Відеофейк: На Таймс-сквер показали образливе «відеовітання» до приїзду Зеленського у США
На Таймс-сквер у Нью-Йорку такий відеоролик не демонструвався. Напис «Glory to Urine» на фоні прапора України було нанесено у відеоредакторі. Для створення цього фейку зловмисники використали старе відео.
Користувачі мережі активно розповсюджують відео, яке нібито транслювалося у центрі Нью-Йорка під час приїзду Президента України Володимира Зеленського для участі у 78-й сесії Генеральної Асамблеї ООН. На одному з білбордів Таймс-сквер нібито з’явилося вітання, де поряд із зображенням Зеленського на тлі прапора України замість напису «Glory to Ukraine» з’явився «Glory to Urine» (urine англійською означає сеча – прим. ред.). Як заявляється в публікаціях, помилка сталася через збій у програмі штучного інтелекту, яка «порівняла жовтий колір із написом «Україна» (Ukraine) і автоматично виправила на найближче співзвучне слово, що більше підходило до цього кольору – «урина».
Спочатку це відео 21 вересня 2023 року опублікував користувач X (раніше Twitter) @ Sprinter99800, який неодноразово поширював співзвучні з кремлівським агітпропом пропагандистські наративи та дезінформацію про Україну. Його публікація з відеороликом «вітання Зеленського в Нью-Йорку» набрала понад 1,6 млн. переглядів.
З огляду на ажіотаж навколо цього відео журналіст NBC News Бен Коллінз та аналітик цифрових загроз Microsoft Маркіан Кузмович, незалежно один від одного, того ж дня, 21 вересня, відвідали будівлю на Таймс-сквер, на фасаді якої, як заявляє агітпроп, і було продемонстровано образливе «вітання».
Насамперед, ані Бен Коллінз, ані Маркіан Кузмович не помітили таких відеороликів на білборді. Ба більше, вони виявили, що насправді це місце суттєво відрізняється від продемонстровано у вірусному відеоролику. Зокрема, Бен Коллінз звернув увагу на те, що піцерія Villa Italian Kitchen та McDonald’s відсутні на відео, хоча насправді вони розташовані в будівлі з білбордом. Також у відеоролику можна побачити будівельні риштування, яких зараз біля фасаду немає.
Скриншот – twitter.com/oneunderscore
Аналітик цифрових загроз Microsoft Маркіан Кузмович вважає, що зловмисники для відеомонтажу використали старе відео.
Скриншот – twitter.com/markiank Скриншот – twitter.com/markiank
Аналітик також зазначив, що пропагандисти зробили марну спробу «вторинної дезінформації», коли поширили фальшиве вибачення техаської рекламної компанії Clear Channel Outdoor за відео з написом «Glory to Urine», – компанія у своєму Instagram не робила таких заяв.
На цей фейк також звернув увагу журналістський проєкт Open.online.
Раніше StopFake аналізував неправдиві повідомлення про те, що німецька бургерна у своїй рекламі нібито закликає «поговорити про щось важливіше, ніж Україна».