуть користувачі.
І хоча від наслідків підриву дійсно постраждало багато тварин, насправді частина фотографій, які поширюють користувачі соціальних мереж, не мають жодного стосунку не лише до Херсонської області, а й до України.
Світлина із собаками, що пливли, була зроблена в Таїланді у 2022 році. За допомогою зворотного пошуку зображень Google ми знайшли аналогічне зображення у статті на сайті Mekhanews. У ній розповідалося про допомогу домашнім тваринам, які постраждали від повені в цій країні у жовтні минулого року.
Зображення зі свинею, яка вилізла на паркан, рятуючись від води, було зроблено в Росії. Зворотний пошук зображень Google показав, що саме цією фотографією ілюстрували затоплені села Амурської області в Росії у 2019 році.
Скриншот – Google Lens Скриншот – Mash
Ще одна фотографія з коровою, яка стоїть серед води, була зроблена в Австралії. Зворотний пошук видав безліч новин із цим зображенням, датованих березнем 2021 року. Наприклад, France 24 проілюстрував цією фотографією матеріал про «найсильнішу за останні десятиліття повінь» у країні. У підписі під світлиною йдеться, що корова була сфотографована у штаті Новий Південний Вельс.
Ще одна світлина, на якій дитина тримає над водою цуценя, також не має нічого спільного з подіями в Херсонській області. Зворотний пошук зображень у TinEye показав, що вона використовується різними сайтами і користувачами соцмереж без прив’язки до певних подій уже багато років.
Раніше StopFake спростовував відеофейк про нібито появу в мережі моменту підриву Каховської ГЕС.