Фейк: Українці спалюють болгарські прапори – фото
Фотографію, яка поширюється на «доказ» того, що українці нібито спалили болгарський прапор, зроблено не в Києві чи Донбасі, а в македонському селі Вевчани, й рік, коли це сталося, – не 2015, а 2021. Хоча цей фейк був неодноразово спростований користувачами соціальних мереж і фактчекерів, він продовжує поширюватися і донині.
Відразу після неспровокованого нападу рф на Україну 24 лютого 2023 року в Болгарії масово почали поширювати свого роду «маніфест» з 9 (у деяких випадках навіть 10) пунктів із «нагадуванням» про нібито зафіксовані випадки «утисків і терору» болгар в Україні. Мета таких публікацій – виправдати напад рф на Україну і переконати болгар у тому, що українські біженці, які шукають порятунку від війни в Болгарії, не заслуговують на співчуття, доброзичливе ставлення та допомогу.
Серед різних «фактів», перерахованих невідомим автором, є, наприклад, уже викритий фейк про спалених у одеському Будинку профспілок балгарів. Є й реальні, але вирвані з контексту факти, наприклад, про «15 порваних болгарських прапорів у Києві в 2015 році». Незабаром після цього тема глумління над болгарським прапором в Україні переросла у справжній фейк – фотографія підпаленого болгарського прапора стала поширюватись у соціальних мережах, супроводжуючись таким текстом: «Ось так українці палять болгарські прапори і вбивають болгар!» (написано великими літерами). У деяких публікаціях звучать заклики не допомагати українським біженцям у Болгарії, бо «азовці», «правосеки» та представники Нацгвардії України кричать: «СЛАВА УКРАЇНІ!», «СМЕРТЬ ВОРОГАМ!» і палять болгарський триколор, а тим часом як їхні сім’ї перебувають на державному утриманні в Болгарії й проводять демонстрації з русофобськими гаслами на центральних вулицях великих болгарських міст».
Через два тижні та ж сама фотографія починає поширюватися вже з іншим текстом, який стверджує, що це нібито кадри спалення болгарського прапора на Донбасі в 2015 році. У деяких із цих повідомлень користувачі запитують: «Як ваша пам’ять може бути такою короткою?».
Фейк про «спалений на Донбасі прапор» пережив нову хвилю масового поширення в листопаді, а деякі пости набрали сотні реакцій і репостів.
Фейк було швидко розвінчано ще у квітні 2022 року користувачем Twitter @petar_baka, який зрозуміло пояснив, що фотографія з палаючим болгарським прапором не має ніякого стосунку до України, тому що цей інцидент стався в Північній Македонії, і то в 2021 році.
А в січні 2023 року фактчекінгові проєкти Factcheck.bg і AFP виходять з матеріалами, в яких спростовують фейк і доводять, що кадри з палаючим болгарським прапором було знято в Північній Македонії в 2021 році, а не в Києві у 2015 році.
Інцидент зі спаленням болгарського прапора у Північній Македонії стався під час карнавалу в селі Вевчани 15 січня 2021 року – менше ніж за рік до початку повномасштабної війни в Україні й широко висвітлювався у болгарських ЗМІ. Протягом наступних кількох місяців інтерес до скандалу не вщухав, і болгарські громадяни регулярно отримували інформацію про те, як просувається судова справа проти вандалів. Дійсно, користувач мав рацію – чому ж у вас така коротка пам’ять?..
Але, незважаючи на те, що цю дезінформацію неодноразово спростували, вона поширюється і донині.
Про цей фейк згадали і 6 липня, коли Президент України Володимир Зеленський прибув до Болгарії з офіційним візитом.
Чому в усіх публікаціях із фейком про спалений болгарський прапор згадується 2015 рік?
По-перше, інцидент із болгарськими прапорами дійсно стався у Києві в липні 2015 року. 7 липня 2015 року на запрошення тодішнього Президента України Петра Порошенка до Києва з офіційним візитом прибув Президент Болгарії Росен Плевнелієв. Згідно з протоколом, українська столиця була прикрашена болгарськими і українськими прапорами. Але ввечері, при світлі вуличних ліхтарів, зелений колір болгарського триколора здавався синім, і перехожі, які прийняли його за російський прапор, вирвали кілька таких прапорів та порвали їх. Київська влада негайно відреагувала і попросила вибачення у болгарської делегації та народу Болгарії за інцидент. Хотілося б наголосити – акт вандалізму був спрямований проти прапорів, схожих на російські, й мотивом для зривання болгарських прапорів не було погане ставлення до болгар та Болгарії.
Варто зазначити, що деякі болгарські видання тоді повідомляли, що прапори на вуличних стовпах у Києві були російськими, а не болгарськими, і що це був «ляп українців».
Ще одна причина, з якої у фейках згадується 2015 рік і Донбас, ймовірно, пов’язана з матеріалом болгарського телеканалу bTV. У лютому 2015 року в новинах bTV вийшов маніпулятивний сюжет про ситуацію в Україні під назвою «Десятки етнічних болгар загинули під час кризи в Україні». У сюжеті йшлося про те, що внаслідок воєнних дій в Україні кілька бессарабських болгар померли від голоду, чимало загинуло безпосередньо на фронті, причому анонімний співрозмовник телеканалу повідомив, що йдеться про 40 солдатів. Далі у сюжеті йдеться про те, що Болградський район був ізольований українськими військами від решти України через «масову відмову болгар та гагаузів від мобілізації». Окремо наголошується, що болгарські правозахисники надають гуманітарну допомогу та наполягають на гуманітарному коридорі до Болгарії для порятунку бессарабських болгар. У сюжеті є і репортаж із Донбасу, в якому спецпредставники телеканалу розповідають про донеччан, які ховаються в підземеллях через бомбардування міста. Варто зауважити, що в сюжеті bTV нічого не сказано ні про спалювання болгарських прапорів на Донбасі, ні про якісь причини, з яких місцеві жителі мають ненавидити Болгарію. Але у березні 2022 року в мережі почав циркулювати скриншот із зображенням ведучих каналу і написом «Фото: бТВ у 2015 році: Українська армія вбиває бессарабських болгар і мирних жителів на Донбасі». Скриншот, про який іде мова, досі поширюється разом із згаданим на початку «маніфестом» з 9 пунктів, у якому згадується про зірвані болгарські прапори у Києві в 2015 році.
Вочевидь, автори фейку черговий раз зробили ставку на коротку пам’ять своєї аудиторії на події та факти, і поєднали в одній картинці тригери, що викликають сильні емоції, – палаючий болгарський прапор і нагадування про Донбас у 2015 році.
Зазначимо, що за офіційними даними Державного агентства у справах біженців та Головного управління прикордонної поліції, з 24 лютого 2022 року до лютого 2023 року до Болгарії в’їхало майже 1,1 млн громадян України. Болгарія зареєструвала на умовах тимчасового захисту більш як 151 тисячу біженців з України. Згідно з останніми статистичними даними, станом на 19 червня 72 000 українців було зареєстровано для тимчасового захисту в Болгарії, при цьому болгарська держава нині опікується приблизно 12 000 українців. Решта, за словами Мар’яни Тошевої, голови Державного агентства у справах біженців, спроможні самі подбати про себе та свої сім’ї.
Незважаючи на масовану антиукраїнську кампанію у соціальних мережах та заяви окремих болгарських політиків, біженці з України здебільшого знайшли теплий прийом на болгарській землі. На цьому наголосила і Седа Кузуджу, представниця УВКБ ООН у Болгарії й координатор у справах біженців. «Народ та уряд Болгарії гостинно прийняли і допомогли десяткам тисяч українців, які потребують допомоги, виявивши дивовижну солідарність із тяжким становищем біженців», – заявила співробітниця ООН.
Раніше Stopfake спростував фейк про те, що нібито в Болгарії українських біженців виганяють із готелів на вулицю.