Фейк: «Захід втомився заганяти нас у борги», – міністр фінансів України
Міністр фінансів України Сергій Марченко не робив жодних заяв щодо «заганяння України в борги» – це вигадка російських ЗМІ. Марченко зазначив, що Україні стає важче отримувати фінансову підтримку, оскільки увага країн-донорів зосереджується на майбутніх виборах.
Російські ЗМІ поширюють дезінформацію про стан української економіки на тлі продовження російської агресії проти України. Прокремлівські медіа, маніпулюючи висловлюванням міністра фінансів Сергія Марченка, заявили, що український Мінфін визнав, що «Захід втомився заганяти Україну в борги».
«Марченко міг би ще уточнити, що це ніяка не “фінансова допомога”, а кредити МВФ та інших міжнародних організацій і зарубіжних країн, за які вони із Зеленським загнали в боргову кабалу Україну на десятки років уперед», – пишуть російські медіа.
Російські медіа маніпулюють цитатою міністра фінансів України Сергія Марченка, приписавши йому заяву про «борги», яку очільник українського Мінфіну не робив. В інтерв’ю Reuters 14 жовтня Марченко зазначив, що Україні стає важче отримати фінансову підтримку, оскільки увага країн-донорів зосереджується на майбутніх виборах. Водночас про жодну «боргову кабалу» керівник українського Мінфіну не говорив. Сергій Марченко зазначив, що оскільки війна з Росією триває, Україні необхідно заручитися фінансовою підтримкою західних країн, щоб покрити дефіцит бюджету на рівні близько $42 млрд у 2024 році.
Україна зарезервувала додаткові податкові надходження та кошти, але основна частина видатків наступного року залежатиме від зовнішньої допомоги, – сказав Марченко. Однак така ситуація склалася не просто так, як пише кремлівська пропаганда, а за прямого втручання Росії: саме російська агресія і призвела до складного фінансового стану України.
Як приклад можна взяти російське блокування українських портів – через це Україна щодня втрачає мільйони доларів. За оцінками Національного банку України, попри переорієнтацію української логістики на автомобільний та залізничний транспорт, загальний експорт товарів у 2022 році через повномасштабне вторгнення Росії впав на 35%. Також НБУ повідомляє, що у березні 2022 року активними бойовими діями було охоплено десять областей та місто Київ, які сумарно у 2021 році виробляли близько 55% ВВП. Навіть після деокупації частини регіонів відновити довоєнний рівень не вдалося через російське розграбування та масштабні руйнування цих територій.
Оскільки повномасштабна війна триває, а соціальні та економічні витрати зростають, потреби України у фінансуванні також збільшуються. Зупинити цей процес можуть повна деокупація українських територій, перемога України в агресивній російській війні та відновлення української інфраструктури. 17 жовтня Сергій Марченко зазначив, що Україна залежить від міжнародної підтримки у світлі агресії Росії – саме війна порушила економічні процеси в країні.
«Єдиний реальний спосіб зменшити залежність від зовнішньої підтримки в нашій ситуації – це збільшення ВВП у довгостроковій перспективі, тобто йдеться про збільшення обсягу внутрішнього ринку та, відповідно, зростання бази, з якої збираються податки. Але це питання довгострокової перспективи, воно не вирішується миттєво. Інший спосіб – перемогти у війні вже завтра та знизити витрати на воєнний бюджет. Але у нас одразу з’являться інші потреби – у нас буде колосальна кількість військових ветеранів та багато важливих невирішених проблем», – наголосив Марченко.
За оцінками Міжнародного валютного фонду, попри завданий Росією тяжкий удар по українській економіці фінансова система України вистояла. 11 жовтня директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Кристаліна Георгієва зазначила, що фінансова стійкість України очевидна і різкий економічний спад у 2022 році змінився поступовим відновленням. За оцінками Георгієвої, інфляція в Україні швидко сповільнилася «до однозначних цифр», рівень зростання українського ВВП цього року склав 1-3%, а резерви Центрального банку зміцнилися.
Стан української економіки та співпраця України з міжнародними партнерами у цій сфері стали одними з основних напрямків для поширення дезінформації з боку російських ЗМІ.
Читайте розбір аналогічних наративів від команди StopFake у матеріалах «Фейк: МВФ лише створює умови для банків та забирає гроші у простих людей» та «Маніпуляція: МВФ вимагає від України скасування соцвиплат і скорочення витрат на медицину».