Захист дитини в соцмережах та інтернеті: рекомендації спеціалістів

Захист дитини в соцмережах та інтернеті: рекомендації спеціалістів

Сучасні діти не можуть собі уявити світ без інтернету, соціальних мереж чи онлайн-ігор – це для них такі самі очевидні речі, як для нас із вами світло чи вода вдома. В Україні 96% дітей віком 10–17 років постійно користуються інтернетом. Онлайн-світ формує світогляд дитини, впливає на сімейні стосунки, допомагає навчатися, розвиває уяву, змінює дружбу та перші романтичні (та часто навіть інтимні) стосунки сучасних дітей. Разом із тим, він створює безліч новітніх ризиків для маленьких користувачів.

Громадська організація #stop_sexтинг запустила серію спеціальних гайдів для батьків, які допоможуть вам налаштувати Instagram та TikTok дитини, зрозуміти, яких правил поведінки варто дотримуватися в соцмережах вам та дитині, а також як налаштувати гаджет дитини для безпечного використання.

Безпечний Instagram для дітей

Instagram – це соціальна мережа, що базується на обміні світлинами, дозволяє користувачам робити світлини, застосовувати до них фільтри, а також поширювати їх у себе в профілі. Дана соціальна мережа належить компанії Meta Platforms.

Рекомендації з користування:

  • Не створювати дітям молодше 13 років свої власні профілі у соціальній мережі. А якщо створюєте, то тільки з поміткою 13 років та встановленням «Сімейного нагляду».
  • Разом з дитиною налаштувати її профіль. Зробити його закритим.
  • Встановити ліміт часу на використання соціальної мережі.
  • Не додавати у підписники невідомих користувачів (поговорити про це з дитиною).
  • Слідкувати за підписниками дитини. Виявивши незнайому людину, видалити її з підписок.
  • Як разом з дитиною налаштувати Instagram та зробити його більш безпечним – читайте у гайдах.

    Як налаштувати TikTok дитини

    TikTok – це популярний серед молоді застосунок (соціальна мережа) для перегляду, створення і публікації коротких відео. Діти та підлітки можуть слідкувати там за авторами, контент яких їм до вподоби, а також створювати власні короткі відео.

    Як і в будь-якій соцмережі, у TikTok можна натрапити на небажаний контент або користувача. Важливо підготувати дитину до небезпек цифрового світу і періодично про них нагадувати: потенційно шкідливий контент, шахрайство, незнайомці, люди, які видають себе за когось іншого, можливість поширення приватної інформації, кібербулінг тощо.

    Мережа TikTok має вікові обмеження: діти до 13 років можуть користуватись нею, але без профілю (що небезпечно, або обманюючи й вказуючи інший вік, наприклад, 18 років). Якщо TikTok вирішить, що власникові акаунта ще не виповнилося 13 років, він заблокує його або цей акаунт.

    Якщо дитині від 13 до 15 років, то усі ці акаунти автоматично створюються приватними. Користувачі можуть створювати власні відео, але їх будуть бачити лише друзі. Неможливо отримувати чи надсилати повідомлення.

    Для дітей 16-17 років акаунти автоматично створюються публічними. Користувачі можуть вести прямі ефіри, надсилати й отримувати повідомлення. Неможливо купувати, надсилати чи отримувати онлайн-подарунки.

    Рекомендації для батьків:

  • Зробіть профіль дитини приватним.
  • Налаштуйте обмеження контенту, якщо бачите неналежний контент при перегляді ТікТока дитиною.
  • Поясніть дитині, як можна скаржитись на відео, видаляти небажані коментарі та блокувати профілі, які їй не подобаються.
  • Налаштуйте систему «Сімейний звʼязок».Це опція, яка дозволяє батькам з’єднати свій профіль у TikToці з обліковим записом дитини та отримати доступ до деяких налаштувань безпеки й конфіденційності дитячого акаунта.
  • Не давайте дитині використовувати ТікТок з вашого профілю, бо у вас відображається дорослий, нефільтрований, 18+ контент.
  • І найголовніше: встановіть довірливі стосунки з дитиною. Якщо її щось засмутить або злякає у соціальних мережах, вона може звернутись до вас за порадою.

    Ще більше про налаштування безпеки для дитини в TikTok читайте в гайдах.

    Гаджет дитини. Загальні рекомендації використання

    Іноді найпростіше рішення – дати дитині планшет. Тоді батьки зможуть займатися врешті-решт своїми справами та хоча б трохи перепочити. В Україні 92 % дітей у віці до 12 років уже є постійними інтернет-користувачами.

    Проте фахівці відзначають, що дітям віком до трьох років батьки повинні максимально обмежити час, який ті проводять з гаджетами. У цьому віці у малюка ще немає потреби у спілкуванні через інтернет, тому сміливо забирайте телефони й вимикайте телевізор, якщо є можливість зайняти дитину чимось цікавим.

    Ми рекомендуємо усім батькам звернути увагу на налаштування гаджетів своїх дітей та разом із ними встановити деякі правила та обмеження.

    Загальні рекомендації використання гаджетів:

  • Дитині варто залишати гаджет поза спальнею та не користуватися ним за годину до сну. Гаджети можуть впливати на сон дитини через збудження нервової системи.
  • Не використовувати гаджети, коли дитина рухається вулицею, переходить дорогу, грає на подвір’ї. Варто бути пильними та слідкувати за ситуацією навколо, особливо при русі.
  • Проведення часу і спілкування з родиною має відбуватися наживо, наскільки це можливо в наш час.
  • Не реєструйте дитину у соціальних мережах до настання мінімального віку (у різних соціальних мережах він різний, але не менше 13 років).
  • Не дозволяйте використовувати соціальні мережі з ваших профілів. Памʼятайте, що ваш профіль для системи – дорослий, отже, контент, який переглядає дитина, не фільтрується!
  • Постійно нагадуйте дитині про те, що не можна ділитися інтимними світлинами й особистою інформацією через інтернет.
  • Не користуватися девайсами за столом під час вживання їжі. Дуже важливо залишатись сконцентрованим на процесі й не відволікатись. Це важливо для системи травлення дитини, а також впливає на спілкування з близькими.
  • Контролюйте, що саме дитина шукає в інтернеті та соціальних мережах.
  • Проведіть з дитиною бесіду-дослідження про недоліки надмірного використання смартфонів, прослідкуйте, чим зазвичай зайнята ваша дитина в гаджеті, заохочуйте використання смартфона з користю.
  • Обмежте час, який діти проводять за телефоном та іншими гаджетами. Подумайте про встановлення чітких часових обмежень, щоб не було суперечок, коли пора зупинитися.
  • Важливо! Аргументуйте свої дії без ультиматумів типу «Я сказав (ла), тому буде саме так!» Можливо, варто використати «Сімейну угоду».

    Дізнатись більше про батьківські контролі та вікові обмеження можна в гайдах.

    Джерело: osvita.ua

    Джерело