Фейк: Перші кадри «збитого» українського вертольота
Оприлюднені кадри не мають жодного стосунку до нібито збитого українського військового вертольота. Агітпроп використав як «доказ» непідтвердженого знищення української техніки відео збитого повстанцями сирійського вертольота у 2020 році.
Користувачі соціальних мереж, кремлівські ЗМІ та Telegram-канали 15 вересня почали розповсюджувати неправдиву інформацію про те, що в мережі з’явилися «перші кадри» нібито збитого вертольота української армії. Як пише агітпроп, це саме той «збитий» на Донеччині вертоліт, про який 14 вересня без жодних доказів заявило Міноборони Росії. На цих «перших кадрах» видно тільки вертоліт, що горить у небі.
«У мережі з’явилася фотографія вертольота Мі-8 ЗСУ, який учора було збито російськими військами в районі тимчасово окупованого Червоного Лимана (ДНР)», – пишуть користувачі.
Скриншот – facebook.com Скриншот cайту ZOV ДНР Скриншот Telegram-каналу Украина.ру
Після поширення такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді це — перший «доказ збитого українського вертольота». Як виявилося, зазначена інформація не відповідає дійсності.
Зворотний пошук зображень у Google показав, що ідентична фотографія використовується різними ЗМІ не перший рік. Найстаріші публікації, знайдені пошуковиком, датуються 2020 роком.
StopFake також вдалося знайти відео, з якого агітпроп і взяв свій «доказ». У лютому 2020 року британський телеканал SkyNews опублікував відео з такими ж кадрами, але із зовсім іншим описом. Як стверджує ЗМІ, на ньому зображено збитий повстанцями сирійський військовий вертоліт. На те, що це той самий вертоліт, вказує однакове загоряння фюзеляжу літального апарату та колір неба.
Раніше StoFake спростовував інформацію про те, що російська армія нібито завдала ударів по українських складах із наданими США боєприпасами зі збідненим ураном.