Фейк: Британія відправляє війська в Україну «для захоплення Криму»

Жодних планів щодо введення військ Британії в Україну чи участі британських військових у деокупації українського Криму не існує. Йшлося виключно про місію з підготовки службовців ЗСУ для ефективного протистояння російській агресії.

Російські ЗМІ масово поширюють дезінформацію, що ґрунтується на заяві вищого військового керівництва Сполученого Королівства про довгострокову перспективу перенесення офіційної програми навчання українських воїнів під керівництвом Великобританії безпосередньо в Україну. Прокремлівські медіа передбачувано назвали програму «введенням військ НАТО в Україну» та «розв’язуванням англосаксами Третьої світової війни», а також заявили, що Британія «підтвердила намір захопити російський Крим».

«Повернення англійського спецназу свідчить про те, що Лондон прямо братиме участь у плануванні операцій на Чорному морі та в Криму. І контролюватиме їхнє проведення безпосередньо із землі», – пишуть росЗМІ.

Скриншот – life.ru

Маніпулятивні та дезінформаційні матеріали російських ЗМІ базуються на статті британського видання The Telegraph, присвяченій новому міністру оборони Сполученого Королівства Гранту Шаппсу. Серед іншого, Шаппс говорив про допомогу, яка надається Україні для протистояння російській агресії. Жодних заяв про «введення військ» Британії в Україну чи участь британських військових у деокупації українського Криму Грант Шаппс не робив. Йшлося виключно про британських інструкторів та про місію з підготовки службовців ЗСУ для ефективного протистояння російській агресії. 

Наразі такі місії проводяться на територіях союзних держав, зокрема Великобританії. Міністр оборони припустив, що у майбутньому програму навчання українських військових можна буде перемістити не лише ближче до кордонів України, а й у західні регіони України. Також Шаппс зазначив, що вважає за можливе відкриття філій британських оборонних компаній безпосередньо в Україні.

«Я думаю, що є момент, коли я говорив сьогодні про те, щоб зрештою наблизити [до українських кордонів] навчання та фактично провести його в Україні…Я думаю, що зараз є можливість привезти більше речей «до країни», особливо на захід України…Я думаю, що в країні з’явиться більше можливостей для [проведення] навчання та виробництва [військової техніки]», – сказав Шаппс.

Пізніше британський прем’єр-міністр Ріші Сунак пояснив, що ці плани є довгостроковими і найближчим часом інструкторів Сполученого Королівства не відряджатимуть в Україну. Окремо Сунак наголосив, що Британія не збирається відправляти свою армію для війни з Росією.

«Міністр оборони казав, що колись у майбутньому ми цілком зможемо провести частину таких тренувань в Україні… Але це – на довгострокову перспективу, а не тут і зараз. Немає британських солдатів, яких буде відправлено боротися у нинішньому конфлікті», – резюмував Сунак.

Наратив російських пропагандистів про те, що проти Росії нібито «воює НАТО» – один із найпоширеніших. Його неодноразово спростовували журналісти StopFake: російській агресії протистоїть Україна, а не так званий «колективний Захід». Країни НАТО справді беззастережно підтримують Україну у російській війні, постачаючи озброєння та надаючи консультативну підтримку Збройним силам України. Однак у НАТО неодноразово наголошували на тому, що Альянс не задіяний у російській війні і не збирається вводити свої війська на територію України. 

Читайте розбір аналогічних наративів у матеріалах «Фейк: Генштаб Чехії “підтвердив” наміри ввести війська в Україну» та «Фейк: У ЄС створили “центр підготовки українських терористів та нацистських бойовиків”».

Джерело