Фейк: Україна планує мобілізувати 30 тисяч канадців — Резніков
Міністр оборони України Олексій Резніков не просив канадський уряд відрядити в Україну 30 тисяч канадців українського походження. Цитата, яку приписують Резнікову, йому не належить. Її було взято з російського гумористичного Telegram-каналу та видано ЗМІ й користувачами за справжню.
Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж взялися розповсюджувати неправдиву інформацію про те, що Україна нібито планує мобілізувати 30 тисяч канадців українського походження. У таких новинах агітпроп пише, що відповідну заяву нібито зробив міністр оборони України Олексій Резніков.
«У Канаді мешкає величезна кількість етнічних українців, одна з найбільших національних громад. Зараз, коли історична Батьківщина потребує їх, вони мають бути тут. Вони громадяни Канади, але передусім українці. Просимо канадський уряд направити до нас 30 тисяч чоловіків призовного віку», — наводить агітпроп нібито цитату Резнікова.
Скриншот – facebook.com Скриншот – ДонПресс
Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна хоче мобілізувати 30 тисяч канадців. Як виявилося, це не відповідає дійсності.
Оскільки ані користувачі соціальних мереж, ані російські медіа не повідомили, коли і де саме Олексій Резніков нібито зробив таку заяву, StopFake розпочав із пошуку його висловлювань в українських ЗМІ. Проаналізувавши публікації ми виявили, що востаннє українські медіа цитували українського міністра у контексті Канади наприкінці липня 2023 року. Тоді він висловив подяку голові Міністерства національної оборони Канади Аніті Ананд «за велику підтримку та особисту дружбу». Жодної інформації про прохання на адресу канадського уряду щодо мобілізації в медіа виявити не вдалося.
Водночас у російськомовному сегменті неіснуюча «цитата» Резнікова набула поширення наприкінці липня — на початку серпня 2023 року. Першу публікацію такого змісту нам вдалося знайти в російському Telegram-каналі «Политический юмор» від 28 липня. В описі каналу йдеться, що там публікується лише політичний гумор. Зважаючи на все, саме звідси й було взято вигадану цитату і в той самий день поширено кремлівськими ЗМІ.
Скриншот Telegram-каналу «Политический юмор»
Під час написання матеріалу StopFake також виявив, що аналогічні новини розповсюджувалися і в англомовному сегменті. Фактчекери з Reuters також звернули увагу на такі новини. Вони звернулися до представників Канади та України, які також спростували «плани з мобілізації 30 тисяч канадців».
Раніше StopFake спростовував інформацію про те, що міністр оборони України Олексій Резніков зізнався в терористичній діяльності.