Фейк: Аміак із підірваного «українською ДРГ» трубопроводу «накрив позиції ЗСУ»

  • Автор допису:

Не «українська ДРГ», а російські військові пошкодили трубу аміакопроводу Тольятті-Одеса біля села Масютівка внаслідок артилерійського обстрілу. Про це у Харківській ОВА заявили увечері 5 червня. Інформація пропагандистів про те, що токсична хмара нібито накрила позиції українських військових і рухається у бік Куп’янська, не відповідає дійсності. За даними ОВА, витік аміаку був незначним, оскільки спрацювали запобіжні клапани. Незначну кількість аміаку було віднесено вітром у напрямку тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

7 червня російські ЗМІ з посиланням на заяву міністерства оборони росії поширили інформацію про те, що українська «диверсійна» група нібито підірвала ділянку трубопроводу Тольятті-Одеса, який росія використовувала для експорту аміаку, – нібито з метою уповільнення наступу російських військових на Куп’янському напрямку. Пропагандисти пишуть, що «за іронією долі» токсичні пари нібито накрили українських військових – один убитий, кілька отруїлися, решта отримали наказ використати на позиціях протигази.

«Розвідка повідомляє, що у Харківській області в районі Масютівки ЗСУ підбили аміакопровід. На місце були викликані командири високого рангу. Після того як один із українських солдатів помер від отруєння аміаком, а двоє інших отруїлися, дали їм команду перебувати на позиціях у масках і протигазах», – цитують слова одного з російських військовослужбовців кремлівські медіа.

Водночас «військкор» Данило Безсонов опублікував відеоролик із токсичною хмарою аміаку. Так звані Z-канали в Telegram почали масово поширювати це відео, стверджуючи, що хмара нібито рухається у бік Куп’янська і розташованих нижче населених пунктів, уже накривши позиції українських військових.

Скриншот – twitter.com/RT_russian

Скриншот – t.me/rt_russian

Про те, що аміакопровід було пошкоджено, голова обласної військової адміністрації у Харківській області Олег Синєгубов повідомляв іще 6 червня. Однак не «українська ДРГ», а російські військові пошкодили трубу. В Харківській ОВА ще 5 червня повідомляли, що ввечері цього дня російські окупаційні війська обстріляли Куп’янський район, влучивши у трубопровід із аміаком. Внаслідок артилерійських ударів відбулася розгерметизація трубопроводу в районі сіл Західне та Масютівка. За даними ОВА, витік аміаку після російських обстрілів був незначним. 6 червня російські військові вдруге обстріляли аміакопровід у Куп’янському районі. Синєгубов повідомив, що було зафіксовано щонайменше 6 «прильотів» у район насосної станції біля села Масютівка (розташоване у так званій сірій зоні). Російська сторона повідомила про пошкодження труби лише 7 червня, через два після обстрілу.

Поширена в мережі інформація про аміачну хмару, що рухається у бік населених пунктів, не відповідає дійсності. У Харківській ОВА 6 червня повідомили, що після нічного обстрілу на станції спрацювали запобіжні клапани і завдяки цьому витік аміаку був відносно незначним. У Масютівці виміри показали 7 нанограмів/кубометр при безпечних значеннях до 10 нанограмів. У Куп’янську аміаку в повітрі взагалі не виявили.

Водночас, як повідомив Олег Синєгубов, одразу після першого російського обстрілу було скликано штаб із ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, куди увійшли всі місцеві військові адміністрації, Національна поліція, державна служба України з надзвичайних ситуацій. Також було підготовлено евакуаційні автобуси та місця для розміщення людей у разі їх евакуації. В ОВА наголосили, що ситуація контрольована, і загрози поширення небезпечних речовин у Куп’янській громаді немає.

Що ж стосується другого обстрілу, то, як заявляє харківська влада, витоку аміаку зафіксовано не було.

Більше того, в ОВА повідомили, що вітер відніс хмару з аміаком у напрямку тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей. Цю інформацію підтверджують дані сервісів моніторингу погодних умов Earth Nullschool і Zoom Earth за 5 червня, які показують, що під час обстрілу о 21:00 вітер віяв у південно-східному напрямку, тобто у протилежний від українських позицій бік. Смерть військових через отруєння аміаком не підтвердили також у пресслужбі Збройних Сил України.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки також звернули увагу на зазначену дезінформацію, наголосивши, що мета цього фейку – залякати українських громадян.

Раніше StopFake докладно аналізував кремлівську дезінформацію щодо підриву Каховської ГЕС – іще одного теракту проти українського цивільного населення – у матеріалах «Вона зруйнувалась сама», – п’ять фейків росЗМІ про підрив Каховської ГЕС», «Фейк: Момент підриву Каховської ГЕС зафіксовано на відео» і «НАТО, Буданов і Британія: російські конспірологічні версії про те, хто стоїть за підривом Каховської ГЕС».

Джерело