Постанови Синоду Єпископів УГКЦ 2023 року
Постанови Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, який відбувся 3–13 вересня 2023 року в Римі
1. Взяти до уваги стан виконання рішень Синоду Єпископів УГКЦ 2022 року.
2. Затвердити текст Літургії святого Василія Великого із внесеними пропозиціями та поблагословити до друку Служебник.
3. Взяти до уваги звіт генерального керівника управління справедливості про стан судочинства в УГКЦ.
4. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Єпархії та єпископи» Кодексу канонів УГКЦ.
5. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Миряни» Кодексу канонів УГКЦ.
6. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Об’єднання вірних» Кодексу канонів УГКЦ.
7. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Євангелізація. Місійна діяльність Церкви» Кодексу канонів УГКЦ.
8. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Екуменічна діяльність та міжрелігійний діалог» Кодексу канонів УГКЦ.
9. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Хрещені некатолики, які приступають до повної єдності з Католицькою Церквою» Кодексу канонів УГКЦ.
10. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Церковне навчання» Кодексу канонів УГКЦ.
11. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Про Божий культ і зокрема про Святі Таїнства» Кодексу канонів УГКЦ.
12. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Посвячення і благословення, святі місця і часи, культ святих, обіт і присяга» Кодексу канонів УГКЦ.
13. Прийняти в першому читанні із внесеними поправками та доповненнями титул «Карні санкції» Кодексу канонів УГКЦ.
14. Висловити вдячність митрополитові Євгенові Поповичу та робочій групі з опрацювання Кодексу канонів УГКЦ за сумлінну працю.
15. Затвердити Статут Патріаршого Собору УГКЦ.
16. Затвердити Регламент Патріаршого Собору УГКЦ.
17. Затвердити зміни до арт. 3 і 13 Правильника протопресвітера.
18. Затвердити зміни до арт. 3 і 4 Інструкції про перебування священнослужителя поза межами власної єпархії.
19. Затвердити зміни до арт. 20 і 22, § 1 Статуту Синоду Єпископів УГКЦ щодо дати і місця проведення Синоду Єпископів УГКЦ.
20. Взяти до уваги інформацію про участь нашої Церкви в континентальних асамблеях в Океанії, Північній Америці, Азії, Європі та Латинській Америці на шляху підготування до Синоду Єпископів Католицької Церкви, названого «Синодальний шлях».
21. Взяти до уваги звіт про діяльність Відділу соціального служіння Патріаршої курії УГКЦ.
22. Взяти до уваги звіт про діяльність МБФ «Карітас України».
23. Задля забезпечення належного душпастирського супроводу постраждалих від війни:
I. Просити Святішого Отця створити комісію ad hocдля координації загальнокатолицької допомоги щодо налагодження належної духовної, психологічної і медичної допомоги жертвам війни в Україні.
II. Доручити Патріаршій катехитичній комісії у співпраці з Радою у справах євангелізації при Главі УГКЦ опрацювати євангелізаційні та катехитичні програми для душпастирства вимушених емігрантів та внутрішньо переміщених осіб в Україні.
III. Задля кращого душпастирства українців, які мігрували через війну, закликати богопосвячених осіб УГКЦ розширювати своє місійне служіння, здійснюючи його серед вимушених емігрантів з України та внутрішньо переміщених осіб.
IV. Доручити голові Відділу зовнішніх церковних відносин створити Програму вишколу кадрів для зовнішнього представництва УГКЦ і просити єпархіальних єпископів скеровувати на неї кандидатів.
V. З нагоди 30-ліття відмови України в 1994 році від ядерної зброї доручити Українському католицькому університетові організувати міжнародне історико-політологічне і богословське дослідження цієї історичної події та провести конференцію на тему: «Внесок України в мир і безпеку у світі: досвід — сучасний стан — перспективи».
VI. Заохочувати вимушених емігрантів з України до інтеграції в суспільство країни теперішнього проживання, застерігаючи їх від асиміляції, від забування про власне національне та духовно-культурне коріння, та сприяти їхньому поверненню.
VII. Закликати вірних УГКЦ, які перебувають за кордоном, не припиняти свідчити правду про Україну серед народів їх теперішнього проживання та докладати зусиль задля тривалої підтримки українського народу й обміну культурними і духовними дарами.
VIII. Просити митрополитів та єпископів з-поза меж України створювати між’єпархіальні ради за участю представників від єпархій та екзархатів для втілення в життя програми «Зцілення ран війни».
IX. Просити єпархіальних єпископів:
1) задля звершення місії Церкви — нести Слово Боже і Святі Таїнства — творити нові осередки для забезпечення душпастирської опіки українців, змушених мігрувати через війну;
2) розвивати співпрацю з римо-католицькими дієцезіями та місцевими католицькими структурами, відповідальними за душпастирство мігрантів і біженців;
3) у постійній формації священнослужителів звернути особливу увагу на різнобічну підготовку священнослужителів для покращення душпастирського супроводу вимушених емігрантів і внутрішньо переміщених осіб;
4) відповідно до постанови 7. Є, п. 3–5 Синоду Єпископів УГКЦ 2012 року та постанови 7. Ґ, п. 1–3 Синоду Єпископів УГКЦ 2015 року, плекати в душпастирів, богопосвячених осіб і мирян УГКЦ свідомість місійного характеру Церкви, забезпечуючи їх належний вишкіл задля розвитку євангелізаційної і місійної діяльності Церкви, зокрема для пошуку і приведення до Церкви українських біженців, розсіяних по різних країнах світу;
5) заохочувати священників до військового, медичного та академічного капеланства, забезпечуючи їх належний вишкіл, у співпраці з центральними структурами УГКЦ та відповідними інституціями місцевої Римо-Католицької Церкви;
6) плекати живий зв’язок зі священниками, забезпечуючи їм необхідний духовний супровід; звертати особливу увагу на тих священнослужителів, які переживають різні життєві кризи і труднощі;
7) відповідно до постанови 11. А-Б Синоду Єпископів УГКЦ 2018 року, з євангелізаційною та катехизаційною метою сприяти розвитку єпархіальних медіаресурсів.
X. Відповідно до постанови 5. ІІ Синоду Єпископів УГКЦ 2022 року, доручити єпархіальним комісіям у справах душпастирства охорони здоров’я або відповідальним за цю ділянку особам звернути особливу увагу на тих, хто постраждав від війни.
XI. Доручити священнослужителям:
1) відповідно до постанови 7. Є, п.2 Синоду Єпископів УГКЦ 2012 року, плекати душпастирську відкритість до кожної особи; творити атмосферу довіри та прийняття в душпастирській праці з біженцями, відповідаючи на заклик Святішого Отця, який стосується синодального шляху, — «поширити простір нашого намету» (пор. Іс. 54, 2);
2) звернути особливу увагу на євангелізацію, катехизацію та духовну опіку невоцерковлених українців, використовуючи нові душпастирські підходи та методи задля зцілення ран війни і поглиблення духовного життя членів парафіяльних спільнот, зокрема вимушених емігрантів та внутрішньо переміщених осіб;
3) розвивати молодіжне душпастирство задля кращого духовного супроводу дітей і молоді, застосовуючи, зокрема, соціальні мережі та сучасні методи євангелізації та катехизації;
4) відповідно до постанови 7. Е, п. 6–7 Синоду Єпископів УГКЦ 2012 року та постанови 7. И, п. 1–2 Синоду Єпископів УГКЦ 2015 року через діла милосердя наближати обличчя люблячого Бога, творячи при парафіях дієві харитативні спільноти.
5) спільно із внутрішньо переміщеними особами та вимушеними емігрантами з України плекати і популяризувати духовність та українську культуру в місцях їх нового проживання;
6) запрошувати новоприбулих вимушених емігрантів та внутрішньо переміщених осіб до щоразу активнішої участі в житті та місії наших церковних спільнот (дарування часу, талантів, скарбу) аж до залучення належно підготовлених та воцерковлених з-посеред них до співпраці в парафіяльних радах та інших структурах;
7) служити Божественні Літургії в заупокійні дні літургійного року та з інших відповідних нагод за полеглих захисників України та жертв російської агресії.
XII. Заохочувати священнослужителів з-поза меж України створювати українські школи, душпастирські чи культурні центри при парафіях для новоприбулих вимушених емігрантів або, використовуючи всі доступні сучасні засоби комунікації, популяризувати наявні осередки, щоб підтримати віру, традицію, культуру та мову Батьківщини.
XIII. Заохочувати вірних УГКЦ давати добре християнське свідчення українським вимушених емігрантам і внутрішньо переміщеним особам та виявляти до них гостинність.
24. Взяти до уваги звіт про діяльність фонду «Андріїв гріш».
25. Взяти до уваги звіт про діяльність Місійного фонду УГКЦ.
26. Взяти до уваги звіт про діяльність Загальноцерковного фонду священничої солідарності.
27. Взяти до уваги звіт про діяльність Патріаршої фундації УГКЦ «Мудра справа».
28. Взяти до уваги звіт про будівництво Патріаршого центру в м. Києві.
29. Внести до Місяцеслова УГКЦ святих Католицьких Церков свого права: блаженного священномученика Павла Гойдича (день пам’яті 17 липня); блаженного священномученика Василя Гопка (23 липня); преподобного Шарбеля (24 липня); преподобної матері Терези з Калькутти (5 вересня); святого отця Івана Павла ІІ, папи (22 жовтня); преподобного отця Івана Боско (31 січня); преподобного отця Антонія Падуанського (13 червня); преподобного отця Альфонса Ліґуорі (1 серпня).
30. Внести блаженну Едігну (день пам’яті 26 лютого) до Місяцеслова УГКЦ.
31. Святкувати Торжественне поклоніння Пречистим Тайнам Тіла і Крові Господа нашого Ісуса Христа та Свято найсолодшого Господа Бога і Спаса Ісуса Христа — Людинолюбця як одноденні Господські свята, без передсвяття і посвяття; перенести свято Всіх святих українського народу на другу неділю після Зіслання Святого Духа.
32. Прийняти із внесеними поправками та доповненнями Місяцеслов УГКЦ.
33. Взяти до уваги звіт про діяльність Душпастирської ради Патріаршої курії за минулий рік та реалізацію Душпастирського плану УГКЦ на період до 2030 року.
34. Взяти до уваги підсумки звітів комісій та відділів патріаршого рівня за минулий рік.
35. Взяти до уваги звіт про беатифікаційний процес митрополита Андрея Шептицького.
36. Визначити як головну тему Синоду Єпископів УГКЦ 2024 року — «Бути благовісниками надії: євангелізація в контексті війни», відповідальним за підготування якої визначити владику Йосафата Мощича.
37. Провести Синод Єпископів УГКЦ 2024 року в Зарваниці.
38. Затвердити Комунікат Синоду Єпископів УГКЦ 2023 року.
† СВЯТОСЛАВ,
Верховний Архиєпископ Києво-Галицький
Української Греко-Католицької Церкви
† Андрій Хім’як,
Секретар Синоду Єпископів
Української Греко-Католицької Церкви
Дано в Києві, при Патріаршому соборі Воскресіння Христового, у день Святого великомученика Микити, 15 вересня 2023 року Божого