Фейк: ЗСУ «обстріляли Херсонську область під час евакуації жителів»
Немає жодних доказів того, що ЗСУ обстрілювали Херсонську область під час евакуації мирних українців. Навпаки, саме армія РФ обстріляла Херсон 8 червня, під час того, як у місті проводилася масова евакуація жителів. Існує безліч задокументованих українськими та іноземними журналістами фото- та відеодоказів обстрілу міста російською артилерією. Внаслідок обстрілу армією РФ було поранено щонайменше 9 осіб.
У соціальних мережах і на російських сайтах масово поширюють інформацію інформацію про те, що Збройні сили України нібито обстріляли Херсонську область під час евакуації мирних жителів із підтоплених районів. За словами російських ЗМІ, про це повідомив самопроголошений «глава уряду регіону» Андрій Алексєєнко у своєму Telegram-каналі. «Рятувальна операція, як і раніше, відбувається під обстрілами нацистів з правого берега. У багатьох місцях порушено зв’язок. (…) Наголошується, що рятувальники буквально виносять мешканців, яким потрібна допомога, із затоплених будинків. Деяких громадян знімають із огорож і дахів», — пише російський сайт Lenta.ru.
Насправді російські джерела інформації не надають ніяких достовірних доказів на підтвердження своїх слів. Водночас існує безліч задокументованих у реальному часі фото- та відеодоказів того, що саме російська артилерія обстріляла Херсон вдень 8 червня під час евакуації мирних жителів. За словами голови Херсонської ОВА Олександра Прокудіна, російська армія обстріляла прибережні території, центральну частину міста, місце евакуації з затоплених районів. Зокрема, в мережі було опубліковано десятки відео і фото того, як під час евакуації цивільні особи, журналісти та рятувальники потрапили під обстріл у Херсоні. Фотограф і журналіст Стас Юрченко, який перебував на місці подій під час обстрілу, повідомив у своєму Twitter, що, судячи зі звуків, армія РФ обстрілює місто зі ствольної артилерії та «Градів».
Українська журналістка Крістіна Бердинських також стала очевидцем обстрілу Херсона. Вона написала у своєму Twitter: «Сьогодні працювала у Херсоні біля води, було тихо і спокійно. Багато волонтерів, рятувальників, журналістів із усього світу. Потім почався обстріл. Усі тікали хто куди. Я вже виїхала з міста і в безпеці». На одному з коротких відео видно, як натовп людей біля евакуаційного пункту розбігається після початку обстрілу.
Більше того, американське видання The New York Times повідомило, що «на відеозаписах, перевірених редакцією, видно численні російські удари по евакуаційному пункту в місті Херсоні, що постраждав від повені. Цей район використовувався для координації зусиль з надання допомоги сотням людей, які опинилися у скрутному становищі через руйнування греблі у Каховці». Зокрема, під обстріл потрапив головний рабин України Моше Асман. Він якраз записував відео, коли пролунав вибух. Релігійному лідерові та іншим людям довелося лягти на землю. Дивом ніхто із команди не постраждав.
Також іще один відеозапис показує момент обстрілу російською артилерією евакуаційного човна з 93-річним чоловіком, який у результаті отримав поранення голови. Його будинок у Херсоні було затоплено після того, як армія РФ підірвала Каховську греблю. Це відео було зняте волонтером на місці події. Загалом, за інформацією очільника Херсонської ОВА Прокудіна, під час обстрілу 8 червня було поранено 9 людей. Серед постраждалих двоє співробітників ДСНС – водолаз-сапер і водій-сапер. Також постраждали поліцейський, лікар і волонтер із Німеччини. Отже, РФ вкотре намагається перекласти провину за свої воєнні злочини на Україну так само, як і збиття пасажирського Боїнга у липні 2014 року, регулярні обстріли українських міст, підрив Каховської ГЕС та багато іншого.
StopFake продовжує спростовувати схожі фейки про війну росії в Україні в матеріалах ««Вона зруйнувалась сама», – п’ять фейків росЗМІ про підрив Каховської ГЕС», «Фейк: Армия РФ дроном доставила їжу жінці, яка постраждала від підриву Каховської ГЕС», «Фейк: Україна готує ядерний удар по росії».