Фейк: Польща готується до війни «через поразку України»
Йдеться про одну колонку на сайті Mysl Polska, який неодноразово демонстрував свою підтримку росії, публікуючи фейки та дезінформаційні наративи. Оскільки Польща межує як з росією, так і з Білоруссю, то вона не тільки активно допомагає Україні у війні з росією, а й модернізує та посилює власні збройні сили.
Російські ЗМІ поширюють повідомлення про те, що оскільки Україна нібито вже програла війну з росією, то на цьому тлі до війни почала готуватися Польща. Посилається агітпроп на статтю на польському сайті Mysl Polska, де нібито підтверджується цей факт.
«Придбання владою Польщі великої кількості наступального озброєння свідчить про те, що Варшава на тлі повної поразки Києва готується до війни», – пише пропагандистська Gazeta.ru.
Джерелом цього твердження стала колонка Євгеніуша Зінкевича на сайті Mysl Polska — «Зінкевич: коли війна?». Ніяких підтверджень своїм висновкам Зінкевич не висуває. Натомість він активно підтримує різні наративи, співзвучні російській пропаганді, наприклад, наратив про те, що Україну чекає «тотальний розгром», що західне озброєння у жахливому стані, а «НАТОвська стратегія» не підходить українцям.
Також автор пише: «Виходячи з оголошеного списку закупівель цього озброєння та його кількості, у мене складається непереборне враження, що ми готуємось до війни. Звідси моє питання: коли війна?»
Отже, це лише враження та особиста думка автора, яка не відображає реальної дійсності.
Варто зазначити, що сам сайт Mysl Polska вважається маргіналізованим проросійським ресурсом, який неодноразово вдавався до поширення дезінформації та фейкових новин. Наприклад, StopFake писав про це медіа у матеріалі «Фейк: Чимало українських біженців вбачають у Польщі «дійну корову» – польські ЗМІ».
Якщо ж аналізувати процес закупівель озброєння Польщею, то напрошується такий головний висновок: обсяги закупівель стали наслідком російської агресії та сусідством із росією та Білоруссю, які, розв’язавши війну з Україною, показали своє справжнє ставлення до міжнародного права і поваги до кордонів інших країн. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час зустрічі з віце-президенткою США Камалою Гарріс заявив, що Польща збільшила свої витрати на оборону до 4% ВВП, а також що країна хоче стати основою європейської безпеки та створити найсильнішу армію в Європі.
«Польща хоче створити найсильнішу армію у Європі. Тому ми хочемо співпрацювати із найбільш передовою оборонною промисловістю світу, якою є американська. І Польща вірить, що лише сильний трансатлантичний альянс є відповіддю на цю примару імперіалізму, колоніалізму та націоналізму — і всього імперіалізму, а не лише російського», — сказав Моравецький.
Переважна більшість поляків підтримує такі дії влади — за даними опитування, проведеного у першому півріччі 2022 року, понад 76% поляків підтримали дії щодо нарощування потенціалу армії загалом, а у жовтні 63% громадян висловилися за збільшення її чисельності.
«Очевидно, що це результат повномасштабної агресії Росії проти України та всіх наслідків, які з цього випливають для Польщі. Очікується, що такий стан речей триватиме ще довго і принципових змін не буде, що іще важливіше, оскільки багато програм озброєнь, які реалізуються зараз, розраховані на кілька років вперед», — зазначив редактор польсько-українського порталу polukr.net Даріуш Матерняк в інтерв’ю для armyinform.com.ua.
При цьому ніхто не висловлює думку, що посилення озброєння Польщі є підготовкою до поразки України та до вступу до війни. Про мету таких дій, зокрема, говорив і міністр оборони Польщі Маріуш Блащак:
«Злочинний напад, скоєний Росією, і непередбачуваний характер диктатора Путіна означають, що нам необхідно ще більше пришвидшити модернізацію. Для Польщі дуже важливо якнайшвидше підвищити рівень безпеки. Ми можемо це зробити, лише створивши сильну армію. Достатньо сильну, щоб стримати будь-якого потенційного агресора від рішення атакувати».